Redif nedir

Bugünün Mühim haberleri konusunda Redif nedir başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Mısra sonlarında, görevleri aynı olan eklerin ya da anlamları aynı olan kelimelerin tekrarlanmasına redif denir.

Eş görevli eklerin tekrarlanmasıyla oluşan rediflerdir. Türkçe’deki yapım ve çekim eklerini kavramadan, ek halindeki redifleri kavramanız mümkün olamayacaktır.

Eğer bu konularda bir eksiğiniz varsa, Evvel bunları tamamlamanız ve ondan sonra ek halindeki redifleri kavramak için çaba sarf etmeniz gerekir.

KELİMEYE BAĞLANAN EKLER

Lakin, ek halindeki rediflerin çoğu, kelimeye bağlanan ekler olduğundan bu konudaki Genel Kaide: “Kelimenin köklerinde Uyak, eklerinde ise redif vardır.” şeklindedir.

HER Vakit GEÇERLİ OLMAYAN Kaide

Bu Kaide bilinerek mısraya bakılırsa ek halindeki rediflerin geneli mısrada tahmin edilebilir. Ancak bu Kaide her Vakit geçerli olmadığından Tekrar de ekler konusunda bilgi sahibi olunması konunun kavranması açısından gereklidir.

ÖZELLİKLER

Rediflerin belli başlı özellikleri vardır.

İşte onlardan birkaçı…

Redifler mutlaka Mısra sonlarında yer almaktadır. Şiirde Ahenk unsurları incelenirken ilk başta Mısra sonunda redif aranmalıdır.

Redifler Mısra sonlarında Tekrar eden aynı anlamdaki sözcüklerden ve aynı görevdeki eklerden oluşmaktadır. Redifler bulunduktan sonra Uyak aranmalıdır. Her şiirde redif bulunmak zorunda değildir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*