Tarım Bankası’ndan Mühim açıklama

Ziraat Bankası'ndan önemli açıklama

Ekonomi bölümünde Tarım Bankası’ndan Mühim açıklamabaşlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Tarım Bankası, bazı yazılı/görsel medya organları ve bazı sosyal medya hesaplarında bankayla ilgili haberler nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamada ”Medya ve Denetim tarafında gerçek olmayan, eksik bilgilerle kanaatler oluşturulmaya çalışılmaktadır ” denildi. Tarım Bankası’nın Virgin Adaları’ndaki bir şirkete 1.6 milyar dolar tutarında kredi açtığı ve tahsil edemediği haberleri ile ilgili olarak; kredinin Çukurova Grubu’na, Turkcell İletişim A.Ş.’deki dolaylı hissedarlığı münasebeti ile Türk Ortaklığının devam edebilmesi amacıyla tesis edildiği, Turkcell’deki Türk hissedarlığının korunması amacıyla kullandırıldığı ve Ekim 2020 tarihinde tahsil edildiği kaydedildi.

Tarımsal üreticilerin banka haczinden dolayı mağdur olduklarına ilişkin haberlerle ilgili olarak Tarım Bankası’nın kullandırdığı Başka kredilerin de Dahil edildiği takip oranı yüzde 2.3 iken söz konusu Tarım kredilerinden takip hesaplarına intikal etmiş olanların oranı ise yaklaşık yüzde 1.5 gibi düşük bir seviyede olduğuna dikkat çekildi. ”Kanuni hakkı olmasına Karşın, tarımsal üretimin sekteye uğramaması adına bazı durumlarda haciz vb. yollara dahi başvurulmaktan sakınılmaktadır. Söz konusu takip oranının düşük olmasının Anne nedeni, çiftçimizin, köylümüzün bu konuda gösterdiği hassasiyetin yanı sıra Tarım Bankası’nın vade uzatma, faiz erteleme vb. yollarla yapılandırmaya ağırlık vermesinden kaynaklanmaktadır. Tarım Bankası, tarımsal faaliyetlerini sürdürmek isteyen üreticilerimize sağladığı bu imkânlarla tarımsal kredi riskinin tutar olarak yüzde 9, Alıcı sayısı olarak da yüzde 16’sını yapılandırmış durumdadır.” denildi.

Tarım Bankası Yönetim Kurulu Üyelerine milyonlarca liralık Çok ödeme yapılarak konu ile ilgili belgelerin ilgili kurumun denetçilerinden gizlendiği iddiası ile ilgili olarak da ”Tarım Bankası Yönetim Kurulu Üyeleri açısından, Bankanın Başka çalışanlarının elde ettiği maaş ve özlük haklarından farklı bir uygulama söz konusu değildir” açıklaması yapıldı.

Tarım Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle:

”Bazı yazılı/görsel medya organları ve bazı sosyal medya hesaplarında Bankamızla ilgili tamamen karalama kastı taşıyan haberler nedeniyle, aşağıda detayları yer alan konularda, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bu açıklamanın yapılması Mecburi hale gelmiştir.

Öncelikle Tarım Bankası, Etkinlik ve mali verilerini, detayları ile birlikte 3 ayda bir düzenli olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır.

I-Tarım Bankası’nın Virgin Adaları’ndaki bir şirkete 1,6 milyar USD tutarında kredi açtığı ve tahsil edemediği haberleri ile ilgili olarak;

 Bahsi geçen tutardaki kredi, Çukurova Grubu’na, Turkcell İletişim A.Ş.’deki dolaylı hissedarlığı münasebeti ile Türk Ortaklığının devam edebilmesi amacıyla tesis edilmiştir.

Söz konusu kredi, kullandırıldığı tarihteki mevzuat, Bankamız uygulamaları, piyasa koşulları ve Genel bankacılık teamülleri çerçevesinde tahsis edilmiş ve ülkemizin Mühim varlıklarından olan Turkcell’deki Türk hissedarlığının korunması amacıyla kullandırılmıştır.

Şirketin Çok uluslu ortaklık yapısı gereği ilgili tarihte çeşitli ülkelerde devam eden karmaşık davalar zincirinin çözülmesi ve hissedarlar arası uyuşmazlıkların giderilmesi ile kredinin Art ödenmesine ilişkin akışın sağlanabileceği öngörülmüştür.

