Sürücü Kursu Açmak – İş Fikri / İş Fikirleri

Yeni Kuşak kazançlı iş fikirleri ve fırsatlarının sunulduğu Zenpara İş Fikirleri kategorisinde bugünkü yazının konusu : Sürücü Kursu Açmak – İş Fikri

Sürücü Kursu Nasıl Açılır?

Türkiye’de sürücü kursu işi yapmak her gün daha Çok talep edilen bir iş haline gelmeye başladı. Nihayet yapılan sayıma göre trafiğe kayıtlı Araç sayısı, 23 milyon 250 bine ulaşmak üzere. Bu da sürücü kurslarına olan talebin artması anlamına geliyor. Araba sahibi olan bir aileden, Araç kullanıcısı harici en az iki Kişi, sürücü kursuna gitmeyi planlıyor. Ayrıca yaptıkları iş gereği Araç kullanmak zorunda kalanlar var. Her ne kadar 23 milyon Araç olsa da, ehliyet sahibi olmak isteyenlerin sayısı bunun en az iki Sert daha fazlası.

Ülkemizde yasal olarak ehliyet alabilmek için, bir sürücü kursunda eğitim tamamlama zorunluluğu vardır. Ayrıca ehliyetin alınması için gerekli yasal prosedürlerin de sürücü kursu tarafından yapıldığını göz önünde bulundurduğumuzda, sürücü kursları daha da önem kazanmaktadır.

Sürücü Kursu Okulu İşine Nasıl Başlanır?

Bir ehliyet sahibi olmadan Evvel, arabanın nasıl kullanılacağını bilmek gereklidir. Bu zorunluluk girişimciler için, yeni bir sürücü kursu açmak için harika bir iş fırsatı yaratır. Bölgenizde Etkinlik gösteren sürücü kurslarını incelediğinizde, belli dönemlerde verilen eğitimlerin Devamlı olarak devam edildiğini görebilirsiniz. Bu da bu işin kazançlı olduğu hakkında da bilgi sahibi olmanıza yetecektir.

İşe başladıktan sonra, işinizi bölgenize göre konumlandırdığınızda, başarınız kaçınılmaz olacaktır. sürücü kursunu açma planınız varsa, bunu Kişi şirketi yerine limited veya anonim şirket olarak kurduğunuz takdirde, kişisel birikim ve mal varlıklarınızı da koruma altına almış bulunacaksınız. Ayrıca yasal haklarınız açısından ilerleyen dönemde bir avukat ve konusundan uzman bir muhasebeci ile çalışmanız yararınıza olacaktır.

Araç tekniği dersi için, Bakanlık ya da Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi veya Araç Tekniği Öğreticiliği Belgesi alınması gereklidir.

Sürücü Kursu Açmak İçin Gereken Belgeler

Sürücü kursu açmak için bazı belgelerin düzenlenerek, gerekli yasal izinlerin alınması gerekmektedir. Bu prosedürlere kısaca bakacak olursak;

İstenen belgeler;

 • Dilekçe formu
 • C Kimlik numarasını gösterir beyan
 • Bağlı bulunduğu yerin Savcılık Makamından ya da E-Devlet aracılığıyla alınan Adli Sicil Kaydı
 • İlgili odalara kayıtlara Aza olunduğuna dair kayıtlar ve sözleşmeler istenmektedir
 • Kursun açılacağı bunanın mülkiyetini gösterir Durum beyanı

Kurs bir işyeri binasında açılacak ise, Bayındır Müdürlüğünden alınması gereken işyeri belgesi gereklidir. Başka istenen belgeler ise Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Bu konu belirli aralıklarla değişebileceği için, ilgili makamların resmi kaynaklarından incelemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Başarılı Bir Sürücü Kursu Açmak İçin Yapmanız Gerekenler

