Prof. Dr. Ersan Neşeli: Çek ibraz ertelemesi yasayla çıktı; tebliğ veya genelgeyle kaldırılamaz

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Prof. Dr. Ersan Neşeli: Çek ibraz ertelemesi yasayla çıktı; tebliğ veya genelgeyle kaldırılamaz başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Ceza hukukçusu Prof. Ersan Neşeli, çek ödemelerinde kaos yaratan ibraz süresiyle ilgili yasanın uygulamasının genelgeyle durdurulmasının hukuka uygun olmadığını belirtti.

Dünya.com’un haberine göre Prof. Dr. Neşeli, kanuni düzenlemenin Çok açık olduğunu belirterek, bankaların tebliğe veya genelgeye göre çekleri ödeyemeyeceğini söyledi.

Neşeli, çıkarılan tebliğin Kanun hükmünün üstünde olamayacağı gibi, gerekçenin de Kanun metninin üzerinde olamayacağını belirtti.

Prof. Dr. Ersan Neşeli, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamanın yasanın uygulamasını engellemeyeceğini vurguladı.

“Kanunun lafzında ne yazıyorsa, geçerli olan odur” diyen Neşeli,  “Gerekçede her ne kadar ödeme güçlüğü içinde olanlara destek diyerek açıklama yapmaya Çaba edilse de doğru değil. Halkın temsilcilerinden oluşan TBMM’nin iradesinin üzerine hiçbir şey çıkamaz. Yani Kanun ibraz edilemeyecek diyorsa ibraz edilmeyecektir. Bu farklı bir şekilde yorumlanıp, “Karşılığı varsa buradan alırım” diyemez” diye konuştu.

Kanun metni bu kadar açıkken, bankaların borçlunun muvafakatı olmadan ödeme yapamayacağının altını çizen Neşeli, “Alacaklı ile borçlu bir araya gelir, banka yazılı olarak muvafakat alır kayda arkada bırakır ancak o Vakit ödeme yapar, bu duruma zaten devlet karışamaz” ifadelerini kullandı.

Bankanın burada kendi başına insiyatif kullanamayacağını vurgulayan Neşeli, “Tekrar ediyorum, genelge ile tebliğ ile Kanun iradesinin üzerine çıkılamaz. Banka burada emniyeti suistimal suçu işlemiş olur, Halk bankaları yönüyle de görevin kötüye kullanılması durumu geçerlidir” dedi.

Ne olmuştu?
Tam kapanma ile ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına denk gelen çeklerin 1 Haziran’dan sonraya ertelenmesi piyasalarda kaos yaratmıştı. Bankalar hesapları Uygun olan hesapların çeklerini de ödememesi nedeniyle piyasaları tam anlamı ile kilitlenmişti. Bunun üzerine T.C. Ticaret Bakanlığı ibraz süresinin son günü 30 Nisan 2021 ila 31 Mayıs 2021 tarihleri arasına denk gelen çeklerin bu tarihler arasında bankaya ibrazı halinde, hesapta karşılığının bulunması kaydıyla ödenmesi gerektiğini belirtmişti.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*