Sigorta Acentesi Açmak – İş Fikri / İş Fikirleri

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır - İş Fikri Zenpara
Sigorta Acentesi Nasıl Açılır - İş Fikri Zenpara

Sigorta Acenteliği Yapmak

Durgunluktan etkilenmeyen bir iş arıyorsanız, muhtemelen sigortacılık sektörü en iyi örneklerden biridir. Çünkü; modern yaşamın bir gerekliliğidir. Peki sigorta acentesi nasıl açılır, sigortacı acentesi iş fikri bu yazımızda.

Mesela otomobil sigortası olmayan bir araca kimse sahip olmak istemezken, hayatının en büyük yatırımı olan evini kimse korumasız bırakmak istemez.

Bunun yanında her Vakit düzenli bir Sağlık sigortası isteyen bireysel müşteriler bulunur. Bu durumda girişimciler açısından bu sektörü cazip kılmaktadır. Lakin sayılan Bütün bu nedenlerin yanında göz önünde bulundurması gereken birçok Öğe vardır ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Sigorta acenteliği yapmak isteyenler için bu işin püf noktaları:

Neden Sigorta Acenteliği Açmalısınız?

Sigorta sektörü Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek potansiyel gösteren sektörlerin başında gelmektedir. Rekabet ortamı her ne kadar çetin olsa da potansiyeli yüksek bu işe dalına, kendi şirketini açarak girileceği gibi bayilik alarak ta başlamak mümkündür. Günlük yaşamda hemen hemen her eşyanın sigortalandığı düşünüldüğünde geleceği parlak bir sektör olduğunu gözlemlemek mümkündür. Şu an ülkemizde halihazırda 21 bin civarı sigorta acentesi bulunması ve 65 bin kişiyi istihdam eden bir pazar olması da bu potansiyelin ayrıca rakamlara yansımasıdır. Her Sene gücüne Güç katan bu sektöre girmenin, düşünülenin aksine o kadar da Güç olmadığını bilerek, karlılık fırsatı ve potansiyelini değerlendirmeye almak gerekir.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gereken Koşullar

Öncelikle sigorta acenteliği yapmak isteyen kişilerin üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması ya da farklı bir 4 yıllık bölümden mezun olduktan sonra gerekli mesleki eğitimi alma şartı bulunmaktadır. Sigorta acentesi açmak isteyen girişimcilerin Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın Sigorta Acenteleri 2014 tarihli yönetmeliğine binaen yerine getirmesi gereken işlemleri öğrenmeleri gerekir. Daha sonra TOBB’a ya acentelik açmak için başvuruda bulunmaları, Belediye ve Maliye’den gereken Belge ve ruhsatların tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca sigorta acentesi açmayı düşünen girişimcinin Türkiye’de yaşıyor olması şartı ve belirlenen suçlardan dolayı herhangi bir hüküm giymemiş olması gerekmektedir.Bütün bu şartları oluşturduktan sonra ilgili kurumların istediği evrakları tam ve eksiksiz olarak tamamlayarak başvuruda bulunabilirler.

Sigorta Acentesi Açmanın Maliyeti ve Karlılık

Sigorta acentesi açmak isteyen girişimciler için maliyet unsuru, sunulacak olan hizmetin içeriği ve lokasyonuna göre değişiklik göstermektedir. Lakin Genel maliyetlere bakıldığında kira, maaş, ekipman, personel giderleri, mali başlangıç masrafları gibi giderler 50-100 bin TL arasında açılabilmektedir. Bayilik ücretleri ve şartları ise Tekrar firmadan firmaya değişiklik göstermekle birlikte ücretler 5-20 bin TL arasında, karlılık oranı %70 – %100 civarında ve yatırım Art dönüş süresi 6-12 ay olarak görülmektedir. Potansiyeli yüksek bu sektörde bayilik alarak sigorta acenteliği işine girmek isteyen girişimcilerin açılış maliyetlerinin büyük kısmı, bayilik veren firma tarafından karşılanacağı gibi alacakları eğitim ve danışmanlık destekleri ile Kapital Art dönüşüm süresini kısaltabilirken, iş sürekliliğini de sağlayabilirler.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Zenpara editörleri tarafından hazırlanan sigorta acenteliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Sigorta Acentesi Açmak Kimler İçin Karlı Bir Yatırımdır?

