Regresif Vergi Nedir?

Regresif vergi nedir anlamı ve tanımı
Regresif vergi nedir anlamı ve tanımı

Regresif Vergi Nedir : Regresif vergi, oranların gelir seviyesinden bağımsız olarak aynı kaldığı bir vergi sistemidir; Bu nedenle, düşük gelirli kişi veya işletmeler ile düşük gelir sahibi işletmelerin gelir vergileri ve vergi oranları regresif oranlarda değişiklik gösterir.

Başka bir deyişle, vergi oranı veya toplam vergi, bireyin geliri arttıkça değişmez.

Regresif Vergi Ne Demektir?

Bu tür vergilendirme tipik olarak ekonomideki düşük gelirliler için daha büyük bir yük getirmektedir. Yüksek gelirli kazananlar ile aynı oranda ödeme yapsalar bile, ödemelerini daha az yapabiliyorlar çünkü toplam ve isteğe bağlı gelirlerinin daha büyük bir yüzdesini oluşturuyor. 

Bazı yaygın örnekler arasında satış vergisi, emlak vergileri ve yol geçiş ücretleri bulunur. Günde 100 dolar yapan kişi ve günde 1000 dolar yapan kişi için 5 dolarlık bir ücret aynıdır, ancak kişinin günde sadece 100 dolar kazanması büyük bir yüktür.

Bunun nedeni, bir bireyin geliri arttıkça bazı vergi yükümlülüklerinin bütçelerinin daha az tüketmesidir. Genel olarak, gelir miktarına bakılmaksızın aynı yüzde ücret alan vergiler gerilemektedir; çünkü gelir arttıkça, fiili vergi yüzdesi kişinin servetine kıyasla daha küçük olmaktadır.

Düşük gelirli bireylerin ağırlıklı olarak tükettiği vergi kalemlerinin veya faaliyetlerinin de gerici bir sistem olduğu söyleniyor.

Bazı örneklere bakalım.

Regresif Vergiye Örnek

Kenan ve Mete, Güney Amerika’ya seyahat ediyorlar. Aynı yemeği alırlar, aynı uçağı alırlar ve her ikisi de pasaportlarını öderler. Her ürün aynı maliyeti. Tek fark, Kenan iş için ve Mete zevk için seyahat ediyor.

Mete, Güney Amerika’da aileyi ziyaret ediyor ve şu anki işinde çok fazla kazanmıyor. Kenan ile yaptığı seyahat için aynı tutarı ödedi; ancak, gelirinin daha büyük bir kısmını oluşturdu.

Kenan, bazı iş adamlarına birleşme önerisinde bulunma yolunda ilerliyor ve bu yolculuk, gelirinin nispeten küçük bir kısmını oluşturuyor. Yemek, bilet ve pasaportta var olan vergiler, Mete’den elde ettiği gelirin yüzdesi olarak ifade edildiğinde Kenan’a oranla daha azdı. İki gezgin arasındaki gelir farkı ne kadar büyük olursa, vergi o kadar gerici olacaktır.

Satış vergisi bir başka iyi örnek. İki kişinin yıl için mal satın aldığını ve mallara satış vergisi olarak 1000 $ ödediğini varsayalım. Bir kişinin yıllık maaşı 100.000 dolar, diğeri 50.000 dolar. 1000 dolarlık vergi ilk kişinin maaşının yalnızca% 1’i, ancak aynı satış vergisi oranını ödediği halde ikinci kişinin maaşının% 2’si.

Ortalama olarak, gerileyen vergi oranları tercih edilmemektedir ve devlet yetkilileri ve politika yapıcılar tarafından vergi iadesi sistemlerine doğru ilerlemek için adımlar atılmıştır. Bazı ülkelerde, gıda satışlarından genel satış vergileri alıyorlar çünkü yoksul vatandaşlar gelirlerini daha zengin insanlardan harcıyorlar. 

Ayrıca bazı ülkeler, yoksul vatandaşların belirli bir gelir grubunun altında olsaydı, ödedikleri vergiler için vergi iadesi ödemeleri bile veriyor.

Ekonomistler ve lobiciler tarafından, gerileyen vergileri daha az sert hale getirmek için bazı değişiklikler önerildi, ancak uygulama bütçe kısıtlamalarına yardımcı olacak hizmetleri sağlamak için vatandaşları bütçeleri ve hükümetleri yeniden değerlendirmek üzere bırakarak karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir.

Regresif Vergi Nedir başlıklı bu yazı Zenpara Araştırma grubu tarafından derlenmiştir.

Zenpara hakkında 1009 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*