Rusya Türkiye’nin Karabağ siyaseti için ne düşünüyor? haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Rusya Türkiye’nin Karabağ siyaseti için ne düşünüyor? haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Sputnik, Komsomolskaya Pravda ve Gorovit Moskova radyolarına açıklamalarında bir soru üstüne, “Türkiye’nin dile getirdiği bu görüşe katılmıyoruz. Aynısını (Azerbaycan) Devlet Başkanı Aliyev de birkaç kez dile getirdi, bu bir Giz değil. Söz konusu sorunun askeri çözümünün olduğu ya da askeri çözümün kabul edilebilir olduğuna dair açıklamalara katılmamız mümkün değil” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Maalesef Türkiye bunu yapabilirdi ve -askeri eylemler de Dahil- Azerbaycan’ın bu sorunu çözmek için gerçekleştireceği her eylemi destekleyeceğini de doğruladı” diye ekledi.

Lavrov, Karabağ’a ilişkin Nihayet günlerde Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu defalarca görüştüğünü, Rusya tarafının çeşitli seviyelerde Ankara ile temaslarını koruduğunu kaydetti.

Ayrıca Lavrov bu görüşmelerde barışçıl çözümün Karabağ sorununun sürdürülebilir bir biçimde sona erdirilmesi için tek Metot olduğu görüşünü savunmaya devam ettiklerini de belirtti.

‘Türkiye müttefikimiz değil Çok yakın bir partnerimiz’
Rusya Dışişleri Bakanı bir başka soru üstüne de, “Türkiye’yi hiçbir Vakit stratejik müttefikimiz olarak sınıflandırmadık. Türkiye partnerimiz. Çok yakın bir partnerimiz. Söz konusu partnerliğin birçok alanda stratejik mahiyeti var” dedi.

‘Karabağ’daki temas hattına Rus askeri gözlemciler gönderilebilir’
Lavrov bir başka soru karşısında, ateşkese uyulup uyulmadığının izlenmesi adına Karabağ’daki temas hattına Rus askeri gözlemcilerin gönderilmesinin doğru olacağını, ancak bunun kararını verecek olanların Ermenistan ve Azerbaycan olduğunu belirtti.

Karabağ’da 27 Eylül’den beri görülen şiddetli çatışmalar, cuma günü Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının Moskova’da aldığı ateşkes kararıyla hafiflemiş durumda.

Çatışmalar tamamen bitmiş değil. Zira taraflar ateşkesin başlamasının hemen ardından birbirlerini yeni saldırılarla suçladılar.

Ermeni nüfusun çoğunlukta olduğu Karabağ, hukuken Azerbaycan’ın parçası. Ancak fiilen Ermeni güçlerin denetiminde.


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*