Tahvil Sertifikası Nedir?

Tahvil Sertifikası Nedir
Tahvil Sertifikası Nedir

Tahvil Sertifikası Tanımı : Bir tahvil ihracı, tahvil ihraççısının adı, tahvil parite kıymeti yada tutarı, faiz oranı ve vade tarihini içeren tahvilin ayrıntılarını belirten bir belgedir  . Bono sertifikaları, bono sahibinin kanıtını ve bono şartlarını gösteren alıntı için bir makbuzdur.

Tahvil Sertifikası Nedir?

Firmalar tahvil ihracı prosedürlerine başladığında, devlet ve federal yetkililerin tahvil ihracı onaylarını onaylamaları gerekir. Ondan sonra firmalar, ihraç etmeye yetkili oldukları her bir tahvil için basılmış bono sertifikalarına haiz olabilirler.

Örnek

Tahvil sahiplerinin haiz oldukları herhangi bir tahvillerin tahvil senetlerini almaları daima iyi bir düşünce olsa da, daima lüzumlu değildir. Mesela,  tescilli bir tahvil  ihracı icra eden şirket tarafınca belgelenir ve tahvil sahibi şirket kayıtlarında kaydedilir. 

Bu tahvil sahiplerinin, tahvilin haiz olduklarını kanıtlamak için fizyolojik olarak tahvil belgesine haiz olmaları gerekmez. Tahvil ihracı, tüm tahvil sahiplerinin siciline kayıtlı olacaktır. Eğer bir tahvil sahibi kayıtlı tahvillerini satarsa, ihraççı firmaya kayıtlarını güncellemesi icap ettiğini bildirmelidir.

Pek oldukça tahvil sertifikası kayıtlı değildir ve cephenin adına basılan tahvilin adı yoktur. Bu sertifikalara hamiline tahvil denir  . Hamiline bonoları kilitlenmeli ve güvenceye alınmalıdır bundan dolayı mülkiyeti tapu devrediyor. 

Başka bir deyişle, hamiline tahvil tam olarak nakit gibidir. Tutkulu olan kişinin unvanı vardır. Birisi hamiline senet sertifikaları çaldıysa, faiz ödemeleri almaya ya da ihraççı şirkete geri satmaya çalışabilirler.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*