 • Bir işe başlamadan Evvel yapmanız gereken kriterlere baktığınızda ilk olarak araştırma ve konum gelmektedir. Bulunduğunuz bölgede bir sürücü kursu ihtiyacı varsa ve kurs düzenlenen Çok iyi bir sürücü kursu yoksa bölgenize yoğunlaşmanız gerekecektir. Yanlış yer seçimi, ne kadar mükemmel bir kurs açarsanız açın, Çok Çok bir işe yaramayabilir.
 • İkinci sırada bütçe gelmektedir. Kurs açmak için gereken Yapı, personel ve Araç gibi maliyetleri karşılayacak bütçeniz var mı? Bunu iyice gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bütçeniz yeterli değilse, yatırımcı ya da kredi gibi olanakları araştırmanız gerekir.
 • İş planı, hem yeni işe başlayacaklar hem de hazırdaki şirketler açısından önemlidir. Sürücü kursu açmadan Evvel, detaylı bir iş planı yapmak oldukça önemlidir.
 • Bölgenizdeki sürücü kurslarını incelemeniz de faydalı olacaktır. Rakiplerinizi tanımanız ve rekabeti değerlendirmeniz, şirketinizi başarıya giden yolda daha Çok aydınlatacaktır.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Zenpara editörleri tarafından hazırlanan sürücü kursu iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Rakip analizi yaparken;

 1. Bölgenizdeki Başka sürücü kursu okullarının kim olduğunu araştırın
 2. Hangi hizmetleri sunduklarını ve bu hizmetlerin fiyatlarını öğrenin
 3. Sizde sürücü kursu hizmetlerinizi ve fiyatlandırma listenizi rekabete uyacak şekilde oluşturun

Rekabetin ne olduğunu biliyorsunuz. Ne olursa olsun, yeni sürüş okulunuz için, Genel fiyatlara uygun bir fiyatlandırma belirleyin. İlk günden para kazanmaya başlıyor olmanız Mühim.

Müfredat ve ders planı geliştirmek, kursun Mühim bir parçasıdır. Bütün derslerin günleri ve saatleri bu müfredatta yer almalıdır. Kursta görülecek derslerin isimleri ve saatleri öğrencilere bildirilecek şekilde çoğaltılmalıdır.

Direksiyon başındaki ders planınız, Öğrenci için güvenli olan rotaları içermeli ve Vakit içinde farklı yol ve trafik koşullarını deneyimlemelerine izin vermelidir. Şehirlerde, valilikler ya da belediyeler tarafından, kursların kullanacağı eğitim yerleri ve yol güzergâhları belirlenmiştir. Bu yolların ve eğitim alanlarının öğrenilmesi gereklidir. Direksiyon dersi verirken bir Mühim Kaide ise, sürücü adayı kendisini tam hazır hissetmeden, Anne yol ve Ara yol olsun trafiğe çıkartılmamalıdır. Bazı sürücü kurslarının yaptıkları en büyük hata, ilk gün bir saatlik bir eğitimden sonra, sürücü adayını trafiğe çıkartmaktır. Haftada üç gün direksiyon dersi verecekseniz ikinci ya da üçüncü günde trafiğe çıkartmalısınız. Yani öğrencinizin psikolojisinin de hazır olması oldukça önemlidir. Sürücü kursunuzda ders verecek Bütün eğitmenlerin üniversite mezunu ve işinde deneyimli olması önemlidir.

Not: Eğer bu alanda bir iş kurmaya karar verdiyseniz, ekibinizi oluştururken imkanlarınız dahilinde mutlaka bu sektörde Görev almış eğitmen veya yöneticileri tercih edin. Çünkü, bu iş modeli öncelikle resmi makamlara bağlı bir eğitim merkezidir ve belirli periyodlarla denetimlere tabi olabilir. İlerleyen dönemde sorun yaşamamanız adına, konusunda uzman kişilerle çalışmanızın faydası olacaktır.

Sürücü Kursu Dersleri Hangi Eğitimleri Kapsar

Esas olarak bir sürücü kursu, bireylere bir Sıra direksiyon arkası derslerinden nasıl geçeceklerini öğretmeye yetkili bir ticari kuruluştur. Lisanslı sürücü okulları, öğrencilere motorlu araçların güvenli ve sorumlu bir şekilde nasıl çalıştıracağını öğretmede etkinlik gösteren eğitmenler istihdam etmektedir.

