Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sanal Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır
Sanal Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır

Kredi kartları günlük hayatımızın vazgeçilmez alışveriş araçlarından biri haline geldi. Son zamanda artan online ve internetten alışveriş yaparken fiziksel kredi kartı bilgilerinin sitelere verilmesi güvenlik konusunda endişe yaratmaya başladı. Bu nedenler Türkiye bankaları sanal kredi kartı verilen hizmetlerini gündeme getirdi.

Peki internetten daha güvenli alışveriş yapma olanağı tanıyan ve limitini kullanıcının belirleyebildiği sanal kredi kartı nedir? Nasıl oluşturulur? Hangi bankalar sanal kredi kartı veriyor? ve sanal kredi kartları gerçekten güvenli mi? sorularının cevaplarını birlikte inceleyelim.

Sanal kredi kartları ile internetten veya telefondan alışveriş yaparken bilgilerinizi daha güvende tutmanıza yardımcı olabilir.

İnternetten bir alışveriş yapmak istiyor ancak kredi kartı numaranızın yanlış ellere geçebileceğinden endişeleniyor musunuz? Öyleyse, sanal bir kredi kartı tam da aradığınız şey olabilir. Zira sanal kredi kartıyla, ana kredi kartı bilgilerinizi kullanmadan güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal kredi kartı kullanmak istiyorsanız, bankanızdan kolayca ana kredi kartı hesabınıza bağlı bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Sanal kart nedir, nasıl kullanılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir gibi bilmeniz şart olan suallerin yanıtlarını öğrenmek için okumaya devam edin.


Sanal Kredi Kartı Nedir?

Sanal Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır Nasıl Açılır
Sanal Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır Nasıl Açılır

Sanal kredi kartı, ana kredi kartı hesap numaranızı kullanmadan, ana kredi kartı hesabınızla işlem yapmanıza imkan sağlayan benzersiz bir kredi kartı numarasıdır. Talep faktörüz halinde sanal kartınız hızla oluşturulur ve hemen kullanılabilir hale gelir. Ayrı olarak sanal bir kredi kartı için belirli bir harcama sınırı veya son geçerlilik müddeti (son kullanma tarihi) ayarlayabilirsiniz.

Tek veyahut ansızın fazla satıcıda kullanıp ödeme yapmak için ihtiyaç duyduğunuz her an sanal bir kredi kartı oluşturabilirsiniz. Her bir kullanımdan sonra sanal kartınızı hatıranda iptal edebilirsiniz. Bu işlemler, ana kredi kartı hesabınızı etkilemez.

Sanal kredi kartı numaranız tehlikeye girerse, çoklukla bir tıklamayla silebilirsiniz ve ana kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bunların hepsi, kredi kartı dolandırıcılık olaylarının talihsiz bir şekilde yükselişe geçtiği bir dünyada ana kredi kartı hesap bilgilerinizi savunmanıza yardımcı olur.


Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Sanal Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır Sanal Kart Güvenlimi
Sanal Kredi Kartı Nedir Nasıl Kullanılır Sanal Kart Güvenlimi

Sanal kredi kartı çok yaygın bir meselesi çözer. Normalde, internetten bir alışveriş yaparken kredi kartı numarası, kart güvenlik kodu (CVV) ve fatura adresi gibi bilgiler girersiniz. Bu bilgileri güvenliğinizi ciddiye almayan bir satıcı ya da e-ticaret sitesiyle paylaşmak sizi, bilgilerinizi düzmece alımlar yapmak için kullanabilecek siber korsanlara karşı savunmasız bırakır.

Böylesine bir sahtekarlığa kurban gittiğinizi var sayarsanız, bu satın alımlardan mali olarak mesul tutulmayacak olsanız da, bankanızı arama ve yeni kredi kartınızın gelmesini bekleme zorluğunu yaşamanız gerekir.

İşte bu tür sıkıntıları önlemenin en iyi yolu sanal bir kredi kartı kullanmaktır.

Bankanızın internet şubesi ya da mobil uygulama kanallarını kullanıyorsanız, son derece kolay bir şekilde sanal kredi kartı oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartınızı oluşturduğunuzda, ana kredi kartı bilgilerinizden değişik olarak bir kart numarası ve CVV kodu otomatik olarak üretilir. Bunlara ek olarak bir geçerlilik müddeti seçmeniz gerekir. Bu adımları bitirip sanal kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ödeme formlarında ana kredi kartı bilgilerinizi değil, oluşturduğunuz sanal kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekir.

Belirlediğiniz sınırın müddeti dolduğunda, sanal kartınızda kullanılmamış sınır kalması vaziyetinde, kalan sınır otomatik olarak ana kartınıza geri aktarılır. Ayrı olarak sanal kart sınırınızı kendiniz de sıfırlayabilirsiniz.

Tıpkı ana kredi kartınız gibi sanal kredi kartınız da, aza iş yerlerinden yaptığınız alışverişler üzerinden puan kazandırır ve taksitli alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Sanal kredi kartınızı kullanarak yapacağınız işlemlerin direk ana kartınıza aktarılacağını ve sanal kart için ayrı bir hesap özeti gönderilmeyeceğini unutmayın.


Sanal Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Sanal kredi kartının en büyük avantajı, kartı hızlı bir şekilde kapatabilme olanağının sunulmasıdır. Ana kredi kartınızın yanlış ellere düştüğünden endişelendiğinizde, bankanızı aramanız ve ana kredi kartınızı iptal faktörüz gerekir.

