TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman’ın yeğenine borsa cezası

Bugünün Mühim haberleri konusunda TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman’ın yeğenine borsa cezası başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Kapital Piyasası Kurulu, TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman’ın yeğeni Haldun Kahraman’a Twitter hesabından yaptığı paylaşımları “Piyasa bozucu Eylem” olarak niteleyerek 7 milyon 217 bin lira ceza verdi.  Kahraman’a daha Evvel de aynı gerekçeyle ceza verilmişti.

Kapital Piyasası Kurulu (SPK), eski TBMM Başkanı AKP’li İsmail Kahraman’ın yeğeni Harun Kahraman’a Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla yatırımcıları “yanlış” yönlendirdiği gerekçesiyle 7 milyon 217 bin TL idari para cezası kesti. Harun Kahraman’ın eylemi açıklanan kararda, “piyasa bozucu Eylem” olarak değerlendirildi.

SPK’nın önceki gün yayımladığı bültende cezaya Neden olan eylemin “@kahraman_harun Twitter hesabı üzerinden Borsa İstanbul’da işlem gören GEREL hisselerine ilişkin takipçilerine ‘Al’ veya ‘tut’ tavsiyesi verdikten hemen sonra mülkiyetinde bulunan GEREL paylarını satması” olduğu belirtildi.

“PİYASA BOZUCU Eylem”

Ceza, SPK’nın Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 6. Maddesi’nin 4. Fıkrası’na dayandırıldı. Söz konusu fıkrada şu ifadeler yer alıyor:

“Kapital piyasası araçları hakkında gazete, televizyon, internet veya benzer nitelikte kitle iletişim araçları kullanarak yorum veya tavsiyede bulunduktan sonra, yorum veya tavsiyesini değiştirinceye kadar veya her halükarda 5 iş günü içerisinde, alım veya tut tavsiyesi verdiği halde satmak ya da satım tavsiyesi verdiği halde almak piyasa bozucu Eylem olarak değerlendirilir.”

BU YIL ÜÇÜNCÜ CEZA

Kahraman’a 22 Nisan 2020’de aynı maddeye dayanarak ve aynı Eylem gerekçesiyle Ama bu Kez PETKİM hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL ceza kesilmişti. Kahraman’a 30 Eylül 2020’de Tekrar aynı maddeden aynı Eylem gerekçesiyle Ama bu Kez da Net Holding hisseleriyle ilgili olarak 1 milyon 175 bin TL idari para cezası kesilmişti.

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1656 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*