Spot Döviz Kuru Nedir?

Spot Döviz Kuru Nedir
Spot Döviz Kuru Nedir

Spot Döviz Kuru Nedir : Spot döviz kuru, bir para biriminin bugün bir diğeri için işlem göreceği tutardır. Başka bir deyişle, bugün bir başka para birimini satın almak için bir kişinin bir para biriminde ödemek zorunda kalacağı fiyattır. Bir para biriminin bir başkasıyla alınıp satılabileceği günümüz oranı olarak da düşünebilirsiniz.

Spot döviz kuru ne anlama geliyor?

Döviz kurlarının, mahalli para biriminin birim başına yabancı para birimi olarak ifade edilme şekli yada bunun tersi, yatırımcıların bir mal yada hizmetin fiyatını ortak bir para biriminde eşitlemesini sağlar.

Çoğu zaman, bankalararası piyasadaki spot işlemler, işlemlerinin ertesi iş günü ikinci gününde gerçekleşen banka ödemeleri ile gerçekleşir. Ek olarak, spot işlemler toplam döviz işlemlerinin% 43’ünü oluşturmaktadır.

Dolayısıyla, döviz spot piyasası, bilhassa kısa vadede dalgalanmalara ve yüksek oynaklığa eğilimlidir. Spekülatörler bir para biriminin çevresinde çoğunlukla parazit yarattığından, döviz kurunu etkisinde bırakır. Döviz spot piyasasının keskin bir halde dalgalanması durumunda, devlet kimi zaman faiz oranlarını düzeltmek yada mahalli para biriminde işlem yapmak için müdahale eder, bu yüzden ülkeleri öteki ülkelerle alım satım dezavantajı yaratmaz. Kimi zaman buna para manipülasyonu denir.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

ABD çokuluslu bir şirket Bangladeş ve Pakistan’dan tekstil ithal ediyor. Firmanın bugün Bangladeş’ten şirkete 5 milyar Bangladeşli Taka ve Pakistan’dan şirkete 11 milyar Pakistan Rupisi ödemesi gerekiyor. Muhasebe bölümünde çalışan Jonathan, Bangladeşli Taka ve Pakistan Rupisini ABD doları cinsinden dönüştürmek için bugünün döviz kurunu kullanıyor.

1 Bangladeşli Taka = 0,013 ABD Doları, dolayısıyla 5 milyar Bangladeşli Taka = 5.000.000 x 0.013 = 65.000 ABD Doları

1 Pakistan Rupisi = 0.0095 ABD Doları, dolayısıyla 11 milyar Pakistan Rupisi = 11.000.000 x 0.0095 = 104.500 ABD Doları

Bundan dolayı, ABD oldukca uluslu şirketinin tedarikçisine Bangladeş’ten ödeme yapmak için 65.000 dolar, tedarikçisini Pakistan’dan ödemek için 104.500 dolar satması gerekiyor.

Zenpara hakkında 677 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*