Öte taraftan ana kredi kartınıza bağlı otomatik fatura ödemelerini de hesaba katmak gerekir. Ana kartınız iptal edildiğinde otomatik ödeme direktifleriniz gerçekleşmeyecektir. Ayrı olarak yeni bir kredi kartının tarafınıza gönderilmesini beklemeniz gerekir ki, bir kredi kartı gönderim müddeti de vasati birkaç haftayı bulabilir.

Bunun yerine, sanal bir kredi kartı kullandığınızda, böylesine meseleler yaşamaz, hatıranda kartınızı iptal edebilir ve hızlı bir şekilde yeni bir kart numarası ayarlayabilirsiniz. Ana kredi kartınız bu işlemlerden etkilenmez.

İnternetten alışveriş veyahut diğer işlemler için ödeme yapma ile ilgili temkinli iseniz, sanal kredi kartı sizin için mükemmel bir tercih olabilir. İdeal olarak, sadece tanıdığınız ve güvendiğiniz sitelerde alışveriş yapabilirsiniz. Fakat bazen, kartınızı, güvenliğinden emin olmadığınız bir sitede kullanmanız gerekebilir. Bu konuda sanal kredi kartının yardımı büyük olacaktır.


Sanal Kredi Kartının Dezavantajları Nelerdir?

İnternetten sipariş ettiğiniz ürünleri iade etmek, sanal kredi kartlarıyla zor olabilir. Zira kimi alışveriş siteleri, para iadesini yalnızca satın alma işleminde kullandığınız karta iade etmek isterler.

Para iadesi açıkça sanal bir kredi kartıyla pek . Bu gibi vaziyetlerde, kredi kartınıza para iadesi almak yerine alışveriş sitelerinden armağan kartı kabul faktörüz gerekebilir.

Geçerlilik müddeti kısa olan sanal kredi kartları, abonelikler ya da otomatik ödeme direktifleri konusunda da meselelere kapı aralayabilir. Aboneliğinizi ya da direktiflerinizi aktif tutmak için sanal kredi kartınızın geçerlilik müddetini her kullanım vakiti dolduğunda aktüellemeniz gerekir. Sanal kredi kartı kullanıp limit ve müddet aktüellemesi yapmayı unutursanız, abonelikleriniz iptal edilebilir ve otomatik ödeme direktifleriniz gerçekleşmeyebilir.


Hangi Bankalar Sanal Kredi Kartı Veriyor?

“Hangi bankalar sanal kredi kartı vermiyor” sualine odaklansak belki daha yerinde ve enteresan olabilirdi. Çünkü bankaların çoğu sanal kredi kartı veriyor. Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Akbank ve Halkbank sanal kredi kartı veren bankalara örnek olarak gösterilebilir.

Bankanız sanal kredi kartı hizmeti sunmuyorsa, bu hizmeti sunan bankaların müşterisi olmayı düşünmeniz gerekiyor.

Sanal kredi kartı kullanmanın bir seçenek olduğunu hala çoğu kişi bilmiyor. İnternet alışverişlerinizi Hepsiburada, N11 ya da Amazon gibi emin satıcılardan yapıyorsanız, rahat olun. Çünkü kredi kartı bilgilerinizin güvenliği için endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, ana kartınızı savunmak için sanal bir kart kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bankanıza kesinlikle erişin.


Netflix’e Sanal Kredi Kartı İle Üye Olmak

Netflix Sanal Kredi Kartı ile Ücretsiz Üyelik Oluşturma
Netflix Sanal Kredi Kartı ile Ücretsiz Üyelik Oluşturma

Netflix online dizi ve film izleme platformu olarak ülkemize hızlı bir giriş yaptı ve büyük bir kullanıcı kitlesi yakaladı.

Netflix platformu ücretli ve aylık ödeme sistemine dayalı olarak çalışıyor. Sisteme üye olurken gireceğiniz kredi kartı bilgilerini kaydediyor ve aylık üyelik ücretini her ayın son günü kredi kartından çekerek tahsil ediyor.

Netflixe üye olurken para ödemiyorsunuz. 30 günlük ücretsiz deneme hesabı kaydı sırasında kredi kartı bilgilerinizi sisteme kaydetmeniz gerekiyor ve 30 gün sonunda aylık ücret kredi kartınızdan çekiliyor.

Bu noktada sanal kredi kartları devreye giriyor. Herhangi bir banka üzerinden hatta internet veya mobil bankacılık ile dakikalar içinde oluşturacağınız sanal kredi kartı ile Netflix hesabı oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartlarında limiti kendiniz belirlediğiniz için 1 TL’lik bir limit belirleyerek Netfliz kaydınızı oluşturduğunuz zaman 30 gün Netflix hesabınızı ücretsiz kullanabilirsiniz. 30 günlük süre geçtikten sonra Netfliz aylık üyelik bedelini sanal kredi kartınızın limiti yetersiz olduğu çekemeyecek ve hesabı yarım bırakacaktır. Bu noktada yeni bir sanal kredi kartı farklı bir mail adresi ile Netflix’e yeniden kaydolarak Netflix kullanımına devam edebilirsiniz.


Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenli midir? başlıklı bu içerik birtakım alıntılar içermektedir.


Ayrıca Bakınız : Para Kazandıran Hobiler


Ayrıca Bakınız : Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?


Ayrıca Bakınız : İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Büfe Açmak Üzerine


Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans


Zenpara hakkında 934 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*