Suudi Arabistan Para Birimi: Riyaliyle İlgili Bilgiler

Hepimiz Suudi Arabistan’ın İslam toplumu için büyük ehemmiyet taşıdığını biliyor. Ülkenin zamanı bile Hz. Muhammed (SAW) bir peygamber olarak kabul edildi . Bu sebeple İslam dininin doğduğu topraklar olarak bilinir. Krallık ve Şeriat Anayasası tarafınca yönetilen bir Memleket. Kral, 2015’ten beri Selman bin Abdülaziz el-Suud .

Petrol ekonomisine haiz olan ülkenin petrol gelirlerini minimum 90 Yıl tutması planlanıyor. Olmamış petrol ve petrol ürünleri, ülkenin gelirinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor. Petrol keşfedilmeden Evvel Iktisat, Mekke ve Medine’yi ziyaret edenlere ve tarihlerin satışına bağlıydı. söz mevzusu gün nispeten Fukara bir ülkeydi. söz mevzusu gün, petrolün zenginliğini yaşamaktadır

Suudi Arabistan Riyali ülkenin resmi para birimidir. 2017 yılının başlangıcında Türk lirasına karşı daha Kıymetli hale geldi. Hem de ABD dolarına sabitlenmiş para birimlerinden biridir. Suudi Riyali olarak da malum ülkenin ilk madeni paraları 1935’te gösterildi ve kullanılmaya başladı. Önceleri, bölgenin Başka krallıkların ve halifeliklerin isimlerine nazaran para kullandığı biliniyordu.

Suudi Arabistan Para Birimi nedir?

Suudi Arabistan yüzde 90 petrol bazlı bir ekonomiye haiz. Finansal piyasalarda, yüksek işlem hacmi ufak para birimleri içinde yer alır ve kısaltmasıyla kullanılır SAR . Resmi olmayan kısaltma SR iken alt birim hala helaldir. 1 riyali 100 helal eşittir. Sembol şeklindedir. Merkez bankası Suudi Arabistan Para Ajansı (SAMA) ve dağıtım ve kontrolünden mesuldür.

Şeriat’ın yönettiği ülkede, garip yasaklar ve gelenekler var. 2017 yılına kadar bayanların otomobil kullanmasına izin verilmedi. Dahası, ülkede beyaz perde yoktu. Modernleşme, Krallığın attığı adımlarla devam ediyor. Ek olarak, modernizasyon neredeyse her alanda gerçekleştirilmektedir. Sorun; SAMA, Ripple ile ödeme icra eden ikinci merkez bankası oldu. Birincisi İngiltere Merkez Bankası. Suudi Arabistan Para Ajansı olarak da malum merkez bankası, 4 Ekim 1952’de kuruldu. Görevleri, ulusal para basmak, mevduat bankalarını denetlemek, döviz rezervlerini yönetmek ve fiyat ve döviz kuru istikrarını sağlamaktır. Finansal sistemin büyümesinden ve sağlamlığından da mesuldür. Riyad merkezli SAMA Foreign Holdings, 700 milyon $ ile

Riyal’ın dünyadaki en büyük üçüncü varlık fonudur. Suudi Arabistan’a İlişkin Bilgiler

Riyal Suudi Arabistan’ın ortaya çıkışından bu yana kullanılan bir birim olmuştur. Suudi Arabistan’dan önceki Paradoks döneminde Akdeniz bölgesinin Anne para birimlerinden biri olduğu da bilinmektedir. Suudi Riyali’nden Evvel Hicaz Riyali kullanıldı. Kısacası, adların adları değişse bile, her Zaman bir bozuk para olmuştur.

Suudi Arabistan’ın tarihinin Hz. Muhammed’in (gördüm) bir peygamber olmasıyla başladığı tahmin edilmektedir. Sonrasında Emevi ve Abbasi dönemleriyle devam eder. Bu süreçte halifeliği korumak için çaba sarfeden bir devlet anlayışıyla yönetildi. 1517’de Kanuni Sultan Süleyman, Memlüklerin saltanatını sona erdirdi ve Halifelik, Osmanlı İmparatorluğu’na geçti. O dönemde ülkede Osmanlı paraları kullanılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğuna karşı Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle, 1921’de Taif, Mekke, Medine, Cidde ve Dolu kentleri İbn-i Suud’un egemenliğine girdi. 1927’de Ibn Suud yönetimi ile İngilizler içinde bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşmaya nazaran; Najd ve Hicaz Krallığı, devlet olarak kabul edildi. Bu zamanda, Hicaz Riyali kullanılmaya başlandı.

