Scoruri live, actualizări, statistici, video, flux, rezultat, știri, blog

Western Bulldogs au reținut o echipă curajoasă a Gold Coast Suns din Ballarat pentru a câștiga cu 19 puncte, 15,16 (106) la 13,9 (87).

A venit în spatele unei performanțe dominante tipice mijlocasului Dogs, condusă de Bailey Smith (34 de eliminări, un gol), în timp ce Marcus Bontempelli (24 atinge trei goluri) și-a recăpătat o parte din cea mai bună formă.

Între timp, pentru Suns, tânărul atacant Joel Jeffrey a avut o performanță remarcabilă cu cinci cele mai bune în carieră.

Urmărește fiecare meci de succes AFL în acest weekend în direct și fără reclame pe Kayo. Nou în Kayo? Încercați gratuit timp de 14 zile >

Gold Coast a acumulat mai puțin de șapte puncte într-un sfert final tensionat pentru echipa lui Luke Beveridge, înainte ca Dogs să intre cu ultimele două goluri pentru a-și asigura a cincea victorie din 2022.

Rezultatul a marcat a treia victorie a câinilor în ultimele patru jocuri pentru a se apropia de revenirea în primele opt, încheind în același timp o serie de două victorii consecutive pentru Suns în formă.

RAPORT DE MECI

Nu au existat schimbări târzii de nicio parte, Roarke Smith (Bulldogs) și Oleg Markov (Suns) fiind numiți ca înlocuitori medicali titulari.

Suns au fost pregătiți de luptă devreme, deoarece mijlocașul lor a câștigat o mare parte din fotbalul interior în competiție, condus de mereu de încredere Touk Miller.

Aaron Naughton a arătat de rău augur în confruntarea sa cu Sam Collins, marcând de două ori în primul sfert, în timp ce Lachlan McNeil a fost de asemenea ocupat în primul sfert.

„Aaron Naughton arată periculos și asta este o îngrijorare pentru Stuart Dew. Cât timp părăsiți acest joc? Leigh Montagna, marele Sfânt, i-a spus lui Fox Footy.

Între timp, Joel Jeffrey însuși a marcat două goluri în primul mandat, în timp ce Dogs au luat un avans de opt puncte în sfert, 4,5 (29) la 3,3 (21).

Dew a făcut schimbarea la sfert, mutându-l pe Rory Thompson pe Naughton arzător. Deși nu a contat devreme, Naughton a marcat al treilea gol după o doborare.

„Acesta ar putea fi o geantă serioasă”, a spus medaliatul Brownlow Gerard Healy despre începutul fulger al lui Naughton.

Montagna a adăugat: „Vor avea dureri de cap în boxa antrenorilor Suns… ar putea fi nevoiți să înceapă să se gândească la o echipă dublă”.

Decalajul mingii disputat începea să devină și el o problemă pentru Suns, pierzând lupta cu 52-36

„Am organizat aceasta ca o potențială zi de absolvire pentru Gold Coast Suns. În acest moment, ei primesc o conferință totală din partea maeștrilor mingii interne”, a spus Healy.

„Sunt la școală și va fi o întoarcere la școala primară pentru ei, dacă lucrurile nu se schimbă după pauză – sau chiar în acest trimestru”.

Jeffrey a marcat al treilea gol după o lovitură strălucitoare deasupra capului în cel mai important moment al meciului. Healy a remarcat că „zeii picioarelor au prevalat”, crezând că Suns ar fi trebuit să obțină o lovitură liberă mai devreme în cursă.

„Probabil că zeii fotbalului au condus acolo”, a spus Healy.

Suns au ripostat cu înverșunare la sfârșitul celui de-al doilea mandat pentru a face doar un deficit de șapte puncte la pauză, câinii crescând de la 6.12 (48) la 6.5 (41).

Gold Coast a rămas cu doar trei jucători pe bancă la începutul celui de-al treilea sfert, după ce Jy Farrar (lovitură cu capul) a fost exclus pentru restul competiției, alăturându-se anteriorului înlocuitor Rory Thompson (genunchi).

Câinii au dominat jocul general în al treilea mandat, dar nu au reușit să-și pună dominația pe tabela de marcaj.

Josh Dunkley a ieșit în cele din urmă din impas după ce a luat o stăpânire uriașă, contestată, la jumătatea perioadei și a urmărit să le ofere câinilor un spațiu de respirație cu un avans de nouă puncte, în timp ce bunul prieten Adam Treloar a urmat cu următorul.

Dar Suns au terminat al treilea sfert în forță cu ultimele trei goluri, inclusiv încă două pentru Jeffrey – și un alt punctaj – pentru a-și ridica al cincilea major.

El i-a văzut pe Dogs luând un avantaj de 15 puncte în schimbarea finală, conducând cu 10.16 (75) la 9.7 (61).

Suns au fost curajoși în al patrulea sfert și nu au renunțat niciodată, ajungând acasă cu trei din ultimele patru pentru a obține sub șapte puncte, în timp ce Marcus Bontempelli și-a lansat al treilea major al zilei.

„A fost o luptă grozavă între Gold Coast Suns”, a declarat Brad Johnson, legenda Bulldogs.

Dar tocmai când câinii aveau nevoie de el, Bailey Williams a pus cuiul în sicriu pentru echipa lui Luke Beveridge târziu, după un handbal de la Naughton.

