Reis korona oldu belediye karıştı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Reis korona oldu belediye karıştı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Korona virüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediya Başkanı Muhittin Böcek’in tedavisi devam ederken Reis Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ile Genel Sekreter Cansel Çevikol arasında yetki krizi çıktığı iddia ediliyor.

Böcek, Hacıarifoğlu’nun vekillik görevini dün yayınladığı elektronik imzalı yazıyla sonlandırarak yerine meclis üyesi Oktay Başaran’ı atadı. Görevinin başında olduğunu bildiren Hacıarifoğlu ise Büyükşehir Belediyesi’nden gönderilen elektronik imzalı açıklamanın usulsüz olduğunu söyledi. DHA’nın haberine göre Reis Böcek’in elektronik imzalı kararı nedeniyle hukuki Münakaşa başladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek’in korona virüs tedavisine başlamasının ardından Büyükşehir Belediyesi Reis Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ile Genel Sekreter Cansel Çevikol arasında başlayan yetki tartışması, geçen hafta yapılan Kasım Ayı Meclisi’nde bir gündem maddesiyle gün yüzüne çıktı. Serik Belediye Başkanı AK Partili Enver Akputkan, hastane yolu üzerindeki ANTBİRLİK’e ait bir yeri yol yapmak için anlaştıklarını, ilçe meclisinde Oy birliğiyle karar aldıklarını belirterek, bu kararın onanması için Temmuz ayında Büyükşehir Meclisi’ne gönderildiğini, Ama Genel Sekreter Cansel Çevikol tarafından önerinin gündeme alınmadığını kaydetti.

Bu Durum üzerine Reis Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Çevikol’un Neden bu kararı aldığını sordu. Çevikol, kurum görüşlerinin beklendiğini söyledi. Bu sırada İYİ Partili Meclis Üyesi Barış Bulut, “Bürokratların Büyükşehir Meclis iradesi üzerinde yetki kullanmasının önününe geçmemiz lazım” dedi. Konuşmalar sonrasında Reis Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Çevikol’un gündeme aldırmadığı maddeyi kendi isteğiyle meclis gündemine aldı.

Yetki sınırlandırması geldi

İkili arasında ‘yetki’ tartışmalarının mecliste açığa çıkmasıyla Hacıarifoğlu ile Çevikol arasında ipler koptu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Antalya’ya gelmesine bir gün kala Reis Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Genel Sekreter Cansel Çevikol başta olmak üzere bazı bürokratların yetkilerini sınırlandırdı.

‘Ayaklar Baş, başlar ayak oldu’

Büyükşehir Belediyesi’ndeki yaşanan olayların ardından Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’in oğlu Mustafa Gökhan Böcek, gece yarısı sosyal medya hesabından “Ayaklar Baş, başlar ayak oldu” paylaşımı yaptı.  Böylelikle Çevikol’un yanında yer aldığını gösterdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü ziyaretinin ardından yaşanan yetki kriziyle ilgili karar aldı. Reis Böcek, 10 gün süreyle meclis üyesi Oktay Başaran’ı Reis vekili atadı. Başaran’ın ardından 23 Kasım’dan itibaren de Böcek dönünceye kadar meclis üyesi Büşra Özdemir Reis vekili olarak Görev yapacak. Reis Böcek, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu’nun vekaletine de Nihayet verdi. Reis Böcek’in kararını duyuran yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Hastalık izninde olmam nedeniyle, başkanlık görevinin 13.11.2020 tarihi ile 23.11.2020 tarihleri arasında Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Oktay Başaran tarafından, 23.11.2020 tarihinden dönüşüme kadar Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Büşra Özdemir tarafından yürütülmesi, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Hacıarifoğlu’nun vekaletinin sonlandırılması uygun görülmüştür.”