 

 

Kredinin kullandırıldığı tarihten itibaren hissedarlık yapısının güçlendirilerek, hissedarlar arası uyuşmazlıkların giderilmesinde yol alınmış, bunun sonucunda etkin yönetim yapısının tesisi ile ilgili kredi, Ekim 2020 tarihinde tahsil edilmiştir.

Başka taraftan bu kredinin gerek kullandırımı gerekse tahsilatına ilişkin bilgiler, Bankamızın internet sitesinde de yayımlanan ilgili dönemlerin Bağımsız Denetim Raporlarında ayrıntılı olarak yer almıştır. Bununla birlikte konu, belirtilen dönemlerde birçok yazılı ve görsel basın organı tarafından haber olarak da kullanılmıştır.

II- Tarımsal üreticilerimizin banka haczinden dolayı mağdur olduklarına ilişkin haberlerle ilgili olarak;

Tarım Bankası’nın hali hazırda 685 bin Tarım kredisi kullanan müşterisi ve bu müşterilerin de yaklaşık 80 milyar TL kredi riski mevcuttur. Tarım Bankası’nın kullandırdığı Başka kredilerin de Dahil edildiği takip oranı %2.3 iken (ki bu Nispet sektör için yaklaşık %4’tür) söz konusu Tarım kredilerinden takip hesaplarına intikal etmiş olanların oranı ise yaklaşık %1.5 gibi düşük bir seviyededir.

Kanuni hakkı olmasına Karşın, tarımsal üretimin sekteye uğramaması adına bazı durumlarda haciz vb. yollara dahi başvurulmaktan sakınılmaktadır. Söz konusu takip oranının düşük olmasının Anne nedeni, çiftçimizin, köylümüzün bu konuda gösterdiği hassasiyetin yanı sıra Tarım Bankası’nın vade uzatma, faiz erteleme vb. yollarla yapılandırmaya ağırlık vermesinden kaynaklanmaktadır. Tarım Bankası, tarımsal faaliyetlerini sürdürmek isteyen üreticilerimize sağladığı bu imkânlarla tarımsal kredi riskinin tutar olarak %9, Alıcı sayısı olarak da %16’sını yapılandırmış durumdadır.

III- Tarım Bankası Yönetim Kurulu Üyelerine milyonlarca liralık Çok ödeme yapılarak konu ile ilgili belgelerin ilgili kurumun denetçilerinden gizlendiği iddiası ile ilgili olarak;

Tarım Bankası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçileri Genel Kurulla tevdi edilen görevlerine atanmaları ile birlikte alacakları net ücret miktarları KAP’a bildirilerek kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Bazı yayın organlarında ifade edildiği üzere, “net” olarak ödeneceği Genel Kurul Kararı ile belirlenmiş ve KAP bildirimi ile kamuoyuyla paylaşılmış bu ücretlere, sosyal güvenlik primi kesintisi (Emekli Sandığı ve TZHEMSAN),ücretlerden kesilen gelir vergisi ve damga vergisi de Dahil edilerek ilgili muhasebe hesabına kaydedilmektedir. Banka ilgili hesapta brüt tutarı giderleştirir, çalışana yasal kesintileri yaparak net ücretini öder. Bu sadece Tarım Bankası için değil sektördeki Bütün bankalar ve şirketler için geçerli bir hesaplama ve muhasebeleştirme uygulamasıdır. Tarım Bankası Yönetim Kurulu Üyeleri açısından, Bankanın Başka çalışanlarının elde ettiği maaş ve özlük haklarından farklı bir uygulama söz konusu değildir.

Bu noktada hem medya hem Denetim tarafında gerçek olmayan, eksik bilgiler ile sonuçlar ve kanaatler oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Ancak ülkemizin en Mühim aktifleri arasında bulunan, reel sektöre kesintisiz imkan sağlayan, gerçekleştirdiği faaliyetlerin tamamı BDDK, bağımsız Denetim kuruluşları tarafından Devamlı denetlenen ve kamuoyu ile Denetim sonuçları paylaşılan şeffaf bir ticari Kuruluş olan Tarım Bankası, amaçlarından sapmadan çalışmaya devam edecektir.”

Yasal İkaz Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye Hususi sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise Genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Tarım Bankası’ndan Mühim açıklama başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*