Şirket Borsaya Nasıl Açılır?

Şirketleri Borsaya Açmak ve Halka Arz Etmek Üzerine
Şirketleri Borsaya Açmak ve Halka Arz Etmek Üzerine

Ekonomi ve finans haberlerinde sıkça duyduğumuz bir cümle vardır “… şirketi halka arz ediliyor.” Bu manşetleri haberlerde belirli dönemlerde duyabiliyoruz. Peki bir şirketin halka arz edilmesi yada borsaya açılması ne anlama geliyor? Şirketi borsaya açmak nedir, nasıl açılır ve iyi bir şey midir? beraber inceleyelim.

Şirketler Nasıl Borsaya Açılır : Şirketlerin büyüme oranlarının artmasıyla beraber gün geçtikçe de ticaret hacmi artmaktadır. Ticaretin gelişmesi ve hızla ülke hudutlarını aşması yeni yatırım alanlarının oluşmasını bir zorunluluk olarak kılmıştır. Ülkemizde belirli bir piyasanın üstüne çıkabilmiş ticaret yapan firmalar borsa İstanbul sayesinde kendilerine yatırım yapacak yeni ortaklar bulabilmektedir. Bu da şirket borsaya nasıl açılır sorunun kısmen cevabını bizlere verir. Şimdi gelelim şirketi borsaya açmak ve halka arz tanımları arasındaki farklara.


Halka Arz Ne Anlama Gelir?

Şirketlerin borsaya açılmasına ekonomi dilinde hakla arz denir. Bu işlem sayesinde şirketler küçük miktarlar ile alınıp satılırlar. Şu anda borsa İstanbul da işlem gören tüm şirketler halka arz edilmiş olan şirketlerdir. Halka arz ile anlaşılması şart olan, bu şirketlerin belirli bir piyasa değerinin üstünde olmasıdır.

Şirket borsaya nasıl açılır
Şirket borsaya nasıl açılır

Bir şirketin borsaya girip halka arz olabilmesi için netlikle anonim şirket olması gerekir. Başka bir deyişle halka arz olarak şirketler kendilerini küçük paylar halinde satışa sunmuş olurlar. Bu yüzden şirketler, yeni yatırımlar alabilir ve mevcut olan evvelki borçlarını bu nakit akışıyla ödeyebilme olanağı sağlamış olurlar. Uzun vadede bu vaziyeti düşünüldüğünde şirketler için pozitif sonuçlar ortaya çıkardığı görülebilir.

Şirketlerin borsaya girip kendilerini halka arz etmelerinin halka arz ve ikincil halka arz olmak üzere 2 yolu vardır. Bu iki yolun birbirinden farkı ise gayet açıktır. Öncelikle halka açılan şirket önceden kapalı vaziyette olan ve kendini ilk kez halka arz eden şirkettir. İkincil halka arzda ise ilk halka arzda küçük bir hissenini halka arz eden şirketin daha büyük hisselerini halka arz etmesi vaziyetidir.


Halka Arz veye Borsaya Açılma Nasıl Yapılır?

Şirketler aracı müesseseler aracılığı ile halka arz olur. Şirketler halka arz yetkili bir aracı müesseseyle kontrat imza atarak kendini halka arz etmiş olur. Halka arz işleminin hayata geçmesi evresinde bir diğer ehemmiyetli konu ise şirketin aracı müesseselerin yanı sıra anapara piyasası heyeti ile de bir kontrat imza atacak olmasıdır. SPK ile imza adan bu kontrat şirketler açısından hayati derecede ehemmiyetlidir. Kendini halka arz etmek isteyen şirketler anapara piyasası heyeti ile yapmış oldukları anlaşma ile anapara piyasası heyetinin kararlarına tabii olurlar. Bu yüzden bir şirketin halka arz işlemlerini başlatabilmesi için kendini SPK’nın belirlediği kriterlere uygun hale getirmesi gereklidir. İstenen tüm bu kriterler gerçekleştirildikten sonra aracı müessese borsa İstanbul’a şirketin halka arzı için müracaatta bulunabilir.

Halka arz nedir Şirketi borsaya açmak ne anlama gelir
Halka arz nedir Şirketi borsaya açmak ne anlama gelir

Şirketin halka arzı için istenen tüm işlemler ve ihtiyaç duyulan müracaatlar bitirdikten sonra anapara piyasası heyeti ve borsa İstanbul’un faaliyetleri ile süreç devam eder. Bu müesseselerin yetkilileri şirketin faaliyetlerini, piyasa değerini, merkez binasını inceleyerek ihtiyaç duyulan formları doldururlar. Bu müesseselerden gelen yetkililerin uygun görmesiyle beraber artık şirketin halka arz işlemleri başlayabilir.

Tüm bunlar bitirdikten sonra şirketin halka arz işleminin hangi ücretten gerçekleşeceği çeşitli yolların yanı sıra çoğunlukla halka arz edilen şirketin net değeri ve hisse sayısının birkaç etkenle hesaplanmasıyla neticeye kavuşturulur.

Kaynaklar :

  • Wikipedia
  • myaccountingcourse.com
Zenpara hakkında 78 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*