LE 3-2-1 (co-scris de Catherine Healey)

3. CÂINII DOMINĂ TÂNĂRUL SOARE ÎN BĂTILE DE LA MIJLOC

Mijlocașii Western Bulldogs au câștigat meciul împotriva Gold Coast Suns și și-au condus echipa la victoria la Ballarat.

Jack Macrae și Bailey Smith au acumulat posesiuni după bunul plac, cu 68 între ei, în timp ce David Swallow a reușit să reușească doar 25 ca fiind cel mai bun de pe Gold Coast.

Adam Treloar – la limita sa de 200 de meciuri a contribuit foarte mult cu 26 de lovituri și 1,2, în timp ce Josh Dunkley (22 de omoruri 1,1) și Marcus Bontempelli (24 de ucideri, 3,2) au adăugat durerea lui Suns când s-au întors la mijloc.

„Mijașii și mijlocașul Dogs sunt de top – în special Bailey Dale și Bailey Smith cu puterea lor de alergare – în special Smith”, a spus Brad Johnson de la Fox Footy.

„Merga lui de la 50 de apărători la 50 de atacanți a fost de elită”.

Nick Dal Santo a lăudat rata de lucru a lui Smith în 2022, unde a reușit cele peste 40 de eliminări de două ori în nouă runde.

„Oamenii vor să știe de ce primește mult mai mult fotbal – în medie 32 de misiuni în acest an”, a spus Dal Santo.

„Este rata de muncă, este partea pe care nu o vezi întotdeauna pentru că îl vezi că pune în sfârșit mâna pe fotbal”.

Dal Santo a evidențiat un clip din prima repriză în care cursa lui Smith a creat o oportunitate de gol pentru câini.

„Uită-te unde este acum, fundaș central, uită-te la curajul asta”, a spus el.

„Creează suprapunerea. El creează alergarea, apoi au o opțiune de intrare în 50.

„Face asta timp de patru mandate în fiecare săptămână, de aceea este o vedetă competitivă”.

Bontempelli a fost jucătorul care a intervenit și l-a ajutat pe marele Aaron Naughton înainte, în timp ce comandantul a marcat trei goluri.

„S-au întors la ce e mai bun”, a spus Healy. „Ei vor urca pe scară.

Câinii au terminat cu mai mult de 70 de ucideri decât Suns, dublul numărului de mingi de mână, +14 depășiri și +19 posesiuni contestate.

2. SOARELE EXPLODE CU O TOBINA DE LUMINATE DE FULSTRE

Poate că nu a fost ziua sorilor, dar a fost cu siguranță a lui Joel Jeffrey.

Înscriind un meci de cinci goluri (și cel mai bun din carieră), Jeffrey a condus linia atacantă a Gold Coast cu Mabior Chol și Levi Casboult în cea mai bună formă a zilei.

A inclus două goluri marcate deasupra capului său în al doilea și, respectiv, al treilea sfert.

Tânărul de 20 de ani a fost atât de impresionant încât i-a păstrat pe Suns în joc pentru a atrage laudele experților Fox Footy, medaliatul Brownlow, Gerard Healy, remarcând că a fost „dinamic” și o „revelație”.

„Ne-a pus un zâmbet pe buze astăzi, acest tânăr, a fost o performanță grozavă”, a spus Brad Johnson, legenda lui Bulldog, la Fox Footy.

Într-adevăr, Jeffrey a oferit Gold Coast ceva de așteptat pentru a se lăuda deja cu un tambur promițător.

Nimic mai mult decât punctul culminant de deasupra capului său în al doilea sfert al concursului, care va fi cu siguranță obiectivul unui concurent round-robin.

„Știu care gol va fi rejucat de aproximativ 40 de ori în acest weekend”, a spus Healy referindu-se la golul genial.

„Acest tip tânăr a dat puțină viață jocului în atât de multe feluri.”

Johnson a adăugat: „Acesta va fi un punct culminant pentru restul acestui sezon”.

1. LUPTA EPICĂ LUI NAUGHTON-COLLINS CHIAR ATACURI

Bulldogii sunt adesea criticați ca Naughton sau nimic când vine vorba de planul lor de atac.

Și împotriva lui Gold Coast Suns, Naughton a fost ținta de top cu trei goluri în prima repriză.

Dar apărătorul lui Suns, Sam Collins, a intervenit în a doua repriză și l-a oprit pe marele Bulldog fără scor.

„Aaron Naughton a scăpat de sub control în primul trimestru și la începutul celui de-al doilea trimestru”, a spus Brad Johnson de la Fox Footy.

„A fost peste tot în Collins când a venit vorba de acest joc”.

Gerard Healy a spus că Naughton „a condus o clinică” în prima repriză.

„Astronautul zbura absolut sus”, a spus el.

„A ratat unul care a supărat puțin coșca pentru câini, dar tocmai înființa o clinică.

„Acest tip este aproape de neoprit, Sam Collins este un jucător al naibii de bun și, totuși, i-a dat un început de școală bun în piesă”.

Dar Collins a reușit să se încălzească în competiția cu Naughton și chiar l-a devansat în ultimul sfert, când jocul era pe linie.

„Îi datora două și a primit unul înapoi”, a spus Healy.

Nick Dal Santo a spus că jocul Naughton-Collins a fost ceva de urmărit toată ziua.

„A fost un joc grozav. Naughton a luat absolut onorurile în prima repriză, dar Collins a ripostat în a doua repriză”, a spus el.

În ciuda crampelor la sfârșitul jocului, Collins a terminat cu opt interceptări.

Retrăiește Western Bulldogs vs Gold Coast pe blogul nostru live de mai jos!