Hacıarifoğlu’dan sert açıklamalar

Dün gece sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Mehmet Hacıarifoğlu ise görevinin başında olduğunu bildirdi. Reis vekilliği görevinden alındığına ilişkin Antalya Büyükşehir Belediyesi yazısının usulsüz olduğunu savunan Hacıarifoğlu, elektronik imzalı kararı düzenleyenler hakkında soruşturma başlatıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Çeşitli sosyal medya platformlarında, Sayın Başkanımız Muhittin Böcek’in şahsıma verdiği vekaleti sonlandırdığı noktasında bir sahte Ova paylaşımı yapılmaktadır. Bu Ova sahtedir ve belgeyi düzenleyenler hakkında gerekli soruşturmayı yapmak üzere teftiş kurulumuz görevlendirilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ndeki huzur ve sükunet ortamını sahte yazılarla bozmaya çalışanlar hakkında gerekli Bütün idari işlemler tarafımdan hiç çekinilmeden Hemen uygulamaya konulacaktır. Önemle belirtmek isterim ki Sayın Başkanın iradesini ortadan kaldırmak için koltuktan kalkmıyor değilim, tam tersine başkanın herkesçe bilinen malum olan iradesini korumak için bu koltuktayım. Zira Reis tarafıma vekalet vermiştir ve vekaleti sahibine iade etmek üzere dört gözle sayın başkanımızın göreve dönmesini bekliyorum. Kimi Çıkar gruplarının Sahte evraklarla başkanın iradesini sakatlayarak belediyeyi ele geçirmesine müsaade etmeyeceğim. Anılan evrakın Biçim ve öz olarak doğru olup olmadığının anlaşılması için teftiş kuruluna soruşturma emri verdim. Müfettiş raporuna göre gereken işlemleri tesis edeceğim. Sayın Başkanımız emanetin asıl sahibi Muhittin Böcek tarafıma verdiği emaneti Art aldığı güne kadar görevimi hakkıyla yapmak üzere görevimin başında olduğumu Bütün Antalya kamuoyuna duyururum.”

Böcek’in taburcu olduğu iddiası gerçek dışı

Akdeniz Üniversitesi yetkilileri ise Reis Böcek’in atama kararı için taburcu edilip Tekrar hastaneye yatışının yapıldığı yönündeki iddianın gerçek olmadığını bildirdi. Reis Böcek’in tedavisinin ventilatör cihazına bağlı olarak sürdüğünü belirten yetkililer, akciğerlerinin toparlamaya başladığını, Sağlık durumunun da her geçen gün iyiye gittiğini kaydetti.

Reis Böcek’in Akıl sağlığı durumuyla ilgili 15 günlük dönemler halinde rapor istendiğini ve hazırlanarak ilgili makamlara ulaştırıldığını kaydeden bir yetkili, “Psikoloji servisi, en Nihayet hazırladığı raporda da ‘Akıl sağlığı yerindedir’ şeklindeki beyanı tekrarladı” dedi.

‘Acayip bir Durum’

Öte yandan Reis Böcek’in, elektronik imzalı da olsa bir kararı onaylayıp onaylayamayacağı yönünde hukuki Münakaşa başladı. İYİ Parti Antalya Mebus Avukat Hasan Subaşı, gelişmeleri ‘Acayip bir Durum’ olarak değerlendirdi. Aynı zamanda 2 dönem Antalya Belediye Başkanlığı yapan Subaşı, “Elektronik imzayla Sayın Böcek’in, vekil tayin ettiği kişiyi görevden alarak iki meclis üyesini farklı tarihlerde yetkilendirilmiş olması tartışmalı ve kuşkuyla karşılanacak bir tasarruftur. Ayrıca hastanede Ağırbaşlı tedavi altındayken vekil tayin ettiği kişinin vekaleten alınmasını gerektirir bir sorun varsa takip edecek durumda olmayan sayın başkanın bu tür eylemlere alet edilmesi de Antalya Büyükşehir Belediyesi ile bağdaşır bir işlem değildir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, 64 gün sonra yoğun bakımdan çıkıyor

 

Korona olan CHP’li Tekin, Sağlık Bakanı’na teşekkür etti

 

Muhittin Böcek’ten iyi haber

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*