Satış Bütçesi Nedir?

Satış Bütçesi Nedir Satış Bütçe Sözlük TDK Anlamı Nedir
Satış Bütçesi Nedir Satış Bütçe Sözlük TDK Anlamı Nedir

Satış Bütçesi Nedir : Bir satış bütçesi, birimlerdeki satışları ve bu satışlardan elde edilmiş tahmini kazançları tahmin eder. Bütçeleme herhangi bir iş için önemlidir. 

Bir bütçe olmadan firmalar süreci izleyemez yada performansı geliştiremez. Bütçede bir ana şirket oluşturmanın ilk adımı, bütçe ise bir satış bütçesi oluşturmaktır.

Satış Bütçesi Ne Demek?

Yönetim ekonomik koşulları, pazar rekabetini, üretim kapasitesini ve satış bütçesini geliştirirken satış giderlerini dikkatli bir halde çözümleme eder. Bu faktörlerin tümü firmanın gelecekteki performansında mühim bir rol oynamaktadır. Temel olarak, satış bütçesi yönetimin satmayı beklediği ve bu satışlardan elde edilmiş gelirlerdir.

Satış Bütçesine Bir Örnek

Yönetim, satış ve gelir tahminlerine destek olmak için çoğu zaman çeşitli bölümlerdeki çalışanları kullanır. Mesela, yönetim büyük olasılıkla gelecek yıl için makul bir satış hedefi oluşturmak için satış departmanına yada satış elemanlarına danışacaktır. Bireysel satış mensubu, üst düzey yönetimden daha çok alan kişi deneyiminin yanı sıra mevcut eğilimler hakkında da informasyon sahibidir. Yönetim çeşitli bölümlerden informasyon topladıktan sonrasında, bir satış bütçesi hazırlanabilir.

Satış bütçesi bir tek şirket için hedefler belirlemekle kalmaz, bununla beraber öteki şirket bütçesi için bir çerçeve sağlar. Öteki her bütçe satış bütçesine dayanır. Bu yüzden satış bütçesi ana bütçenin başlangıç ​​noktasıdır. Bir şirket, satın alma bütçelerini, üretim bütçelerini ve  ana para harcama bütçelerini belirleyemeden ilkin ne kadar ürün satacağını ve ne kadar gelir elde edileceğini bilmelidir  .

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*