Sürücü kurslarında verilen dersler;

 1. Araç kontrolü ve uygun sürüş duruşu
 2. Direksiyon, aynalar, debriyaj ve frenin nasıl düzgün şekilde ele alınacağı
 3. Hız yönetimi
 4. Araçlar arasında doğru Ara
 5. Şeritlerin birleştirilmesi ve değiştirilmesi
 6. Doğru yol konumlandırma
 7. Kavşakların, trafik ışıklarının ve tabelaların doğru kullanımı
 8. Mektep bölgeleri ve yaya geçidi
 9. Park etme
 10. Nokta dönüşü ve U dönüşleri
 11. Sade Art dönüş
 12. Sürücü nezaketi

Sürücü Kursu Tanıtım Çalışmaları

Sürücü kursunuzu açtınız. Var bölgenizde başka bir sürücü kursu varsa, tanınmanız biraz Vakit alabilir Ama bu imkânsız değil. Sürücü kursunuzu açma aşamanızda, reklâm çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Kursunuzu açtıktan sonra da reklâm yapmaya devam etmelisiniz.

Sosyal medyadan hesaplar açmak, el ilanları ve broşürler bastırmak, bir web sitesi açıp hizmetlerinizi tanıtmak, etkili bir reklâmcılık için gereklidir. Ne kadar Çok tanınırsanız, o kadar Çok öğrenciniz olur ve kazancınız da büyür.

Google Hizmetlerinden Yararlanmak

Gençler artık Devamlı telefonda, ebeveynleri de öyle. Sürücü kursları için araştırmalar genellikle internet yolu ile yapılıyor. Geçmişte, kulaktan kulağa bir işletmeyi büyütmek için yeterliydi. Ancak şimdi insanlar Mahalli bir işletmeyi bulmak için Google’den aramalarını yapıyor.

Google Benim İşletmem, Google Konum Ekleme gibi özelliklere kayıt olduğunuzda, insanların Google Sürücü Kursu arayışlarında görüntülenmenizi sağlayacaktır. Birisi, sizi kursun adıyla bulmaya çalıştığında ve bazıları ilgili kombinasyonlarda “sürücü kursu + konumunuzu” ararken okulunuzun çevrimiçi olarak bulunabildiğinden emin olmalısınız. Bu, garantili iş fırsatıdır.

Online Faaliyetler

Sürücü kursunuzun ismi, aynı zamanda markanızdır. Markanızı oluştururken, çevrimiçi incelemelerin size Muavin olacağını unutmayın. Ebeveynlere, gençlere, yaşlılara, sürüş öğrencilerine küçük anketler düzenleyerek Art bildirim almanız gerekir. Çevrimiçi saygınlığınızı artırmak, gittikçe daha Çok müşteriyi sizi rekabet konusunda seçmeye ikna etmenize Muavin olacaktır. Ayrıca online incelemeleriniz geliştikçe, fiyatlarınızı yükseltebilirsiniz. Çünkü, bulunduğunuz sektörde sizden Evvel aktif olan rakipleriniz olması muhtemeldir. Ve sizde pazara yeni gireceğiniz için, oldukça aktif olarak yer almalısınız.

Bir sürücü kursu açmak Basit olmayabilir, ancak işi doğru yaptıktan sonra Art dönüşleri gayet güzeldir. Birçok sürücü kursu, kapılarını açtıktan sonra kısa bir süre sonra işsiz kalsa da, bir sürücü okulu sahibi olmak, kazançlı bir iş kapısıdır. Sürücü okulunuz adına kapıları açmadan Evvel, evrakları tamamlamak için Vakit, emek ve para harcayacaksınız. Ancak sürücü kursu açıp işe başladığınızda da pek Çok potansiyel öğrenciye sahip olacaksınız.

Ayrıca hem işletmeniz çalıştığı sürece kazanmaya devam edeceksiniz, hem de marka değerinizi arttırarak büyük bir yatırıma imza atmış olacaksınız.


Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Sürücü Kursu Açmak – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 936 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*