Hicaz Riyali Osmanlı sentezine dayanarak 20 Qirsh’a bölündü. Görünüşe benzer olmalarına Rağmen, değerleri farklıydılar. O şekilde ki; Osmanlı kuruşunun kalınlığı 0.830 iken, Hicaz kasırgası 0.917 genişliğinde üretilmiştir. Bu noktadan itibaren, ilk Suudi Arabistanlı Hicazistanlı ile aynı özelliklere sahipti. Sadece Osmanlı paraları ile dolaşmaya başladılar.

Dolaşımdaki Osmanlı paraları sebebiyle bir geçiş periyodu yaşandı. Bu aşamada 22 Osmanlı kuruşundan söz edildi. Netice olarak, qirsh’a geçiş esnasında 1 kuruş karşılığında 22 qirsh verildi. Ülkenin ilk madeni paraları 1935’te basıldı ve kullanılmaya başladı. Hem de rial gümüş içinde ne olduğu ile üretildi ve Hint rupisi ile eşdeğer bir madeni para haline geldi. Qirsh sistemi 1960’da terk edildi ve 1963’de hala piyasaya sürüldü.

Yaygın olarak Suudi banknotları ve madeni paraları kullanıldı:

  • 5 Riyali
  • 10 Riyal
  • 50 The Riyal
  • 100 riyal
  • 500 riyal
  • 25 halala
  • 50 halala
  • 1 riyal
  • 2 riyali

Suudi Arabistan Para Ajansı, 1953 senesinde 10 riyalin kıymeti banknotlar basmaya başladı. 1954’te 1, 1956’da 5 Tane basıldı. Yalnız Hac için verilen bu banknotlar ülkede yaygın olarak kabul görüyor. Ek olarak büyük ölçekli finansal işlemlerde yer almaya başladılar. Netice olarak, SAMA, 15 Haziran 1961’de 1, 5, 10, 50 ve 100 Riyal banknotu çıkarmaya başladı. 1 Şubat 1965’te Hac banknotları piyasadan çekildi.

1983’de 500 Riyali çıkarıldı. Haziran 1986’da, ABD dolarına sabitlendi. Buna nazaran; 1 dolar 3,75 miyali, 1 miyali 0,2666 dolar olarak kabul edilir. Bu oranlar 1 Ocak 2003’te resmen kabul edildi. s tecim ortakları. Başka bir deyişle, Birleşik Arap Emirlikleri’nin dirham, Çin yuanı, Güney Koreli, Hint rupisi ve Japon Yeni benzer biçimde para birimleri karşısında kıymeti izlenmektedir. Bilgihanem.com’da size euro, Hint rupisi ve Türk lirasının tarihsel seviyesini vermek istiyoruz:

Euro – Suudi Riyali Paritesi (EUR / SAR)

Euro’nun Suudi Arabistan’a karşı kıymeti EUR / SAR paritesi . Paritenin yönünü belirlerken kar ve Zarar riyaliyle hesaplanır. Euro baz, rakip ise karşı para birimidir. Her iki para birimi de ticari ilişkileri sebebiyle dalgalanıyor.

EUR / SAR paritesinin uzun vadeli fiyat hareketlerini incelediğimizde dalgalı bir seyir izliyoruz. Buna nazaran; Nihayet 5 senenin en yüksek seviyesi 6 Mayıs 2014’te 1 Euro – 5,2230 riyaliyle kaydedildi. En düşük düzey 19 Aralık 2016’da 1 Euro – 3,9041’e denk geldi.

1 senelik fiyat değişikliklerini incelediğimizde, dalgalı bir yükseliş eğilimi görüyoruz. Buna nazaran; Geçen senenin en yüksek seviyesi 1 Şubat 2018’de 1 Euro – 4.6899 Riyali olarak kaydedildi. En düşük düzey 11 Mayıs 2017’de 1 Mayıs – 4.0744’te gerçekleşti.

