Sezonluk Otel İşletmeciliği – İş Fikri / İş Fikirleri

Yeni Kuşak kazançlı iş fikirleri ve fırsatlarının sunulduğu Zenpara İş Fikirleri kategorisinde bugünkü yazının konusu : Sezonluk Otel İşletmeciliği – İş Fikri

Yaz sezonu yaklaşıyor. Her ne kadar koronavirüs salgını nedeniyle turizm biraz durgunluk dönemi yaşasa da, seyahat yasaklarının kalkması ve salgının biraz daha etkisini yitirmesiyle, insanlar kısmen tatil planlarını yapmaya başladılar. Eğer aklınızda sezonluk otel işletmeciliği işi varsa aslında doğru zamanlar başladı. Sezonluk oteller şimdiden rezervasyonlarını almaya başladı bile.

Yaz ayları gelmeye başladıkça; devren kiralık pansiyon, apart otel ve otellerin sayısında da artış görülmeye başlandı. Sezonluk bir iş yapmak istiyorsanız, tatil yörelerinde bulunan pansiyon, otel ve apartlara sezonluk olarak belli bir miktar kira ödeyerek, otel işletmeciliği yapabilirsiniz.

Sezonluk Otel Kiralamak

Ülkemiz; deniz, Doğa ve kültür turizmi açısından Çok Varlıklı bir Memleket. Hangi bölgesine giderseniz gidin, Vatan içi ya da Vatan dışından gelen turistlerin, her açıdan ülkemizi görüp beğendikleri de aşikâr. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde hem konaklama yerleri artış gösteriyor hem de bazı nedenlerden dolayı el değiştiriyor.

İşletme sahibi olan kişiler, başka bir iş yapmak istemesi, işi tamamen bırakmak istemesi ya da Zarar ettiği gerekçesi ile işini devretmektedir. Sezonluk da olsa bir iş yapmak isteyenler için oldukça güzel bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen ve bütçeleri uygun olan yatırımcılar da, pansiyon ya da oteli devralıp, gerekli değişiklikleri ve bakımları yaparak, işletmecilik yapmaktadır.

Ülkemizde en Çok kiralık konaklama hizmetleri; Akdeniz ve Ege sahillerinde bulunan illerde ve ilçelerde bulunmaktadır. Ayvalık, Kuşadası, Fethiye, Kemer, Antalya, Marmaris, Dalyan, Çeşme, Kuşadası, İstanbul – Şile ve Ağva gibi tatil yerlerinde kiralık otel, pansiyon ve apartlar bulunmaktadır. Oteller için sahibi tarafından istenen sezonluk kira, bölgeye ve işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Genelde kira Euro üzerinden istenmektedir. 2.500 Euro’dan başlayıp, 2 milyon Euro arasında değişen sezonluk kiralar olsa da, daha orta seviyede olan işletmeleri daha az kira ücreti ile kiralayabilirsiniz.

Kiralayıp işletmeciliğini yapmak istediğiniz pansiyonun restoranı ve havuzu varsa, sezonluk kira; 45-50 bin Euro arasında değişebiliyor. Oda sayısı az ise 10 ila 20 bin liraya pansiyon kiralanabiliyor. Kiralanacak işletme apart otel ise; 25 bin TL, restoran bar ve yüzme havuzu olan apartlar ise 150 bin Euro civarında kiralanabiliyor.

Apart otel, pansiyon ya da otel kiralayıp, sezonluk otel işletmeciliği yapmak ve para kazanmak amacında iseniz, kiralayacağınız mülkün herhangi bir masrafının olmamasına ve oda sayısına dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü artan oda sayısına göre kazancınız artacaktır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir Başka hususta, mülkün merkezde veya ilgili bölgenin turizm alanında olması gerektiğidir.

Otel İşletmeciliği İçin Kredi Almak

Sezonluk otel işletmeciliği yapmak istiyor ancak bütçenizi yeterli görmüyorsanız, ülkemizde Etkinlik gösteren pek Çok bankanın turizm destek paketleri bulunmaktadır. Ancak bu destekten turizm işletmeciliği yapanlar yararlanmakta. Bu kredilerin kullandırılma amacı ise işletmenin Kapital ihtiyacını karşılamak, bakım ve tadilat içindir.

Eğer ilk kez bir turizm işletmeciliği yapacaksanız, tüketici kredisi alabilirsiniz. Eğer en az 6 aylık bir ticari işletmeniz varsa da ticari kredilerden yararlanabilirsiniz. Sezonluk Otel işletmeciliği, gerektiği gibi yapıldığında oldukça kazançlı işlerden biridir. Bir oteli, ya da bir konaklama mülkün sahibi ya da gelir yöneticisi olarak yönetiyorsanız, mevsimsellik işinizde Mühim bir faktördür.

