TAV Havalimanları İlk Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi

1Ç20 Finansal Sonuçlar

Şirketin en Nihayet finansal sonuçları 2020/03 dönemine aittir. Bu sonuçların bir sonucu olarak, şirketin net satışları

ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre% 25,0 azalmıştır. Geçen yılın aynı çeyreğine göre% 13,4 oranında azalarak 796,2 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

FAVÖK ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre% 60,3 azaldı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre% 77,9 azalarak 110,1 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

FAVÖK marjı ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 1.231 baz puan azaldı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 4,042 baz puan azalarak% 13,8'e gerilemiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde 145,6 milyon TL net kar açıkladı.

Net borç, ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre% 7,3 artışla 3,6 milyar TL oldu.

Netice

Şirket, 1Ç20'da 118, 5 milyon euro satış geliri (kons: 116 milyon euro) 16,1 milyon TL FAVÖK (kons: 18 milyon euro) ve 56,1 milyon euro net Zarar (kons: -45 milyon euro) ). Şirketteki yolcu sayısındaki azalma nedeniyle, satış gelirlerinde üç aylık ve yıllık bazda bir düşüş yaşanmıştır. 1Ç20'da Covid-19 salgını nedeniyle Mart ayında başlayan uçuş kısıtlamaları nedeniyle şirket, toplam yolcu sayısında% 23, uluslararası yolcularda% 18 ve Vatan içi yolcularda% 26 düşüşle 10.6 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket, FAVÖK'deki daralma ve faaliyetlerin durdurulmasından sonra 377 milyon TL net Zarar açıkladı. İstanbul tazminatında 193 milyon euro tutarındaki ilk taksit ödemesi nedeniyle euro bazlı net borçta hafif bir düşüş yaşandı. 196 milyon avroluk ikinci taksitin 1Ç21'de ödenmesi bekleniyor. Şirket, Şubat ayında paylaştığı 2020 hedeflerinin geçerli olmadığını, çünkü faaliyetlerinin Covid-19 salgından Mühim ölçüde etkilendiğini açıkladı. Önlem tedbirlerinin süresine ilişkin belirsizlik nedeniyle, bu aşamada Şirket tarafından yeni bir 2020 beklentisi paylaşılamaz. Revize 2020 hedeflerinin, alınan tedbirlerin süresi ile ilgili belirsizliğin ortadan kaldırılmasıyla paylaşılacağı açıklandı. Pay senedi fiyatı Nihayet 1 aydır endeksin% 18 üzerinde gerçekleşti ve Nihayet 12 ayın verilerine göre 5,2x FD / FAVÖK ile işlem gördü. Her ne kadar finansal sonuçların Pay üzerindeki etkisini tarafsız olarak değerlendirsek de, salgın nedeniyle alınan önlemlere ilişkin süregelen belirsizlik nedeniyle Pay senedi fiyatlarının orta vadede baskı altında olmaya devam edeceğini öngörüyoruz. YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgileri, yorumları ve önerileri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile Alıcı arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde verilmektedir. Burada yer alan yorum ve öneriler, yorum ve öneride bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihleriniz için uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinizi karşılayacak sonuçlar vermeyebilir.

Gedik Yatırım

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 931 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*