Piyasada negatif açılış beklentisi hakim haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Piyasada negatif açılış beklentisi hakim haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

• Türkiye’de korona virüs Olay sayısı 14.494 artarak 2.270.101’e yükseldi. Korona virüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.477 Kişi arttı. Hayatını kaybeden Kişi sayısı 194 Kişi artarak 21.879’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.155.338.

• Donald Trump, mobil cihazlar üzerinden ödeme imkanı sunan Çin merkezli 8 uygulama ile işlem yapmanın yasaklanmasına yönelik başkanlık kararnamesi imzaladı.

• Almanya’da Kovid-19 kısıtlamaları daha da sıkılaştırılarak 31 Ocak’a kadar uzatıldı

• BİST’te 4Ç20 bilançolarının konsolide olmayan şirketler için Nihayet açıklanma tarihi 1 Mart, konsolide şirketler için 11 Mart olarak açıklandı.

• İran: Her ay %20 oranında 8-9 kilogram zenginleştirilmiş uranyum üretebiliyoruz .

• Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini ve ambargoyu kaldırdığını söyledi.

• HSBC, gelişen Diyar kurlarına ilişkin hazırladığı raporunda Türk Lirası ile ilgili değerlendirmelere de yer verdi. Banka, dolar/TL’de 7,10 hedef seviyesiyle kısa pozisyon açtı. Sene sonu dolar/TL tahmininin 7,10 olduğunu belirten banka tam bir normalleşme durumunda kurun 6,50 seviyesine kadar Art çekilebileceğini öngördü.

Ne Olacak?

• Vatan içinde Mühim bir veri akışı bulunmazken, yurtdışı piyasalarda PMI verileri, ABD tarafında ise ADP Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak.

• İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin söz konusu gün basın toplantısında açıklamalar yapması bekleniyor.

• Avrupa İlaç Ajansı’ndan Moderna aşısına Onay çıkmadı. Müracaat, söz konusu gün yeniden ele alınacak.

• Borsa İstanbul’un bu sabah negatif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz gün Georgia seçimleri öncesinde korona virüsün mutasyonunun da artmasının da etkisiyle ABD endekslerinde baskı yaşandı. Ayrıca İngiltere’den yeniden karantina haberinin gelmesi, endişeleri artırıyor. BİST100 endeksi de bu baskının etkisiyle %0,41 oranında azalışla 1.489 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından BİST100 endeksinde toparlanma yaşanırken, endeks 1.506,89 seviyesini gördü.

Seans ortalarında Reel Efektif Döviz Kuru verisi açıklandı. Merkez Bankası tarafından yayımlanan ve azalışı TL’nin reel olarak Kıymet kaybettiği ile Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren, reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında Aralık 2020’de 62.34 puana çıktı. Kasımda 60.45 ile tarihi en düşük seviyesinde olan endeks dipten dönüş sinyali verdi. Endekste öğle saatlerinden sonra gelen sert satışlarla endeks negatife döndü. Kapanışa doğru yurtdışı piyasaların da etkisiyle negatif eğilimini devam ettiren endeks günü %0,39 oranında düşüşle 1.489 seviyesinden tamamladı. İnşaat sektörü payları %3,67 oranında Kıymet kazanırken, spor sektörü payları %2,51 oranında Kıymet kaybetti.

VİOP 30 Endeks kontratında negatif açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, Salı günü 1.637 – 1.681 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.653 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 10.199 Adet artarak 440.691 Adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.613 seviyesinin yakınında Devinim etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini Canlı tutuyor, özellikle 1.681’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.900 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.653 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.680 ve 1.691 seviyesi Mühim bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.662 ve 1.653 seviyesi Mühim bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Asya borsaları çoğunlukla geriledi

ABD borsaları Georgia’daki seçimlerin gölgesinde petrolle yükseldi

Avrupa borsaları İngiltere Dış düşüşle kapandı

Adnan Bali İş Bankası’ndan ayrılıyor

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1691 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*