Perakendeci Nedir ?

Perakendeci nedir Anlamı ve Tanımı
Perakendeci nedir Anlamı ve Tanımı

Perakendeci Nedir : Perakendeci, bir üreticiden  veya  toptancıdan ürün satın alan  ve bunları son kullanıcılara veya müşterilere satan bir şirkettir  . Bir anlamda, bir satıcı, müşterilerin üreticiden ürün almak için kullandığı bir aracı veya aracıdır.

Perakendeci Ne Demek?

Perakende sistemi sonsuza kadar sürebilir. Bu şekilde çalışır. Üreticiler malları ve ürünleri tasarlar ve üretirler, ancak nadiren pazarlarlar ve doğrudan müşterilere satarlar.

Mal üretebilmek, malları son kullanıcılara satabilmekten çok farklıdır. Bu yüzden çoğu üretici üretime sadık kalıyor.

Perakendeciler pazarlama, satış,  mal  envanteri ve müşterilerini tanıma konusunda uzmandır. Malları üreticiden maliyetle satın alırlar ve tüketicilere perakende fiyatlarla pazarlarlar. Perakende fiyatı üretici maliyetinden yüzde 10 ila yüzde 50 daha yüksek olabilir. Bunu bir pazarlama ve reklam ücreti olarak düşünebilirsiniz. Perakendeciler, taşıdıkları ürünleri satmaya yardımcı olmak için pazarlama kampanyalarına milyonlarca dolar harcıyorlar. Bu reklam bütçeleri, mallar üzerindeki işaretlerden gelir.

Perakendeciye Örnek

Bir gelenek perakendecisine iyi bir örnek Best Buy. Sony ve Whirlpool gibi üreticilerin mallarını ucuza alıyor ve tüketicilere daha yüksek fiyata satıyor. Çoğu zaman, Best Buy taşıdığı hiçbir ürünü üretmez.

Daha modern şirketler perakendecilerin ve üreticilerin geleneksel rollerini birleştirmeye karar vermişlerdir. 

Örneğin, Apple, hem üreticisinin hem de ürünlerinin satıcısıdır. 1990’lı yıllardan itibaren, Apple ürünlerini pazarlamak ve satmak için dünya çapında perakende satış yerleri kurdu. 

Bu yolla Apple aracıyı keser ve başka bir şirket yerine perakende satış fiyatı kendisi kazanır. O zamandan beri Apple, Best Buy gibi diğer perakendecilere de mallarını satma yetkisi verdi.


Perakendeci Nedir başlıklı bu yazı birtakım alıntı ve derleme içerik barındırmaktadır.

Zenpara hakkında 1008 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*