Tahvil Nedir?

Tahvil Nedir
Tahvil Nedir

Tahvil Nedir : Bir tahvil ihraççı ile verenin sahibine tahvilin değerinin  yada değerinin artı belirtilen faiz tutarını ödemesini talep eden mal sahibi ile yazılı bir sözleşme yada sözleşmedir. Tahviller en oldukca 500 ABD Doları yada 1000 ABD Doları değerinde verilir.

Bond yada Tahvil ne anlama geliyor?

Tipik olarak, ilgili piyasa oranına bağlı olarak bir tahvil indirim yada prim olarak verilir  . Tahvil, tahvilin kıymetini tahvil ihraççıya öder. Tahvil sonrasında aylık, yarı senelik yada senelik faiz ödemeleriyle vade sonunda bono sahibine geri ödenir.

Firmalar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hükümet belediyeleri mevcut operasyonlar ve genişlemeler için fon toplamak için tahvil kullanmaktadır. Firmalar, genişletmeleri finanse etmek için çeşitli yollara haiz oldukları için bono finansmanını devlet belediyelerine bakılırsa daha azca kullanmaya meyillidirler. Firmalar, ana para finansmanı ve geleneksel kredilerle fon sağlayabilir.

Tahvil ve Bond Örneği

Tahvil finansmanının firmalar için üç büyük pozitif yanları vardır. Tahvil finansmanının ilk ve en mühim pozitif yanları, tahvillerin özsermaye finansmanından değişik olarak firmanın sahipliğini etkilememesidir. Tahviller, mevcut hissedarların hisse senetlerini sulandırılmadan çıkarılabilir.

İkincisi, tahvil faiz gideri vergiden düşülebilir. Şirket tahvillerini finanse etmek için faiz harcamaları yapmakla beraber, faiz vergiden düşülebilir. Özkaynak finansmanı vergi pozitif yanları sağlamaz.

Üçüncüsü, tahvil finansmanı özkaynak kârlılığını artırabilir. Bu kavram çoğu zaman finansal kaldıraçolarak adlandırılır  . Tahvil faiz gideri, tahvil gelirlerinden elde edilmiş getiriden düşükse, şirket hakikaten tahvilleri ihraç ederek para kazanıyordur. Öteki bir deyişle, firmalar tahvil faizlerini tahvil faiz oranından daha yüksek bir faiz oranına yatırabilirlerse, şirket tahvilini başarıyla kaldıracaktır.

Belediyeler geleneksel olarak tüm durağan(durgun) kıymet büyütme işlemleri için tahvil ihraç etmektedir, bu sebeple faaliyetlerden gelir elde eden binalar ve ana para varlıkları için ödeme yapamazlar.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*