Kuvvetli iletişim kabiliyetlerine sahip, Alıcı portföyünü gün geçtikçe yükseltme potansiyelinde olan ve yoğun firma ziyaretleri için engeli bulunmayan girişimciler için sigorta acenteliği işi Ati vadeden bir alandır. Çünkü ne kadar Çok şirket ziyaret edilirse ya da bireysel müşteriye ulaşılırsa karlılık oranı o kadar yükselir. Günümüz şartlarına bakıldığında ortalama bir sigorta acentesinin aylık geliri 15-25 bin TL civarına ulaşmaktadır ve günlük ziyaret edilen yeni müşteriler ile bu rakam artmaktadır. Bunun içinde şirket bünyesinde 2-3 gezici personel bulundurmak kar artışında etkili bir faktördür. Tabi bu karın yükselmesinde müşterilere sunulacak olan farklı tipteki sigorta türleri de etkilidir.

Karlılığı Artırmak İçin Çeşitlilik Faktörü

Sigorta acenteliği yaparken sunulan sigorta hizmetlerini çeşitlendirerek karlılığı artırmak ve Alıcı portföyünü genişletmek mümkündür. Bu sigorta hizmetleri Anne başlık olarak bireysel ve kurumsal hizmetler olarak ikiye ayrılmaktadır ve çeşitlerini şu şekildedir:

Bireysel Sigorta Hizmetleri

 • Kasko
 • İşyeri sigortası
 • Ev Sigortası
 • Trafik Sigortası
 • Nakliye Sigortası
 • Dask
 • Ferdi Hayat Sigortası
 • Sağlık sigortası
 • Seyahat Sigortası

Kurumsal Sigorta Hizmetleri

 • Hırsızlık Sigortası
 • Mesuliyet sigortası
 • Nakliye Sigortası
 • Mühendislik Sigortası
 • İşyeri Sigortası
 • Havacılık Sigortası

Sigorta Acentesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigorta pek Çok alanda yapılan bir uygulama olduğu için potansiyeli yüksek bir yatırımdır ve buda karlılık getirir. Bunun yanında bayilik alınarak bu işi yapma tercih edenler için daha düşük maliyetle kısa dönemde bir iş sahibi olma avantajını sunmaktadır. Bu işi gerek kendi işi olarak gerekse bayilik alarak başlayacakların bazı püf noktalara dikkat etmesi durumunda daha sağlam temeller atarak bu işe girmeleri mümkündür. Öncelikle acentenin lokasyonu seçilirken organize Endüstri bölgelerine ulaşımının Basit olması günlük yeni müşteriler edinme de hem maliyetleri düşüren bir Öğe hem de bölgesel ziyaretleri mümkün kılan bir faktördür.

Bunun yanında seçilecek olan ofisin görüşme odalarının bulunması aynı anda birkaç görüşmeyi mümkün kıldığı için verilen hizmeti değerini yükselten bir unsurdur. Ve bayilik almayı düşünenlerin bayilik veren firmaların bayilik şartlarını araştırarak kendileri için Çok daha Çok avantaj sunan firmayı tercih etmeleri başarı için etkin bir faktördür. Ve Sigortacılık sektörüne yatırım yapmayı düşünenler, ayrıca KOSGEB desteklerinden de faydalanabilirler.

Sigortacılık alanında bir markanın bayiliğini almayı düşünüyorsanız, Zenpara platformunda yer alan; sigortacılık bayiliği veren firmaları araştırabilirsiniz.


Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Sigorta Acentesi Açmak – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Sigorta şirketi ve bayisi nasıl açılır? Sigorta bayiliği açmak için ne gerekir, sigortacılık karlı ve kazançlı bir iş midir? tüm bu soruların cevabı bu özel yazımızda.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 967 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*