Suudi Arabistan – Hindistan Rupisi Paritesi (SAR) / INR)

Suudi Arabistan’ın Hint rupisine karşı SAR / INR paritesi . Rial pariteler içinde işlem hacminin en yüksek olduğu parite olarak bilinir. Bu yüzden, parite ötekiler yerine Hint Rupisi ile incelemek istedik.

SAR / INR paritesinde riyali taban, rupisi ise tersi para birimidir. Eşlik oranının yönünü belirlerken kıymeti rupi olarak hesaplanır. İki Memleket arasındaki ticari ilişkiler göz önünde bulundurulur ve çiftin geleceği hakkında yorumlar yapılır.

Paritenin uzun vadeli seyri incelendiğinde; Nihayet 5 senenin en yüksek seviyesi 8 Mayıs 2018’de 1 – 17.93 Hint rupisi ile kaydedildi. 10 Mayıs 2013’te en düşük düzey 1 – 14,61 rupi idi. Ek olarak 1 ve 5 senelik grafiklerin benzer fiyat hareketleri gösterdiği de söylenebilir.

Suudi Arabistan – Türk Lirası Paritesi (SAR / TRY)

Türk lirasına karşı gösterilerin kıymeti SAR / TRY paritesine takip edildi. Paritede, baz tabanı ve TL Karşıt konumdadır. Hem de, paritenin yönünü belirlerken, kıymeti TL cinsinden anlatılır.

SAR / TRY paritesi, uzun vadeli fiyat hareketlerinin takip edilmiş olduğu 5 senedir yükseliş eğilimindeydi. Buna nazaran, Nihayet 5 senenin en yüksek seviyesi, 8 Mayıs 2018’de 1 Riyali – 1.1557 lira olarak kaydedildi. En düşük düzey 9 Mayıs 2013 tarihinde 1 – 0,4792 lira olarak görülmüştür.

Suudi Riyali, 2017 senesinde ilk kez Türk lirasına karşı değerlenmiştir. Türk lirasının Kıymet kaybı ve rekabetin yükselişi yaşandı. 11 Ocak 2017 tarihinde 1 Tane rivayet – 1.0348 lira vardı. Böylece, Türk lirası ilk Kez geride kalıyordu.

Suudi Arabistan Ekonomisi Özetlemek gerekirse

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı petrole yüzde 90 bağımlılığı ile tanınıyor. Yenilenemeyen enerji kaynakları içinde olmasına Rağmen, ülkenin minimum 90 Yıl süresince kafi petrol rezervine haiz olduğu tahmin edilmektedir. Bununla beraber, Suudi ekonomisinin 2018’de bütçe sorunları ile karşı karşıya kalacağı tahmin edilmektedir. Aslolan mesele ekonomik gelişme, enflasyon, askeri ve güvenlik harcamalarıdır.

Gelişme sayıları petrol fiyatlarındaki Nihayet düşüş sebebiyle düşmüştür. O şekilde ki; 2015 senesinde yüzde 3,5’lik bir gelişme yaşanırken, 2016 senesinde yüzde 1,7 olmuştur. Petrol dışı sektörlerde durgunluk yaşanırken, hükümet yeni ekonomik politikalara odaklanmaya adım atmıştır.

Suudi ekonomisi petrole dayanıyordu ve sektördeki biriki miktarı Başka sektörlerin de buna nazaran şekillenmesine yol açtı. Petrol bazlı endüstriler ekonominin ağırlığını ve toplam ihracatın% 90’ını ve Halk gelirlerini oluşturmaktadır. Bu yüzden, Suudi ekonomisinde petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle düşüşler ve artışlar söz mevzusudur.

Halk gelirlerinin ortalama yüzde 85-90’ı petrolden elde edilmektedir ve ihracat gelirlerinin yüzde 90’ı sektöre bağlıdır. Hem de, hidrokarbon kaynaklarının mevcudiyeti ile petrol rafine ve petrokimya üretim kapasitesi artmıştır. Nihayet gelişmelerle petrokimya endüstrisinde gereksinim duyulan hammadde, “Anne Gaz Sistemi” tarafınca dağıtılan doğalgaza dayanmaktadır .

