Petrol fiyatları 70 doları görür mü? haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Petrol fiyatları 70 doları görür mü? haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, küresel ekonominin düzelmesi için yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısının Mühim olduğunu belirterek, “Piyasada büyük bir belirsizlik var, talebin canlanması uzun Vakit alabilir. Kullanılmayan bir petrol stoku var dünyada Lakin artık her şey aşı etrafında dönüyor” dedi. 

Birol, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından dijital ortamda düzenlenen toplantıda, enerji sektöründeki Nihayet gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Salgının enerji sektörünü Menfi etkilediğini Lakin en büyük darbeyi petrol endüstrisinin aldığını vurgulayan Birol, petrol endüstrisi tarihinde böyle bir dönem yaşanmadığını aktardı. 

Birol, petrol fiyatlarında bu süreçte Ağırbaşlı dalgalanma yaşandığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Şu anda petrol fiyatları oldukça düşük, 50 dolar civarında. Ben kısa süre içerisinde petrol fiyatlarının 70 dolar gibi bir seviyeye çıkabileceğini düşünmüyorum. Piyasada büyük bir belirsizlik var, talebin canlanması uzun Vakit alabilir. Ayrıca, kullanılmayan bir petrol stoku var dünyada Lakin artık her şey aşı etrafında dönüyor. Aşı derde derman olacak mı? Aşı salgını Denetim altına alıp, ekonominin yeniden düzlüğe çıkmasını sağlayacak mı sağlamayacak mı? Aşı, Kovid-19’a karşı derman olursa piyasalarda biraz toparlanma bekleyebiliriz Lakin toparlanma olsa da petrol fiyatlarının Çok yüksek bir seviyeye geleceğini düşünmüyorum. Salgında üçüncü dalga gelirse, fiyatlarda yeniden bir düşüş görebiliriz. Fiyatların düşmesi özellikle ABD kaya petrolü için iyi haber değil. Bu petrolün 40 Dolar seviyesine ihtiyacı var ki karlı olabilsin.” 

Ekonomileri ve sosyal hayatları petrol ve gaz gelirlerine bağlı olan ülkelerde Ağırbaşlı ekonomik sorunlar gördüklerini dile getiren Birol, bunun ileride sosyal ve siyasi sorunlara yol açabileceğine dikkati çekti.  

Ati elektrikli araçlar ve temiz enerjide 

Yenilenebilir enerjinin bu süreçte büyümeye devam ettiğini ve bu büyümenin katlanarak artacağını anlatan Birol, şunları kaydetti:

“Eskiden kral kömürdü, yeni kral güneş ve bu kaynaklardan maksimum şekilde faydalanmak Çok Mühim. Bunun yanı sıra dünya araba sektörünün geleceği de kesinlikle elektrikli olacak. Bundan kaçış yok. Bu hemen belki yarın olmayabilir, Vakit alacak Lakin o noktaya doğru gidiyoruz. Dünyadaki en büyük araba üreticilerinde elektrikli araçların payı giderek artıyor. Ülkeler, kendi araba sektörlerini Ati için hazırlamak üzere çeşitli adımlar atıyor.” 

Birol, temiz enerji teknolojilerine daha karlı ve risksiz olduğu için yatırım yapıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki Sene dünya enerjisinin gündemini yenilenebilir enerji ve dünyanın bu konuda ne yapacağı belirleyecek. Birçok Diyar iklim değişikliğini engellemek için emisyonları azaltma hedefleri koydu. Bu hedeflere ulaşmanın yolu temiz enerji teknolojilerini daha Çok kullanmaktan geçiyor. İklim politikaları yeni yönetimle birlikte Amerikan siyasetinin temeline oturacak. ABD yeni yönetimle kendi adına iklim değişikliğiyle mücadelede bazı taahhütlerde bulunacak ve dünya çapında bu konuda bir seferberlik ilan edecek. Dünyanın bir numaralı ekonomisi ABD’nin ‘istikbal yeni enerji teknolojilerinde’ demesi, dünyadaki ve ABD’deki yatırımcılara büyük bir sinyal olacak. Bu bakımdan ABD’deki seçim dünya enerji ve iklim dengelerini Ağırbaşlı olarak değiştirecek.” 

“Enerji verimliliği Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşif kadar Mühim” 

Türkiye enerji sektöründeki gelişmelere de değinen Birol, bu Sene Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’ndaki gerçekleştirilen keşfin ithalat bağımlılığını azaltması açısından kritik bir önemde olduğunu vurguladı. 

Buna Karşın Türkiye’nin hala Mühim bir ithalatçı konumunda olduğunu dile getiren Birol, “Doğal gazı ikame edecek enerji türlerine ağırlık vermemiz gerekiyor. Bunun başında da yenilenebilir enerji geliyor. Karadeniz’deki gaz keşfi Çok Mühim Lakin bu sorunumuz çözüldü demek değil. Enerji verimliliği Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşif kadar Mühim.” değerlendirmesinde bulundu. 

Birol, Türkiye’nin elektrik üretiminde Doğal gazın Ağırbaşlı bir payı bulunduğuna ve Doğal gaz fiyatlarının bu açıdan Mühim olduğuna dikkati çekerek, dünyada şu anda gaz fiyatlarının Çok düşük seviyelerde olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin de yakın bir zamanda en Mühim tedarikçilerinden biri olan Rusya ile Var gaz kontratlarını gözden geçirme vaktinin geldiğini aktaran Birol, “Eğer burada fiyatları aşağı çekebilirsek ki çekmemiz için Çok Çok imkan var, o Vakit Doğal gaz ve elektrik faturalarında bir düşüş bekleyebiliriz.” diye konuştu.

Virüs mutasyonuyla petrol fiyatları çakıldı!

Petrol devleri Kovid ile çöktü

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*