Perakende Satış Fiyatı Nedir?

Perakende Satış Fiyatı Nedir
Perakende Satış Fiyatı Nedir

Perakende Satış Fiyatı Nedir Tanımı:  Bir perakende satış fiyatı bir perakende satış mağazasında bir mal için ödenen maliyettir. 

Tedarik zincirinde yukarı doğru ödenen ara fiyatları ayırt etmek için nihai tüketicilerin perakende satış mağazalarında ödedikleri fiyata uygulanan bir terimdir.

Perakende fiyatı ne anlama geliyor?

Perakende satış fiyatı, son kullanıcı veya tüketici olanlar için müşterilere satılan bir ürünün nihai fiyatıdır. Bu, bu müşterilerin ürünü tekrar satmak için değil, tüketmek için aldıkları anlamına gelir. 

Perakende fiyatı, bir satıcıdan diğerine tedarik zinciri aracılığıyla belirlenen fiyatlar olan üretici fiyatından ve distribütör fiyatından farklılaşır. Rekabetçi, serbest piyasalarda, nihai satıcı veya perakendeci, maliyetleri ve arz ve talep koşullarını dikkate alarak perakende fiyatını belirler.

Fiyat belirlenirken, perakendeci uygun bir kar marjı elde etmeye çalışacak, ancak aynı zamanda rakiplerle karşılaştırıldığında cazip bir fiyat gösterecektir. Her neyse, üretici kararda bir miktar etkide bulunmak ve böylece pazarlama stratejisine uygun bir fiyatı garanti etmek için bir perakende fiyat önerebilir.

Perakende Satış Fiyatına Örnek

Phil Stores Co., temel olarak çocuklar için kıyafet ve aksesuar sunan dört perakende satış mağazasından oluşan küçük bir ağdır. Mağazalar, ürünlerini yerel üreticilerden ve ithalatçılardan alan birçok distribütörden satın alıyor. 

Pazarlama Müdürü, 10 ila 13 yaş arası kız çocuklarına pazarlanan yeni bir ithal ayakkabı modelinin fiyatını belirlemelidir. İlk olarak, distribütörün bu modeli mağazaya çift başına 25 ABD Doları olarak sattığını buldu.

İthalatçı, ürünü distribütöre 19 ABD Doları’ndan sattı ancak 30 ABD doları satış fiyatı önerdi. İthalatçı piyasayı araştırdı ve 30 ABD dolarının uygun bir perakende fiyatı olduğunu tespit etti. 

Bazı hesaplamalardan sonra, Pazarlama Müdürü yeni markayı 34 ABD dolarına satmaya karar verdi, çünkü ayakkabılar hedef pazar için oldukça çekici idi. Bununla birlikte, birçok müşteri için fiyat çok yüksek gözüküyordu çünkü diğer perakende mağazaları 29-31 ABD Doları seviyesinde benzer modellere sahipti. 

İki hafta sonra, Yönetici perakende fiyatı 31 ABD dolarına indirdi ve alıcılar iyi tepki verdi.

Zenpara hakkında 922 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*