Ülkenin zenginliğinin bir çok Riyad’ın başkenti ve finans merkezidir . ek olarak toplandı. Hem de, Krallık ailesinin geldiği Nejd bölgesi serveti temsil ediyor. Ülkenin Doğu kıyılarında petrol ve Organik gaz yataklarının toplandığı bilinmektedir. Gezim bölgeleri, Hicaz bölgesindeki Cidde Limanı, Mekke ve Medine’dir. (Mekke’nin kurtarılışı hakkında informasyon için burayı tıklayın.)

Suudi halkının refah düzeyi yüksek ithalata Rağmen oldukça iyi. Ülkede barınma problemi olmamasına Rağmen, çoğu zaman büyük ve serin evlerde yaşanır. Lüks otomobiller çoğu zaman bulunur. Ülkedeki Sıhhat ve eğitim hizmetleri devlet tarafınca karşılanmaktadır; Yerli hizmetler de Dahil olmak suretiyle Tüm zahmetli işler yabancılar tarafınca yapılmaktadır.

Hükümetin Iktisat ile ilgili Esas amacı Organik kaynaklara ve yabancı emeğe olan bağımlılığı azaltmaktır . Bu sayede geleceğe daha güvenli bir halde bakılabilir. Bu bağlamda, yerli sanayinin gelişmesi teşvik edilmekte ve yabancı işçi istihdamı mevzusunda sınırlamalar getirilmektedir. Yerli insanlara yabancı işçi getirme ve bu işçilerden kefalet alma izni verildi.

Organik kaynaklara bağımlılığı azaltmak için atılan adımlardan biri de Kral Abdullah Şehri isminde yeni bir kentin uygulanmasıydı. 30 milyar dolar harcayarak yaratılan bu kentin tam bir Sanayi merkezi olması planlanıyor. Kral tarafınca destekleniyor ve ülkeye gelecekteki yatırımlar için teşvikler sağlaması planlanıyor.

Memleket kaynaklarından, petrol ihraç etmek ve karşılığında mal ve hizmet ithal etmek şeklinde yararlanıyor. Hem de ucuz enerji kullanımı ile refah seviyesini arttırdı . Ülkedeki ucuz petrol tutarları yardımıyla kapalı alanların soğutulması, asfalt yolların yapılması, deniz suyunun tatlı suya dönüştürülmesi ve düşük maliyetle elektrik kullanımını gerçekleştirme benzer biçimde özelliklere haizdir.

IMF verilerine nazaran; 2016 senesinde Suudi ekonomisinin GSYİH’sı 639,6 milyar dolardı. Şahıs başına düşen gelir 56.362 dolar. Ülkenin enflasyon oranı aynı Yıl içinde yüzde 4,4 iken, ekonomik gelişme yüzde 1,4 olmuştur.

Özetlemek gerekirse Suudi Arabistan Ticari İlişkileri

malların karşılığı olarak malların ithalatı mantığına dayanıyor. Buna nazaran Ana tecim ortakları: Birleşik Arap Emirlikleri, ABD Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Japonya ve Hindistan.

Ülkenin başlıca ihracat kalemleri: organik kimyasallar, plastikler ve bunların ürünleri. Başlıca ithalat kalemleri binek otomobiller, elektrikli ve elektronik aletler, ilaçlardır. 2016 senesinde ihracatımız 213 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, ithalatın 160 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye ile ikili tecim ilişkilerine atıfta bulunmak Anne ihracat ürünlerimizdir; elektrikli makine ve ekipmanlar, halılar ve yer döşemeleri, mineral yakıtlar ve yağlar. Anne ithal ürünlerimiz plastik ve ürünleri, organik kimyasallar, alüminyum ve ürünleri, mineral yakıt ve yağlardır. 2016 senesinde Türkiye’ye Suudi ziyaretçi sayısı 476,561’e ulaşmıştır. Bu Oran 2015 senesinde 450.674 kişidir.

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 740 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*