TCMB Nema kararını verirken Fed'i dikkate alacak mı?

Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi Anne merkez bankalarının genişleyici mesajları da gelişmekte olan piyasa (EM) para otoritelerini harekete geçirdi. genişleme koşullarından destek buldu EM Global MBA Nema oranlarını düşürmeye başladı.

Cenup Afrika ve Türkiye Merkez Bankası, Endonezya (TCMB) gibi ülkelerin fiyat indirimini beklemesinden sonra piyasadan çekildi. TCMB'nin Nema oranı kararı saat 14: 00'de açıklanacaktır

Nema ve enflasyon için şu andaki görünüm nedir?

Enflasyon geçen yılın ortasında hızlandırarak, Ekim ayında kademeli olarak hızlanarak Ekim ayında yüzde 25,24'e yükseldi.

Eylül 2018’de TCMB, 625 baz puanlık bir artışla Politika faizini yüzde 24’e çıkardı. Zenpara anketine göre, bankanın yarının 250 bp'lik Nema oranlarını düşürmesi bekleniyor.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, Merkez Bankası'nın Fed beklentileri bağlamında Nema indirim fiyatlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Halen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Opsiyonel fiyatlandırma olmadan; 2019 için 50 – 75 bp Nema oranı kesilmiş, TCMB, takas pazarında Sene sonu itibariyle Nema indirimlerini 700 bp'ye (yani% 17 Politika oranı) fiyatlandırmayacaktı. Bu kadar agresif bir takas fiyatlandırması Uysal veya Fed'in atanması ile ilgilidir. Bunu Fed fiyatlandırmasıyla ilişkilendiririm ve bu benim Esas korkum. ”

TCMB’nin agresif Nema indirimi döngüsünden Art dönmesi Çok pahalı olurdu ”

Toplantıda 50 bp ve ardından döviz kurundaki dalgalanmadaki ihtiyatlı duruş ve ani artış gelişmekte olan ülkeler) o Vakit TCMB'nin agresif Nema indirimi döngüsünden Art dönmesi Çok maliyetli olacaktır. Bu nedenle, Merkez Bankası'nın ön yükleme dediğimiz indirim sürecini tercih etmemesi, Fed fiyatlaması açısından daha makul görünüyor. Üç toplantıdan sonra, kendimizi TL'nin dalgalanması, bp faizinin ne kadar arttığı veya döviz kuru geçişinden bahsetmek istemiyorum. 19

Enflasyon görünümü Nema oranlarında düşüşe işaret ediyor”

Genişleme% 14 -% 15 oranında bekleniyor) ve büyüme (yılsonunda beklentiler% -1) TCMB Nema oranlarında indirim gerekliliğini gösteriyor. Performansı Göster Portföy Başkanı Cem Yalçınkaya, küresel gelişmelerin zamanlama açısından Nema indirimlerine izin verdiğini belirtti.

Yalçınkaya, “TCMB'nin Nema oranlarındaki düşüş beklentisinin arkasındaki Anne itici Güç, G – 3 (Fed, ECB, BoJ) MB'lerinin parasal genişleme politikalarını hızlandırmasıdır. 19

Yalçınkaya, bu gelişmenin hızlandıracağını belirtti genişleyen para politikaları üzerinde Müspet bir etkisi olan EM piyasalarının aynı refleksle Devinim ettiğini vurguladı.

Temmuz ayında Fed’den 25 bp Nema indirimi

TCMB’nin Politika kararından yaklaşık bir hafta sonra Fed, 2015’de başlattığı sıkılaştırma döngüsünü sona erdirebilir.

Haziran ayında yaptığı toplantıda 10 yılda ilk kez, “hasta karar metninden ayrı durdu. Fed'in fonlama faizli vadeli işlem sözleşmelerine göre, bankanın yüzde 78,5 olasılıkla 25 baz puan, yüzde 21,5 olasılıkla 50 baz puan düşürmesi bekleniyor.

Başka gelişmekte olan piyasalar genişleme eğilimine katılıyor mu? Küresel eğilime katılan gelişmekte olan piyasalar da Nema oranlarını Arka arda azaltmaya başladı.

Endonezya CB kısa süre Evvel Politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 5,75'e düşürürken, Cenup Kore CB Nema oranını şaşırtıcı şekilde 1,5'e düşürdü. Nema oranlarını düşüren bir Başka EM ise yüzde 6,50 oranındaki Cenup Afrika. Bu ülkelerin en Nihayet yıllık enflasyon rakamları sırasıyla yaklaşık yüzde 3,28, yüzde 0,7 ve yüzde 4,5'tir.

Ancak, Yalçınkaya, 2008 sonrası parasal genişleme dönemi ile Var FED'e Art dönmesi beklenen süre arasında Esas bir Ayrım olduğunu belirtti. :

2008'den sonra gelişmekte olan ülkeler hızla büyüyor, kredi kanalları açık ve kredi iştahı yüksek, söz konusu gün bir büyüme sorunu var ve kredi kanalları küçülüyor.”

Editör: F. Uğur Taçkınlar

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*