SGK’da bütçe açığı büyüyor – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda SGK’da bütçe açığı büyüyor – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) açığı ile kuruma bütçeden yapılan transferler her geçen Sene artıyor. Cumhurbaşkanlığı 2021 Yıllık Programı’na göre, SGK’nin Ati yılki gelirlerinin 518 milyar 21 milyon lira, giderlerinin 587.5 milyar lira olması hedefleniyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre gelir-gider farkı, yani açığın 69.5 milyar lira olması öngörülüyor. Ancak hedefin tutmasının Güç olduğu iddia ediliyor. Çünkü açık her Sene artıyor. 2018’de 16.3 milyar lira olan açık 2019’da 37.8 milyar liraya yükseldi. Bu yılsonunda ise 84.5 milyar lira olması öngörülüyor. 

İddiaya göre açık Devamlı artarken Ati Sene yaklaşık 70 milyar liraya inmesi beklenmiyor. Ayrıca hükümet SGK’ye bütçeden yapılan milyarlarca liralık transferleri de açık olarak göstermiyor. 

SGK’ye 2018’de 148.3 milyar lira, 2019’da ise 197.1 milyar lira bütçe transferi yapıldı. Bu Sene 249.2 milyar lira transfer yapılması öngörülüyor. Ati Sene da SGK’ye bütçeden 259.7 milyar lira transfer gerçekleştirilecek. Ati Sene bütçedeki Genel açığın 245 milyar lira olmasının hedeflendiği dikkate alındığında, SGK’ye yapılacak transferlerin büyüklüğü de ortaya çıkıyor. SGK’ye yapılacak bütçe transferi, Genel bütçe açığını da aşıyor.

‘KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında konuyu gündeme getiren CHP Genel Reis Yardımcısı, Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, geçen yılın hedefleri içerisinde 2020’de SGK’ye Hazine’den 218 milyar lira cari transfer yapılacağının söylendiğini anımsatarak, “Onun az olduğunu, Çok daha Çok olduğunu söyledim. Bu Sene için Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda görünen rakam 249 milyar olmuş, yani 218 milyarda kalmamış. 

Dolayısıyla, gayri safi yurtiçi hasılaya oranı da daha Evvel hedeflendiği gibi 5’in altında değil, 5’in üstüne çıkmış vaziyette ki ben yılsonu itibarıyla 249’da kalacağını da düşünmüyorum. Ati Sene için, SGK’ye bütçeden yapılacak transfer miktarı 259 milyar öngörülmüş. Tekrar, gayri safi yurtiçi hasılaya oranı 4.6 yapılmış. 

Bu Sene 250 milyarın üstüne çıkıyorsa cari transfer, Ati Sene 260 milyarda olması mümkün değil. Bu da 300 milyar civarında olacaktır” dedi. SGK’nin bütçesinin 587 milyar lira olduğuna dikkat çeken Kuşoğlu, “Çok büyük bir rakam. Bu 259 milyar olmasa, devlet bütçesinin açığı 245 milyar, bu açık söz konusu olmayacak. Bu konuyla ilgili bir reform çalışması yapılması lazım” diye konuştu. 

Açığın sanki Çok daha düşük bir meblağ gibi gösterildiğini belirten Kuşoğlu, “Doğru değil, kendimizi kandırıyoruz. Çok Mühim bir konu, gözden kaçan bir konu. Gerçek açığı göstermiyoruz, cari transfer Netice olarak bütçe açığı doğuruyor devlet bütçesinde. Bunun çoğu da gerçekte açıktır. Evet, bazı Mecburi ödemeler var, onları biliyoruz Ama onların dışında kalanlar aslında açıktır” değerlendirmesini yaptı.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*