Sezonluk Oteli Nasıl En Karlı Şekilde İşletirsiniz?

Şüphesiz, yoğun sezon yüksek talep ve Konuk akışının tadını çıkarttıkları için otelciler en iyisidir. Ayrıca sezonluk dönemlerde de otellerde doluluk oranını elde etmek Güç değildir. İster ülkemizde olsun isterse dünya üzerinde, her mevsim bir turizm imkânı sağladığı için bu iş, en karlı işlerdendir.

Mesele ülkemizde yazın Ege ve Akdeniz kıyılarında, Kapadokya ve Pamukkale gibi Doğal güzelliklerin olduğu yerlerde ve Rize, Artvin, Trabzon gibi yayla turizminin zirvede olduğu yerlerde, sezonluk otel yöneticiliği yapmak Çok karlı olmaktadır.

Konuk çekmek ve maksimum otel doluluk oranıyla mücadele etmek, küresel otelcilik endüstrisinin en zorlu ve en belirgin özelliğidir. Bu nedenle, bir sezonluk otel işletmeciliği yapacaksanız ve kiraladığınız otel düşük performansta ise, doluluk oranını artırmak için iyi bir mevsimsellik anlayışına sahip olmalısınız. Netice olarak; düzensiz Akça akışını, düşük Kapital yatırım getirisini ve personel – tesislerin yetersiz kullanımını önleyebilirsiniz.

Sezon Dışı Nasıl Belirlenir?

Bir otel kiralayıp iş yapmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken; turizm işi yapmak istediğiniz bölgede, her Sene gerilemenin ne Vakit başladığını belirlemek olmalıdır. Böylece yanlış zamanda kiralama işi yapmazsınız. Genelde sezon dışı hava şartlarına, tatillere ve Başka olaylara bağlıdır. Bulunduğunuz yerde turist açısından bir gerileme var mı?

Mevsimsellik, yılın belirli dönemlerinde turist girişlerinin en Mühim faktörüdür. Sıcaklık ve iklim gibi Doğal nedenlerin yanı sıra tatiller, sosyoekonomik Durum ve seyahat alışkanlıkları gibi nedenleri de içerir.

Ayrıca bir Misal verecek olursak; Mart ayından beri, Bütün dünyada ve ülkemizde görülen koronavirüs salgını, seyahat kısıtlamaları, insanların işsiz kalması ve alım gücünün olmaması gibi nedenlerden dolayı, turizm oldukça gerilese de, koronanın yavaş yavaş etkisini kaybetmesi ve yasakların da kademeli kaldırılması dolayısıyla, turizm faaliyetleri başladı.

Oteller, pansiyonlar ve apartlar, belli kurallar çerçevesinde; hijyen, temizlik ve sosyal Ara kurallarına bağlı kalınarak faaliyetlerine başladı. Plaj ve havuz kenarlarındaki şezlonglar düzenli dezenfektan edildi. Bu da İstikbal olan misafirlerin, seyahatle ilgili kısıtlamalar kalktığında güvenerek gelmeleri için zemin oluşturdu.

Türkiye, bu dönemleri en az zararla atlatan ülkelerden biri. Tedbirlerin zamanında alınması sayesinde dünya geneline bakıldığında gelinebilecek en güvenli ülkelerden biri konumunda. Eğer bu dönemde sezonluk otel işletmeciliği yapmak isterseniz, fırsatları kaçırmamanız önerilir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Zenpara editörleri tarafından hazırlanan otel işletmeciliği iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Sezonluk Otelde Alıcı Sayısı Nasıl Artırılır?

Kiraladığınız işletme, Zarar ettiği gerekçesiyle kiralanmaya veriliyor olabilir. Her ne kadar Zarar eden bir işletme olsa da, yapacağınız yenilik ve atılımlarla, işletmecilik bilginizi de kullanarak, zararlı işi büyük karla yapabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerde her mevsim otellerin dolu olmasını beklemeyin. Ancak yaz aylarında tatil imkânı bulamayanların da kış aylarını tatil için tercih ettiklerini unutmayın. Yani hangi dönemde iş yapacak olursanız olun, işi Kara geçirebilirsiniz.

İster birkaç odalı bir pansiyon olsun, isterse birkaç Surat odalı büyük bir otel, her işletmenin bir doluluk sezonu vardır. Bunun dışı, ölü sezon olarak tabir edilir. Bunun için tedbirlerinizi aldığınızda hangi sezonda olursa olsun, sezonluk otel işi yapacaksanız karlı çıkarsınız.

