THY’de koltuk seçimi ücretli oluyor – Haber Servisi

Bugünün Mühim haberleri konusunda THY’de koltuk seçimi ücretli oluyor – Haber Servisi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türk Hava Yolları (THY) Ekonomi sınıfı koltukları 12 kasım 2020 tarihinden itibaren uçuş tarihi 1 Ocak 2021 sonrası için ücretli olarak seçime sunacak.

THY yeni almış olduğu kararla Ekonomi sınıfındaki koltuk yer seçimleri için yurtiçi-yurtdışı gözetmeksizin ekstra ücret isteyecek. Business Class yolcuları ise Bütün iç hat ve dış hat uçuşlarında kabin koltuk seçimi check-in süresi bitene kadar ücretsiz olarak gerçekleştirmeye devam edecek. Dahil hat uçuşlarında standart koltuk ücreti 35 TL, dış hatlarda ise 9-39 dolar arası olacak.

Diz mesafesi geniş koltuklarda iç hat seferlerinde 50 TL, dış hatlarda ise 19 ile 109 dolar arasında değişecek.

Dahil hat uçuşlarında Economy Class kabinde ExtraFly ve PremiumFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulacak.

Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcular iç hat uçuşlarında, standart koltukları Bütün paketler için ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilecekler. Mükafat biletlerde ve AnadoluJet uçuşlarında bu uygulama geçerli olmayacak.

THY’nin koltuk seçim ve satın alma işlemindeki yeni prosedürler şöyle: 

 • Türk Hava Yolları dış hat Economy Class kabinde; standart koltuklar(1 Ocak 2021 ve sonrası tarihli uçuşlar için), ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuştan 355 gün öncesinden itibaren uçuşa 26 saat kalana kadar ücretli olarak seçilebilir. Uçuşa kalan Nihayet 26 saat içerisinde Bütün koltuklar ücretsiz olarak seçilebilir ancak daha Evvel acil çıkış koltuğu satın almamış yolcularımızın bu süreçte acil çıkış koltuklarına check-in yapmaları mümkün değildir.
 • Türk Hava Yolları dış hat aktarmalı iç hat uçuşlarında, uçuşa 24 saat kalana kadar iç hat segment için koltuk satın almamış yolcularımıza check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında Economy Class kabinde ExtraFly ve PremiumFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Bütün paketler için ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında, Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcularımız standart koltukları Bütün paketler için ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilirler. Mükafat biletlerde ve AnadoluJet uçuşlarında bu uygulama geçerli değildir.
 • Türk Hava Yolları dış hat uçuşlarında, Miles&Smiles “Elite” ve “Elite Plus” üyesi yolcularımız, kurumsal anlaşmalı yolcularımız ve denizci statüsünde bulunan yolcularımız standart koltukları ilgili süreler dahilinde ücretsiz olarak seçebilirler.
 • AnadoluJet Vatan içi ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşlarında ExtraFly (EkstraJet) ve PremiumFly (KonforJet) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa Türk Hava Yolları online kanallarından 90 dakika kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly (Standart) paket seçimlerinde Bütün koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Başka paket seçimlerinde ise ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly (Standart) paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • AnadoluJet Vatan dışı (Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşları Dış) uçuşlarında, ücretli koltuk seçimi uçuşa 26 saat kalana kadar yapılabilmektedir
 • AnadoluJet uçuşlarında ExtraFly (EkstraJet) ve PremiumFly (KonforJet) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa Türk Hava Yolları online kanallarından 1,5 saat kalana kadar ücretsiz olarak, EcoFly (Standart) paket seçimlerinde standart koltuklar uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. Bütün paketler için ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 6 saat kalana kadar ücretli olarak sunulmaktadır. EcoFly (Standart) paketli uçuş satın alıp 6 saat kalana kadar koltuk satın almamış yolcularımız için check-in sürecinde rastgele koltuk atama işlemi yapılmaktadır.
 • Türk Hava Yolları Bütün iç hat ve dış hat uçuşlarında Business Class kabin koltuk seçimi check-in süresi bitene kadar ücretsiz olarak yapılabilmektedir.
 • Ücretli koltuk seçimi uygulamasından sadece biletli yolcular faydalanabilir. Ücretsiz koltuk seçimi rezervasyon halindeki uçuşlar için de yapılabilir.
 • Hasta ve Devinim kabiliyeti kısıtlı yolcular, Bütün uçuşlarda kabin içi acil çıkışını engellemeyecek şekilde koridor ya da cam kenarı koltuklarını seçebilirler.
 • Ücretli koltuk seçimi uygulaması, grup yolcular (9 yolcudan daha fazlasını içeren rezervasyonlar) için yalnızca rezervasyonun doğrudan Türk Hava Yolları Rezervasyon Sistemleri ile yapılması durumunda geçerlidir. Başka havayolu firmaları tarafından gerçekleştirilen codeshare (ortak) uçuşlarda bu uygulama geçerli değildir.
 • Acil çıkış koltuklarına beklenmedik bir tahliye durumunda acil çıkış kapısını açmaya Muavin olabilecek yolcular oturabilir. Bu nedenle 18 yaşını doldurmuş, yapılı ve sıhhatli, yazılı ya da sözlü olarak verilen Türkçe veya İngilizce talimatları anlayabilen yolcular acil çıkış koltuğu seçimi yapabilir.
 • Acil çıkış koltuğunda oturmak isteyen yolcuların, talep edildiğinde uygun olduklarını onaylamaları gerekir.
 • Acil çıkış koltuğu, bebekli veya Devinim etmesi kısmi ya da tamamen kısıtlı olan yolcularımız ile ikinci Güvenlik kemeri talep eden Çok kilolu yolcularımız için uygun değildir.
 • Ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltuğu, evcil hayvan, rehber veya duygusal köpek ile seyahat eden yolcularımız için uygun değildir.
 • Kabin ekibi acil çıkış koltuklarına uygun yolcu oturumunu sağlamak yükümlülüğünde olduğundan, bu koltuklara oturması uygun görülmeyen yolcuların yeri kabin ekibi tarafından değiştirilebilir.
 • Teknik ve operasyonel sebeplerden Dolayı bazı seferlerde ücretli/ücretsiz koltuk seçimi uygulaması sunulamamaktadır.

