Seçim Sonrası Döviz Ne Olur?

Seçimden Sonra Dolar Ne Olur Düşer mi Çıkar mı
Seçimden Sonra Dolar Ne Olur Düşer mi Çıkar mı

Ülkemiz 2018 ağustos ayından beri ciddi bir ekonomik buhran ve kriz havası yaşıyor.

Bu kriz basına yansıyan kısmıyla Rahip Brunson isimli kişinin fetö terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle içeri alınmayı nedeniyle ABD ile başlayan gerginlik. Neticesinde dolar ve euronun yükselerek Türk Lirasının her geçen gün değer kaybetmesine neden olan kur krizi ile başladığı bilinmektedir.

Kur krizi ile ülkemizin ithalat sektörü ağır darbe aldı ve ithal ürünler hemen her sektörde kullanıldığı için kısa zamanda krizin etkileri tüm ticaret hayatına yansıdı. Son günlerde de artık halka inen kriz hane içerisine kadar girmeyi başardı.


Seçimden Sonra Dolar Ne Olur?

Seçimden Sonra Döviz Dolar Euro Beklentileri
Seçimden Sonra Döviz Dolar Euro Beklentileri

Kur krizinden önce 2,90 seviyelerinde seyreden Dolar / Türk Lirası paritesi yaşanan Rahip Brunson krizi ile 7,40 seviyelerini görerek rekor bir artışa imza atmıştı.

Daha sonra hükumet tarafından birtakım önlemlerle baskılanan döviz neticesinde dolar kuru 5,10 ile 5,30 Tl aralığındaki değerini koruyor.

Yaklaşan 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde ilerleyen zamanda ve özellikle seçimden sonra dolar ve döviz kurlarının nasıl hareket edeceği büyük merak konusu olmaya başladı.

Çünkü son zamanda Türk Lirası ve diğer dövizler arasındaki sert hareketler doğru tahminciler için ciddi paralar kazanabilecekleri birer fırsat haline geldi.


Seçimden Sonra Dolar Çıkar Mı?

Seçimden Sonra Dolar 10TL Olacak İddiası
Seçimden Sonra Dolar 10TL Olacak İddiası

Dolar / Türk Lirası paritesi son 6 aydır sürekli inişli çıkışlı bir yol izleyerek genelde tahmini pek zor olamayacak şekilde hareket ediyor.

Seçim çalışmalarıyla beraber son günlerde stabil hareket eden usd/try, belli ki seçimden önce stabil kalacak ve yüksek inişler çıkışlar beklemek yanlış olur.

Seçimden sonra ise kriz ortamının devam edeceğini düşünürsek dolarda ani bir hareket beklemek yanlış olur. Fakat son zamanlar seçimden sonra imf tarafından borç alınacağı dedikoduları sıkça dolanmaya başladı.

Mar 2019 Yerel Seçimleri sonrası imf’den borç alınması veya alınacağı haberinin yayılması dolarda bir miktar düşmeye neden olabilir. Ve ilerleyen zamanda gerçekten imf’den borç alınması veya herhangi bir şekilde anlaşma yapılması yeni ekonomik planlar ve birtakım yaptırımlar getirecektir.

Bu plan ve yaptırımlar dahilinde dolar ve diğer döviz kurlarının kademeli olarak düşürülmesi ve reel değerine çıpalanması için çalışmalar yapılacaktır.


Mart 2019 Seçimden Sonra Kriz Devam Edecek Mi?

Seçimden Sonra Dolar Euro ve Döviz Kurları
Seçimden Sonra Dolar Euro ve Döviz Kurları

Aylardır ticaretle uğraşana uyku uyutmayan ekonomik kriz artık hane halkını da vurdu. Bir süredir marketler ve alışveriş merkezleri enflasyon nedeniyle yükselen fiyatlar sonucu satışlarının büyük oranda düştüğünü belirtiyor.

Ekonomik kriz etkisi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra birden ortadan kalkmayacaktır. Krizler maalesef birden bire bitmez. Çeşitli çözümleri planlı bir şekilde zaman yayarak uygulamak gerekir. Yani krizin çözümü basit bir adım değil bir süreçtir.

Bu süreç maalesef hükumet tarafında iyi organize edilemedi ve sağlıklı yürütülemiyor. Çünkü tanzim satışla, patase soğan satmakla değil ihracatı arttırmakla ülkeye döviz girişi sağlanır.

Krizin etkilerini halka daha zayıf göstermek için yapılan girişimler krize çözüm değil sadece birer seçim vaadidir. Tüm ekonomistler bunu bildiği halde neden hala ihracatın geliştirilmesi ve yerli üretimin arttırılması için bir girişim yapılmadığını merak ediyor.

Yani sözün özü krizin etkileri seçimden önce ve seçimden sonrada devam edecek. Taki gerçekçi çözümler üretilene ve istikrarlı bir şekilde uygulanana kadar.


Ayrıca Bakınız : Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?


Ayrıca Bakınız : İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Büfe Açmak Üzerine

Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@www.zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*