İşletmenin Eksikliklerini Gidermek

Sezonluk oteli kiraladığınızda ilk yapmanız gereken, işletmenin eksikliklerini gidermektir. Kiranızı mülk sahibine ödeyip gerekli sözleşmenizi yaptıktan sonra, işletmenin eksikliklerini tespit etmeniz gerekiyor. Tadilat yapılması gereken yerleri gözden geçirin. Bütün odaların temizliğini yaptırın, tek kullanımlık terlik ve sabun gibi ürünleri Denetim edin. Sezonluk oteldeki eksiklikleri tamamlamak Çok önemlidir.

Saç kurutma makinesi ve odadaki televizyon ve buzdolabının çalışıp çalışmadığını, kalorifer ya da klimaların çalışıp çalışmadığın Denetim edin. Eksiklikler varsa tamamlayın.

Yapı dışında da gerekli olan kısımları Denetim edin. Havuzlu ve restoranlı bir işletmeyse, gerekli düzenleme ve temizlikleri yaptırın. Bunun için profesyonel şirketlere talepte bulunursanız her işiniz eksiksiz yapılacaktır. Profesyonel olmayan kişilere işlerinizi teslim etmeyin.

Organik Ürünler Üretin ya da Satın

Bir yere turist olarak gelen kişiler, tatillerini bitirip Art döndüklerinde tanıdıklarına Armağan organik ürünler götürür. Eğer belli bir bahçe alanınız varsa, organik sebze yetiştirin ve satın. Ayrıca yöreye özgü reçel, peynir, tereyağı gibi yiyecek ya da yörenin Meşhur başka bir ürünü varsa, binaya ek küçük bir stant ya da küçük bir satış ofisi kurabilirsiniz. Bu sayede hem müşteriler Mahsul aramakla uğraşmayıp memnun ayrılacak hem de siz ek kazanç elde etmiş olacaksınız.

Pazarlama Planlarını Artırmak

Sezonluk otel işletmeciliği yapanlar Çok iyi bir, bir işi pazarlamak Çok önemlidir. Pazarlama planlarınızı artırmak için stratejilerinizi geliştirin. Dikkatli planlama yaptığınızda, iyi iş yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanın. İşletmeyi ilk kiraladığınızdan itibaren pazarlama faaliyetlerinizi yürütmeniz gerekir.

Fiyatlandırma

Her sezonda doluluk oranını yakalayan işletmeci, başarılı işletmecidir. Birçok tatilci, kalabalıklardan ve yüksek fiyatlar yüzünden, bütçelerine daha Çok uyan yerleri tercih etmektedir. Bu da, otelinizi olabildiğince cazip hale getirmek ve doğrudan rezervasyonlarınızı artırmak adına sizin için bir avantaj görevi görecektir.

Cazip İmkânlar Sunmak

Bahçeli bir mülk kiralamış iseniz, bahçeyi uygun hale getirerek düğünler, partiler ve etkinlikler için kullanabilirsiniz. Bu etkinliklere katılan konuklara harika bir deneyim sunun. Seneye Tekrar aynı yerde sezonluk otel işletmeciliği yapmak isterseniz, şimdiki müşterileriniz seneye de sizi tercih edebilir. Bir salonunuz varsa, yoga ya da dans dersi, aile toplantısı ya da iş toplantıları için kullanabilirsiniz. Bu şekilde konuklar bekledikleri Vakit süresinde otelinize ekstra para harcayacaktır. Böylece geliriniz artar.

Yeni Kuşak oteller bir trend daha ortaya çıkardı. Otel lobinizi bir çalışma alanı, bir sosyal etkinlik noktası, bir kahve dükkânı, küçük bir kütüphane veya hemen hemen her şey için kullanılabilecek herhangi bir esnek alan olarak kullanılabilir. Otelinizde bu tür alanlar kurmak, kiraladığınız mülke Kıymet katacak, müşterileriniz artacaktır. Alıcı memnuniyeti en mükemmel kazançtır.

Profesyonel bir otel, konukların konaklamaları öncesinde ve sonrasında en iyi deneyimi yaşamalarını sağlar. Bu nedenle, size daha Çok yeni rezervasyon sunabilecek sadık konuklardan daha iyi bir şey yoktur. Sezonluk otel işletmeciliği yaparken strateji uygulamak için en iyi zamanları gözetin. Hangi sezonda olursa olsun, müşterilerinizin işletmenizden memnun ayrılması, bir daha ki sezonda Tekrar sizi tercih etme nedenleri olacaktır.

Devren İlanlar

Eğer sizde halihazırda çalışan bir işletmeyi devri alıp yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız, Zenpara platformunda yer alan devren ilanları inceleyip anlık olarak ilan sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz.Zenpara Ekonomi Portalı

Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Sezonluk Otel İşletmeciliği – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1700 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*