Sırrı Süreyya Önder cezaevinden çıktı haberi

2013 yılındaki Nevruz konuşmasında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla üç Yıl altı ay hapis cezası verilen HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) “ifade özgürlüğünün ihlal edilmiş olduğu” sonucu verdi. Kararın arkasından cezaevinde bulunan ve dün özgür bırakılması beklenen Önder tahliye edilmemişti. söz mevzusu gün mahkemenin savcılıktan mütalaa istemesinin arkasından tahliye sonucu çıktı. Kararın cezaevine gönderilmesinin arkasından Önder, Kocaeli 1 nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden tahliye oldu.

Izahat hayata geçirmeye hazırlandığı sırada bir gazetecinin “Arkanız çöp oldu” diye uyarmasının arkasından Önder, “Bir şey olmaz yav, çöp benzer biçimde yerden çıktım” dedi. Sırrı Süreyya Önder şunları söylemiş oldu:

“İçerideki arkadaşlarımızın da hepinize Oldukca selamları var. Normalde insanoğlunun bu şekilde zamanlarda sevinmesi lazım Lakin bir yanımız hep içeride. Ne Zaman Diyar topyekun demokratikleşme, Sulh yolunda adım atarsa sevincimizi o Zaman yaşayabiliriz. AYM’nin sonucu Oy birliğiyle almasını Oldukca Kıymetli buluyorum, ümit ederim bu Başka yargılamalar için de ön açıcı olur. Sözümüzü söylemişiz, her Zaman da söyledik. Hiçbir şey bunu söylemekten alıkoyamaz, bu sebeple inandığımızı söyledik. 10 aydır tek başıma olduğum için konuşma melekelerim de birazcık zayıflamış. Hepinize teşekkür ediyorum, ayağınıza Sıhhat.”

Önder’in özgür kalmasının arkasından Twitter’dan izahat meydana getiren HDP, “Sulh, demokrasi ve özgürlüğün bedelini ikirciksiz ve umutla kucaklayan sevgili Sırrı Süreyya Önder, hoşgeldin, sefalar getirdin. Seçilmişlerimiz başta olmak suretiyle siyasal tutsakların tümü özgürleşene kadar durmayacağız” dedi.

Ne olmuştu?

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Ankara eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 2013 Nevruz’undaki konuşmaları sebebiyle dava açılmıştı. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Eylül 2018’de Demirtaş’a 4 Yıl 8 ay, Önder’e ise 3 Yıl 6 ay hapis cezası verdi. İstanbul Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, mahkumiyet kararlarını 4 Aralık 2018’de onamış, Önder 6 Aralık 2018’de cezaevine girmişti. Önder bunun üstüne, AYM’ye başvuruda bulunmuştu. 6 Aralık 2018 tarihinden bu yana Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevin’nde bulunan Önder’in başvurusuna ilişkin AYM, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 853 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*