Şirket Borsaya Iyi mi Açılır?

Şirketleri Borsaya Açmak ve Halka Arz Etmek Üzerine
Şirketleri Borsaya Açmak ve Halka Arz Etmek Üzerine

Iktisat ve finans haberlerinde sıkça duyduğumuz bir cümle vardır “… şirketi halka arz ediliyor.” Bu manşetleri haberlerde belirli dönemlerde duyabiliyoruz. Peki bir firmanın halka arz edilmesi yada borsaya açılması ne anlama geliyor? Şirketi borsaya açmak nedir, iyi mi açılır ve iyi bir şey midir? birlikte inceleyelim.

Firmalar Iyi mi Borsaya Açılır : Şirketlerin gelişme oranlarının artmasıyla birlikte her geçen gün de tecim hacmi artmaktadır. Ticaretin gelişmesi ve hızla ülke hudutlarını aşması yeni yatırım alanlarının oluşmasını bir zorunluluk olarak kılmıştır. Vatanımızda belirli bir piyasanın üzerine çıkabilmiş tecim meydana getiren firmalar borsa İstanbul yardımıyla kendilerine yatırım meydana getirecek yeni ortaklar bulabilmektedir. Bu da şirket borsaya iyi mi açılır probleminin kısmen yanıtını bizlere verir. Şimdi gelelim şirketi borsaya açmak ve halka arz tanımları arasındaki farklara.


Halka Arz Ne Anlama Gelir?

Şirketlerin borsaya açılmasına iktisat dilinde hakla arz denir. Bu işlem yardımıyla firmalar minik miktarlar ile alınıp satılırlar. Şu anda borsa İstanbul da işlem gören tüm firmalar halka arz edilmiş olan şirketlerdir. Halka arz ile anlaşılması koşul olan, bu şirketlerin belirli bir piyasa değerinin üstünde olmasıdır.

Şirket borsaya nasıl açılır
Şirket borsaya iyi mi açılır

Bir firmanın borsaya girip halka arz olabilmesi için netlikle anonim şirket olması gerekir. Başka bir deyişle halka arz olarak firmalar kendilerini minik paylar halinde satışa sunmuş olurlar. Bu yüzden firmalar, yeni yatırımlar alabilir ve mevcut olan evvelki borçlarını bu nakit akışıyla ödeyebilme olanağı elde etmiş olurlar. Uzun solukta bu vaziyeti düşünüldüğünde firmalar için pozitif sonuçlar ortaya çıkardığı görülebilir.

Şirketlerin borsaya girip kendilerini halka arz etmelerinin halka arz ve ikincil halka arz olmak suretiyle 2 yolu vardır. Bu iki yolun birbirinden farkı ise oldukça açıktır. Ilk olarak halka oluşturulan şirket evvel kapalı vaziyette olan ve kendini ilk kez halka arz eden şirkettir. İkincil halka arzda ise ilk halka arzda minik bir hissenini halka arz eden firmanın daha büyük hisselerini halka arz etmesi vaziyetidir.


Halka Arz veye Borsaya Açılma Iyi mi Yapılır?

Firmalar aracı müesseseler aracılığı ile halka arz olur. Firmalar halka arz yetkili bir aracı müesseseyle sözleşme imza atarak kendini halka arz etmiş olur. Halka arz işleminin hayata geçmesi evresinde bir öteki ehemmiyetli mevzu ise firmanın aracı müesseselerin yanı sıra anapara piyasası heyeti ile de bir sözleşme imza atacak olmasıdır. SPK ile imza adan bu sözleşme firmalar açısından yaşamsal derecede ehemmiyetlidir. Kendini halka arz etmek isteyen firmalar anapara piyasası heyeti ile yapmış oldukları antak kalma ile anapara piyasası heyetinin kararlarına doğal olurlar. Bu yüzden bir firmanın halka arz işlemlerini başlatabilmesi için kendini SPK’nın belirlediği kriterlere uygun hale getirmesi gereklidir. İstenen tüm bu kriterler gerçekleştirildikten sonrasında aracı kuruluş borsa İstanbul’a firmanın halka arzı için müracaatta bulunabilir.

Halka arz nedir Şirketi borsaya açmak ne anlama gelir
Halka arz nedir Şirketi borsaya açmak ne anlama gelir

Firmanın halka arzı için istenen tüm işlemler ve gereksinim duyulan müracaatlar bitirdikten sonrasında anapara piyasası heyeti ve borsa İstanbul’un faaliyetleri ile süreç devam eder. Bu müesseselerin yetkilileri firmanın faaliyetlerini, piyasa kıymetini, merkez binasını inceleyerek gereksinim duyulan formları doldururlar. Bu müesseselerden gelen yetkililerin uygun görmesiyle birlikte artık firmanın halka arz işlemleri başlayabilir.

Tamamı bitirdikten sonrasında firmanın halka arz işleminin hangi ücretten gerçekleşeceği çeşitli yolların yanı sıra çoğunlukla halka arz edilen firmanın net kıymeti ve hisse sayısının birkaç etkenle hesaplanmasıyla neticeye kavuşturulur.

Kaynaklar :

  • Wikipedia
  • myaccountingcourse.com
Zenpara hakkında 1673 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*