Tarihi Vaniköy Cami’nin nasıl alev alev yandığı ortaya çıktı. İtfaiye raporu açıklandı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Tarihi Vaniköy Cami’nin nasıl alev alev yandığı ortaya çıktı. İtfaiye raporu açıklandı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

İstanbul’da bulunan 355 yıllık tarihi Vaniköy Cami’nde çıkan yangının nedeni ortaya çıktı. İtfaiye raporuna göre, yangının elektrik kablolarının ısınması sonucu kablo izolasyonunun tutuşmasıyla başladı.

355 yıllık Vaniköy Camii pazar günü alevlere teslim oldu. Yangında tarihi cami büyük çapta hasar gördü. Yangının çıkış nedenine ışık tutacak itfaiye raporuna, Demirören Haber Ajansı (DHA) ulaştı. İtfaiye raporunda, “Elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünitelerinin bulunduğu bölgede (minareye yakın bölge) ahşapların arasından geçen çoklu elektrik tesisatı kablolarının ısınması sonucu, kablo izolasyonlarının tutuşmasıyla yangın başlangıcı meydana geldi.

vanikoy-camii-002.jpeg

Daha sonra ahşap bölgeler ve çatı kısmına sirayet ederek yangının geliştiği tespit edilmiştir” bilgileri yer aldı.

CAMİ İMAMI: EŞİM BENİ ARADI VE KADINLAR BÖLÜMÜNÜN YANMAYA BAŞLADIĞINI SÖYLEDİ.

Yangına ilişkin olarak, “Yangın çıkararak Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” ve “Halk hizmetine ayrılmış mala Zarar verme” suçlarından soruşturma başlatan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, caminin imamı Mustafa Coşkun, eşi Havva Coşkun’un da aralarında bulunduğu 5 kişinin ifadesini alınmıştı

20201115-2-45376672-59779874-web-001.jpg

Olay günü Şile’de olduğunu söyleyen Mustafa Coşkun, “Olay günü eşim beni 11.00 sıralarında aradı ve evde değişik bir koku olduğunu söyledi. Bizim Ev camiye bitişik lojmandır. Lojmanın altında kadınlar bölümü var. Bende karşıdaki yalının güvenlik görevlisi Zeki Memiş’i arayarak yalının teknisyeni Vahdettin Beyhan’ın Denetim etmesini istedim. Ben, dışarıda işim olduğu için gidemedim. Sonradan Zeki Memiş’i Tekrar aradığımda sıkıntı olmadığını söyledi. Önlem olarak caminin bayanlar bölümünün elektrik sigortalarını indirdiklerini söyledi. Saat 13.10 sıralarında eşim beni aradı ve kadınlar bölümünün yanmaya başladığını söyledi. Bende apar topar camiye gittim. 14.00 sıralarında camiye vardım. Gittiğimde itfaiyenin soğutma işlemi yaptığını gördüm. Yangından dolayı cami kullanılmaz hale gelmişti. Evde ısıtma sistemi yoktur. Doğalgaz için başvurduk ancak henüz bağlanmadı. Bizden Evvel kalanlar soba ile ısınıyormuş. Caminin tamamı elektrikli yerden ısıtmalıdır. Yangının kadınlar bölümündeki elektrikli yerden ısıtma sisteminden kaynaklandığını düşünüyorum. Bugüne kadar ısıtma sistemi ile sorun yaşanmadığını biliyorum. Olayla ilgili şüpheli bir Durum saptanması halinde davacı ve şikayetçiyim” demişti

82458.jpg

İMAMIN EŞİ KOKUYU İKİ SAAT Evvel ALMIŞ

İmam Mustafa Coşkun’un eşi Havva İmam da bilgi sahibi sıfatı ile verdiği ifadede, Olay günü saat 11.00 sıralarında caminin bitişiğindeki evlerinde farklı bir koku geldiğini belirterek, “Telefonla eşime haber verdim. Eşim caminin karşısındaki yalının güvenlik görevlisi aracılığı ile Tekrar karşıdaki yalının teknisyeni Vahdettin Beyhan’a haber verdi. Vahdettin beyle Birlikte camiye girdik. Camide değişik bir koku vardı. Vahdettin Ganyancı kadınlar bölümünde bulunan elektrik sigortalarını Önlem amaçlı indirdi. Sonrasında Vahdettin beyle birlikte camiden çıktık. Çocuklarla kahvaltı yaptık. Kahvaltının ardından oğlumu Denetim amaçlı camiye yolladım. 13.10 gibi Tekrar değişik bir koku duyunca dışarı çıkıp bakmak istedim. Bu esnada evimin kapısının dibinden duman geldiğini gördüm. Dışarı çıkınca kadınlar bölümünün içerisinde yangının başlamış olduğunu gördüm. Evim, kadınlar bölümünün üstündedir. Çevredekilere haber verdim. Yalı çalışanları ve balık tutan şahıslar yangını söndürmeye çalıştı. Sonrasında 110 ekibi Olay yerine geldi ve yangını söndürdü. Oturduğum Ev içerisinde bulunan eşyalarla birlikte yandı” ifadelerini vermişti

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*