Stopaj Nedir?

Stopaj Nedir
Stopaj Nedir

Stopaj Nedir : Stopaj, bir üçüncü tarafa verilen ödemeden paranın düşüldüğü bir işlemdir. Özetle, belirli bir ödemeye meydana getirilen indirim anlamına gelir.

Vergi Stopajı Nedir?

Stopaj, çoğu zaman vergi ile ilgili bir işlemi gösteren bir ticari terimdir. Normalde, bir çalışanın tutarının ödenmesi durumunda gerçekleşir ve şirket federal, eyalet ve hatta belediye vergi taahhütlerini yerine getirmek için ödemesinin bir kısmını keser. 

Bu, ABD vergi işletmeleri için geçerli vergi yasasına gore mecburi bir uygulamadır, zira hükümetin yıl sonuna kadar hepsini almak yerine periyodik ödemeler almasına destek olmaktadır.

Bu hem de, bireylerin vergi oranlarını tertipli olarak ödemelerine destek sunar ve yıl sonunda alışılmadık derecede yüksek vergi faturaları almaktan kaçınmalarına destek sunar. Bazı banka ve aracı kurum hesapları, müşterilerinden hesaplarında gelir elde ettikleri takdirde vergi almazlar. Bankalar için, hesap sahibine ödenen faizin bir kısmını kesebilirler; ve aracı kurum hesaplarında, temettü ödemesi alındığında stopaj vergisi olabilir.

İşte bir örnek.

Örnek

Cem Özer kısa süre ilkin Zenpara Danışmanlık adlı bir şirkette işe alındı. İş sözleşmesi, ayda 3.500 dolar brüt maaş kazandığını söylüyor. Mevcut vergi yasalarının gerektirdiği bireysel değerlendirmesine gore, firmanın Cem Özer brüt tutarının% 6’sını kesmesi gerekiyor. Maaşından kesilen toplam meblağ ayda 210 dolar olacak. Bu bir stopaj işlemi midir?

Daha ilkin belirttiğimiz benzer biçimde, stopaj, bir üçüncü tarafa verilen bir ödemeden, vergi amacıyla tertipli olarak paranın düşüldüğü bir işlemdir. Bu senaryoda gördüğümüz benzer biçimde, şirket federal hükümet adına vergileri durdurmak için Cem Özer’in bir miktarını düşürüyor. Bu, işlemin bir stopaj olarak kabul edilebileceği anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1678 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*