Satınalma Gücü Nedir?

satınalma gücü nedir anlamı sözlük zenpara
satınalma gücü nedir anlamı sözlük zenpara

Satın Alma Gücü Nedir :  Satın alma gücü, tek bir ekonomik faktörün yada bir grup ekonomik faktörün piyasa fiyatlarını etkileme kabiliyetidir. Daha spesifik olarak, bir para biriminin satın alma gücü, bir para biriminin alabileceği mal ve hizmetlerin sayısını temsil eder.

Satın Alma Gücü Ne Anlama gelir?

Satın alma gücünün tanımı nedir?  Bu kavram, tüketici harcamaları, yatırım kararları ve bir ülkenin ekonomik büyümesi üstünde tesiri olduğundan ekonomide önemlidir. 

Bu güç, Emek harcama İstatistikleri Bürosu tarafınca hesaplanan enflasyon oranını dikkate almaktadır, şundan dolayı enflasyon bir para biriminin alabileceği mal ve hizmet sayısını, ceteris paribus‘u azaltır  .

Bir para biriminin satın alma gücü azaldığında, mal  ve hizmetlerin maliyeti artar, böylece yaşam maliyeti artar ve tüketici harcamaları ve borçlanmaları azalır  . Bundan dolayı, alım gücündeki ılımlı bir düşüş ekonominin büyümekte bulunduğunu gösterirken alım gücündeki artış durgunluk bulunduğunu göstermektedir. Ek olarak, bu gücün yatırım getirileri üstünde mühim bir tesiri vardır  .

Bir örneğe bakalım.

Satın Alma Gücüne Örnek

Mahmut, % 6,25 getiri elde eden 3 senelik bir şirket bonosuna 5.000 ABD Doları yatırım yapmış oldu ve 1 yıl sonunda 5,312,50 ABD Doları, 2 yıl sonunda 5,644,53 ABD Doları ve 3 yıl sonunda 5,997,31 ABD Doları tutarında tahsilat bekliyor.

Halen, Mahmut % 4,35 seviyesindedir, şundan dolayı faiz oranları yüksektir ve enflasyon oranı% 3,5’tir. Gerçek yatırım getirisi 5.000 x (% 6.25 – 4.35%) = 5.000 x 1.90. Bundan dolayı, Mahmut aslen 1 yıl sonunda 5.095 dolar, 2 yıl sonunda 5191.81 dolar ve 3 yıl sonunda 5.290.45 dolar toplar.

Eğer Mahmut’un PP’si% 5’e yükselirse, Mahmut bu hususi yatırım için daha düşük bir getiri gerçekleştirecektir, şu demek oluyor ki% 1.25 ve daha yüksek bir yatırım getirisi elde etmek için daha yüksek riskli menkul kıymetlere yatırım yapması gerekecektir. Bundan dolayı, gücün değişmesi yatırım karar vermesini ve varlık tahsisini etkisinde bırakır.

Özet Tarif

Satınalma Gücü Tanımı:  Satın alma gücü, bir paranın alabileceği mal yada hizmetlerin miktarına bakılırsa kıymeti anlamına gelir.

Zenpara hakkında 1643 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*