Prof. Dr. Kemalettin Aydın’dan kritik 3. dalga uyarısı. Kısıtlamalardaki Saklı tehlikeyi açıkladı

Bugünün Mühim haberleri konusunda Prof. Dr. Kemalettin Aydın’dan kritik 3. dalga uyarısı. Kısıtlamalardaki Saklı tehlikeyi açıkladı başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, yeni tip korona virüs ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar ile evde Vakit geçirilen zamanın çoğalmasının Ev içi bulaşmayı artırdığını belirterek, “Tedbirleri gevşetirsek 3. dalga ile karşılaşmamıza engel bir Durum söz konusu değil” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Önlem kararları sonrası salgının seyrine ve Ev içi bulaşmaların artmasına ilişin değerlendirmelerde bulundu. 

Uygulamaya konulan kısıtlamaların, başta büyük kentler olmak üzere Memleket genelinde salgının yayılımını Mühim oranda azalttığını belirten Aydın, “Müspet Netice elde edildi, edilmeye devam ediyor Lakin halihazırda daha Çok yolumuz var. Mücadeleyi başarıyoruz, bu yolda ilerliyoruz Lakin tam olarak ‘başardık’ dememiz için oldukça erken. ‘Başardık’ deyip tedbirleri gevşetirsek 3. dalga ile karşılaşmamıza engel bir Durum söz konusu değil. Böyle olunca bireysel tedbirlerimize daha Çok uyacağız, kısıtlamalara riayet edeceğiz ve kişisel bulaşın önüne geçeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’deki en Mühim bulaşma ortamlarının Ev içi, toplu taşıma araçları ve iş yerleri olduğuna dikkati çeken Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısıtlamalarla zamanımızı daha Çok evde geçirince Ev içi bulaş Doğal olarak arttı. Bu da bize şunu gösteriyor ki dışarda, çalışma ortamında, kafeteryada, restoranda, parkta ya da caddede yürürken nasıl maske ve mesafeye dikkat ediyorsak, Ev içinde de mümkün olduğunca mesafeye önem göstermemiz gerekiyor. Ayrıca bu Durum, kısıtlamaların olduğu Vakit dilimlerinde geniş aile, Arkadaş, akraba, komşu buluşmalarının ne kadar sakıncalı olduğunu ortaya çıkardı. Çünkü kapalı ortamlardaki bulaş açık ortamlara göre daha yüksek. Kış dönemi kapalı, mesafesiz ve havalandırmasız ortamlarda bir araya gelindiğinde virüsün daha Çok bulaştığı bir gerçek.” 

kemal-015.jpg

“Ev İÇİ ORTAK ALANLAR AYNI ANDA KULLANILAMALI”

Türkiye’de Nihayet günlerde görülen bulaşmaların yüzde 85’inin Ev içinden kaynaklandığını hatırlatan Aydın, çoğunlukla evde Vakit geçirildiği için bunun olağan olduğunu ancak Ev içinde bu oranda bir bulaşın gerçekleşmesine izin verilmemesi için dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Aydın, kalabalık ailelerde Ev içi bulaşmanın önlenmesi için “Özellikle anneanne, babaanne ve dede ile torunların yani 3 kuşağın bir arada yaşadığı aile yapıları içerisinde genç ile İhtiyar kuşaklar, aynı Vakit dilimlerinde ortak Ev içi mekanları, kahvaltı ya da akşam yemeği sofrasını önümüzdeki 1-1,5 ay daha paylaşmamalı. Ortak alanlar belirli periyotlarda kullanılmalı. Mesele, büyüklerimiz 17.00-18.00 saatleri arasında akşam yemeği için masaya oturuyorsa, 2 ve 3. kuşak aynı ortamı daha sonra kullanmalı.” önerilerinde bulundu. 

kemal2.jpg

Türkiye’de ailelerin sürdürdüğü oturma odası kültüründen bahseden Aydın, şöyle devam etti:

“Kültürel yapımız içerisinde 2 çekyat bir televizyondan oluşan oturma odası kültürüne sahibiz. 3 kuşak, konu komşu aynı odada otururlar. Bu dönemde mümkün olduğu kadar küçük mekanlarda kalabalık aile oturmalarını değil, evin her alanını kullanabilecek bir Ömür tarzını tercih etmemiz gerekiyor. Aynı mekanda olmak zorundaysak da Ara ve maske kurallarını Ev içinde de bir süre uygulamalı ve başarmalıyız. Önümüzdeki dönem aşıya bağlı bağışıklık da devreye girdiği Vakit Güz döneminin büyük tehlikesinden Çok daha hafif bir süreçle baharı, bahar tadında yaşayabiliriz. Bunun için bireysel kurallara uyacağız, kamusal tedbirlere dikkat edeceğiz.”

 

“OCAK-ŞUBAT GİBİ ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA ULAŞABİLİRİZ”

Prof. Dr. Aydın, toplumsal immünizasyonun devreye girdiğini dile getirerek, “Toplumsal immünizasyona, ‘aşı tipi immünizasyon’ dediğimiz aşı bağışıklığı da eklendiğinde ocak sonu şubat başında Türkiye’de salgınla mücadelede Mühim bir oranda başarıya ulaşabiliriz.” dedi. 

“Virüsle geçici ateşkes halindeyiz.” diyen Prof. Dr. Aydın, “Eğer saflarımızı gevşetir, mücadelede uygulamalarımızdan vazgeçer, birbirimizle kümelenir, virüsün bulaşmasına imkan verirsek, bu virüsün Tekrar saldırıya geçmesine ve ateşkesi bozmasına Neden olur. O nedenle bu ateşkes halinde, mücadelede bize düşen sorumluluğu en üst düzeyde yerine getirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

 

“YILBAŞI PARTİLERİ VİRÜSÜ ÇAĞIRIR”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, yılbaşında uygulanacak kısıtlamaya değinerek, şu uyarılarda bulundu:

“Maalesef aile içi beraberliklerin yanında komşu buluşmalarına da Şahit oluyoruz. Özellikle yaklaşan yılbaşında uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını bazı kişilerin tatil mantığına çevirip otel, tatil beldesine gitmeyi ya da bazı genç kitlelerin boş mekanlar kiralayarak yılbaşı partileri düzenlemeyi planladıklarını öğreniyoruz. O ortamlarda yapacağınız parti, aslında virüse Çağrı ve bu çağrının sonunda da yoğun bakımda yatma riskinize Çağrı partisidir. Yılbaşı ya da sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde birbirimizle ne kadar yakınlaşırsak o kadar hasta olma ve yoğun bakımda kalma riskimizi artırıyoruz. Bu nedenle başarılı bir yolda giderken birkaç ay daha bize özgü olduğunu keyifle söylediğimiz Ev içinde İçten buluşmalardan ve ‘kümelenme’ dediğimiz grupsal bir araya gelmelerden kaçınalım.”

Öte yandan, aile içinde pozitif Olay çıktığında yapılması gerekenleri de anımsatan Aydın, Kovid-19 pozitif aile bireyinin ayrı bir odada izole edilmesi, bireysel malzemeler kullanması, kendisiyle karşılıklı görüşülmesi gerekirse maske ve Ara kurallarına uyulması ve pozitif kişinin temas ettiği alanların sulandırılmış çamaşır suyu ya da dezenfektanla temizlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

kemal3.jpg

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1683 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*