Piyasalarda FOMC toplantı tutanakları ön planda haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Piyasalarda FOMC toplantı tutanakları ön planda haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,39 Kıymet kaybederek 1.489 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 42,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,30, holding endeksi yüzde 0,29 Kıymet kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en Çok kazandıran yüzde 3,67 ile inşaat, en Çok kaybettiren ise yüzde 2,51 ile spor oldu.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü İngiltere Dış düşüşle kapandı. Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,55, Paris’te CAC 40 endeksi yüzde 0,44 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,52 düşüş gösterdi. İngiltere’de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,61 Kıymet kazandı.

ABD borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 0,55, S&P 500 endeksi yüzde 0,73 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,95 Kıymet kazandı.

söz konusu gün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de açıklanacak olan Hizmet PMI dataları izlenecek. Ayrıca, Fed’in 15-16 Aralık tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar açıklanacak. Başka taraftan, gün içerisinde ABD’de ABD Senatosu’nda çoğunluğu belirleyecek kritik Georgia seçimlerine dair haber akışları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, ABD ile Çin arasında devam eden siyasi gerilim ve ABD’de Georgia seçimlerine dair belirsizlikler risk iştahı üzerinde baskı unsuru olarak görülmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde Asya seansında ve küresel piyasalarda işlem gören endeks / endeks vadeli işlem sözleşmelerinde fiyatlama davranışlarında karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Manşette Öne Çıkanlar

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yayımladığı Reel Efektif Döviz Kuru Aralık 2020 verilerine göre; TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru Aralık ayında 62,34 değerine yükseldi.

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri Ekim 2020 verilerine göre; Ekim 2020 dönemine ait Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri Tablosu değerlendirildiğinde; Eylül 2020 verilerine göre varlıklar 8.027 milyon dolar artarken, yükümlülükler 3.037 milyon dolar arttı. Net Döviz Pozisyonu Açığı ise 157.235 milyon Dolar olarak gerçekleşmiş ve Eylül 2020 dönemine göre 4.990 milyon dolar azaldı.

• Ticaret Bakanlığı’ndan açıklanan 2020 Yılı Aralık Ayı Dış Ticaret, Ticaret, Esnaf ve Kooperatif Verilerine göre, Genel Ticaret Kapsamında 2020 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre; Dışsatım, %15,97 artarak 17 milyar 844 milyon dolar ve Dışalım, %11,75 artarak 22 milyar 411 milyon dolar oldu. Dış Ticaret Dengesi % 2,17 düşüş ile 4.567 milyon Dolar açık verdi. 2020 yılı itibarıyla ihracatımız 169,5 milyar dolar olarak gerçekleşerek, program hedefi olan 165,9 milyar dolar ihracat rakamını üzerinde gerçekleşti.

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Aralık Ayı Fyat Gelişmeleri verilerine göre; Tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 1,25 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,57 puan yükselerek 2020 yılını yüzde 14,60 oranında tamamlamıştır. Yıllık enflasyondaki artışın Anne belirleyicisi Esas mallar olurken, dayanıklı mal ve giyim gruplarındaki ayrışma sürmüştür. Dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkileri, talep koşulları ve uluslararası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışları alt kalemler genelinde Kuvvetli seyretti. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu ve eğilimleri yükseldi. Bu dönemde petrol fiyatlarındaki artışla birlikte enerji enflasyonu yükselirken, hizmet enflasyonundaki artış görece sınırlı kaldı. Besin grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle sınırlı ölçüde gerilese de, Esas girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de etkisiyle fiyatlar artış eğilimini sürdürmüştür denildi.

• Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı dış ticaret değerlendirme toplantısında 2020 verilerini açıkladı. Verilere göre ihracat 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 6,3 geriledi. Buna Karşın ithalat 2020’de yüzde 4,3 artış kaydetti. Dış ticaret açığında ise artış yüzde 69,1 oldu. Türkiye’nin 2020’de dış ticaret açığı 49,9 milyar dolar olarak kaydedildi dedi. (Kaynak: Bloomberght)

• Ak Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump, mobil cihazlar üzerinden ödeme imkanı sunan Çin merkezli 8 uygulama ile işlem yapmanın yasaklanmasına yönelik başkanlık kararnamesi imzaladığı açıklandı.

• Almanya’da Kovid-19 kısıtlamaları daha da sıkılaştırılarak 31 Ocak’a kadar uzatıldı.

• Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini ve ambargoyu kaldırdığını söyledi.

• ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, geçen Sene aralıkta beklentileri geride bırakarak aylık 3,2 puan artarak 60,7’ye yükseldi ve Ağustos 2018’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

• Suudi Arabistan günlük petrol üretiminde 1 milyon varillik ek kesinti uygulayacak. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Selman OPEC+ ülkelerinin ekonomilerini desteklemek amacıyla Suudi Arabistan’ın şubat ve mart aylarında gönüllü olarak petrol üretiminde günlük 1 milyon varillik ek kesintiye gideceklerini belirtti. (Kaynak: Bloomberght)

• Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadele kapsamında vergi sisteminde Mühim bir değişikliğe gideceği basında yer aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen çalışmayla Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi enflasyonist yönü yüksek nispi vergileme ağırlıklı modelden asgari maktu ağırlıklı modele geçileceği ifade edildi. (Kaynak: sabah.com.tr)

• Haftanın üçüncü işlem gününde, global piyasalarda azalan risk iştahının seyrine bağlı olarak Borsa İstanbul’un söz konusu gün yatay açılış yapmasını öngörüyoruz. (Açılış beklentisinde uygulanan metodolojide: 0-2,0 puan aralığı yatay, 2,0-4,0 puan aralığı hafif alıcılı, 4,0 puan üstü pozitif, 0–2,0 puan aralığı yatay, -2,0–4,0 puan hafif satıcılı ve -4,0 puan üstü negatif olarak değerlendirilmektedir)

Endekste Müspet görünüm korunuyor

Kar satışlarının devam etme riski yükseldi

Kar satışlarına dikkat, risk iştahı sürüyor

Art çekilmeler düzeltme mi?

Piyasada negatif açılış beklentisi hakim

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*