Satılan Malın Maliyeti (COGS) Nedir?

satılan malın maliyeti nedir nasıl hesaplanır
satılan malın maliyeti nedir nasıl hesaplanır

Satılan Malın Maliyeti Tanımı : Satılan malın maliyeti (COGS), bununla beraber satışların maliyeti olarak da bilinir, bir dönemde müşterilere satılan tüm envanterin toplam fiyatıdır. 

Bunun müşterilerin mallar için ödedikleri perakende fiyatı olmadığını ihmal etmeyin. Bunun yerine, bu, satıcının satın alması yada üreticiyi üretmesi için maliyeti olan satın alma fiyatıdır.

Satılan Malın Maliyeti Nedir?

Satılan malların maliyeti, başlangıçtaki envantere artı dönemdeki envantere bakılırsa meydana getirilen alımlara eşittir.

Başlangıç ​​+ Alımlar – Bitiş = Satılan Malın Maliyeti

Bu formül, bir perakendecinin yada üreticinin, o dönemde müşterilere satılan mallar için ödemek zorunda olduğu maliyeti hesaplar. Bu mühim bir hesaplamadır, zira gelir tablosundaki brüt karı hesaplamak için kullanılır  .

Yığın değerleme yöntemine (FIFO, LIFO, Ağırlıklı Averaj) bağlı olarak, dönem süresince müşterilere satılan bu stokların maliyeti büyük seviyede değişebilir. Mesela, FIFO yöntemini kullanan bir şirket   , ilk satın alınan envanteri sattığı için daha düşük maliyetler bildirir. Muhtemelen, bu envanter daha eski ve daha ucuzdu. 

Dolayısıyla satılan malın maliyeti, LIFO sistemi kullanan bir şirketten daha azca olacaktır. FIFO şirketleri genel olarak gelir tablosunda daha azca maliyet ve daha yüksek kar rapor ederler ve bilançolarında LIFO kullanan şirketlerden daha yüksek yığın değerleri bildirirler.

Satılan Malın Maliyetine Örnek

Cem’in Tenis Mağazasının senenin başlangıcında 10.000 dolarlık mal bulunduğunu varsayalım. Yıl süresince, Cem 50.000 dolarlık tenis malzemeleri ve giysileri satın aldı. Muhasebe sürecinin sonunda  , Cem fizyolojik bir envanter sayımı alır ve 35.000 $ envanter kaldığını tespit eder.

Cem’in yıl için satılan mal bedeli 25.000 ABD Doları’na eşittir (10.000 + 50.000 – 35.000 ABD Doları). Başka bir deyişle, Cem 25.000 $ ödediği müşterilere envanter satmak üzereydi. Bu maliyet numarasıyla Cem, brüt kar ve brüt kar marjı dahil olmak suretiyle birkaç değişik oran hesaplanabilecektir.

Zenpara hakkında 1068 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*