Koltuk değişiklik işlemi

 • Güvenlik, güvenlik ve operasyonel nedenlerle koltuk seçimi için güvence verilemez. Türk Hava Yolları bu tip durumlarda en uygun alternatif seçenekleri sağlar.
 • Ücretli bir koltuk satın alan yolcu, satın aldığı koltuğun Türk Hava Yollarından kaynaklanan nedenlerle değiştirilmesi durumunda koltuk ücretinin iadesini talep edebilir. Ancak koltuk ücreti dışında, bilet ücreti Dahil herhangi bir ücretin bu değişiklikten dolayı iade edilmesi mümkün değildir.
 • Ücretli bir koltuk satın alan yolcu, bu hakkı sadece satın alma işlemini yaptığı uçuş için ve kendi adına kullanabilir. Yolcu, bu hakkını başka bir uçuşuna ya da başka bir yolcuya devredemez.
 • Ücretsiz koltukların süreler dahilinde değiştirilmesi mümkündür ancak ücretli koltukların değiştirilmesi mümkün değildir.

Koltuk seçimi iptali ve ücret iadesi işlemleri

 • Uçuşlardan herhangi birinde değişiklik yapılması veya uçuşların iptal edilmesi durumunda seçilen koltuklar da iptal edilir. Yolcu talebiyle gerçekleştirilen değişiklik ve iptal işlemlerinde koltuk ücreti iade edilmez.
 • Yolcunun ücretli koltuk iptalini gerçekleştirdiği durumlarda iade işlemi yapılmaz. Yolcu, koltuğunu daha düşük ya da yüksek fiyatlı bir koltukla değiştirirse yeni fiyat yolcu tarafından ödenir ve önceki ödeme iade edilmez.
 • Yolcunun binişten sonra operasyonel sebeplerle alternatif bir koltuğa tayin edilmesi durumunda yolcu iade başvurusunda bulunabilir.
 • Türk Hava Yolları, yolcunun acil çıkış koltuğunda oturma gereksinimlerini karşılaması konusunda karar verirken yegane takdir yetkisine sahiptir. Gereksinimleri karşılamayan yolcular alternatif koltuklara tayin edilir. Acil çıkış koltuğu için ödenen ek tutar iade edilmez.
 • Ücretli koltuk hakkı satın alan yolcunun uçuş sınıfını Business Class’a yükseltmesi durumunda ücretli koltuk seçimi için ödenen bedel iade edilmez.
 • İade için uçuştan sonraki 1 Sene içinde Müracaat yapılmalıdır.

Seçilen ve Satın alınan koltuklar için yapılacak check-in işlemleri

 • Türk Hava Yolları yurtdışı ve yurtiçi uçuşlarda online ve mobil check-in işlemleri uçuşa 24 saat kala başlamaktadır. Seçtiğiniz veya satın aldığınız koltuklar ile ilgili check-in sırasında yapacağınız işlemler için check-in sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*