Hisse senedi seçimlerinde yönetim kurullarına dikkat haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Pay seçimlerinde yönetim kurullarına dikkat haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Zenpara – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bir şirketin yönetim kurulu düzeni şirket performansı için oldukça belirleyici bir rol oynar. Misal vermek gerekirse, Bloomberg Intelligence tarafından yapılan bir analize göre hem Reis hem de Genel müdür olarak aynı kişinin Görev yaptığı şirketler, genellikle varlık raporlarını yaklaşık 80 baz puanlık bir gecikmeyle gönderiyorlar. Buna ek olarak, kısa süre Evvel atananlardan uzun süre hizmet veren yönetim kurulu üyelerine kadar çeşitli kadrolara sahip yöneticileri olan şirketler genellikle en iyi Pay fiyatı performansını yayınlıyorlar.

Bu tür korelasyonlar her Vakit nedensellik anlamına gelmese de bu gibi gerçekler tartışmalı da olsa yatırımcıların kurumsal yönetime Hususi önem vermeleri gerektiğini gösteriyor. Zira söz konusu önerme Pay alımlarında dikkat edilen ESG(çevresel, toplumsal ve yönetişim hassasiyetleri) özelliklerinin “G” yani yönetişim faktörünü işaret ediyor.

Bloomberg Intelligence (BI) şirketlerin yönetim kurulu yapılarının incelemesinde dört eşit ağırlıklı konuya dikkat çekerek bir yönetim kurulu kompozisyon puanı oluşturduklarını belirtiyor. Bu dört konu; çeşitlilik (Islak ve cinsiyet), bağımsızlık (yönetim kurulu liderliği ve yöneticilerinin bağımsızlığı), canlılık (kurulun sağlamlığı ve kadroların dengesi) ve yönetici rolleri (yöneticilerin, CEO’ların veya başkanların görevlerini abartma potansiyeli) olarak özetleniyor.

BI’ın New York merkezli ESG Analisti Rob Du Boff çeşitlilik Nazar açısı ve uygun yönetim nezareti açısından perakende şirketi Lululemn Athletica, altın madeni şirketi Newmont ve yazılım üreticisi Autodesk firmalarının yönetim kurullarının öne çıktığını belirtiyor.

Bu kategoride başarısız olan şirketler arasında Warren Buffett’ın yatırım şirketi Berkshire Hathaway, medya şirketi Liberty Media, madencilik şirketi Southern Copper ve perakende şirketi Dillard’s da bulunuyor.

Du Boff konuyla ilgili verdiği demeçte, “Dışarıya verilen taahhütlerin fazlalığından etkilenmeyen ve Devamlı yenilenen, farklı ve bağımsız Nazar açılarına imkan veren bir yönetim kurulu herhangi bir şirkette kritik stratejik kararları belirlemesinde ve denetlemesinde Kıymet katılmasını sağlar” ifadelerine yer verdi.

Lululeman, Newmonth ve Autodesk şirketlerinin yönetim kurullarında başkanlık ve CEO pozisyonları bölünmüş durumda. Kurullar cinsiyet eşitliğine yakın bir şekilde dizayn edilmiş ve on yılı aşkın yönetim kurulunda olan yöneticilerin sayısı oldukça az.

Bu üç şirket ayrıca Nihayet beş Sene içerisinde yeni bir Reis atadı ve hiçbir yönetici üçten Çok farklı Halk şirketleri kurullarında yöneticilik yapmadı.

Çok Çok kurulda Görev almak yöneticilerin şirketlerine ve önünde sonunda yatırımcı hisselerine olan dikkatlerinin azalmasına neden olabilir. (ABD Ulusal Kurumsal Yöneticiler Derneği araştırması Halk şirketleri yöneticilerinin 2014’teki yönetim kurulu toplantılarına ortalama 278 saat çalıştıklarını ve bu mesainin 2005’teki araştırmaya göre %46 oranında arttığını gösteriyor.)

Araştırmalar şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin Ani Çok görevi alması durumunda şirketlerdeki yönetim bozukluklarının da arttığını gösteriyor. CEO’nun iki veya daha Çok alanda ek Görev yaptığı şirketler CEO’ların bir veya daha az alanda Görev yapan şirketlere göre Çok daha başarısız performans gösteriyor.

Du Boff, S&P 500 şirketlerinin yalnızca %4’ünün şu anda CEO’ların görevlerini abartmadıklarını, şirketlerin %13’ündeyse yönetici olmayanlara yönelik tavsiyeleri ihlal eden en az bir yöneticiye sahip olunduğunu söyledi.

30 yaşına basmadan Evvel uygulamanız gereken 5 yatırım stratejisi

Borsanın hızlı hisselerine iyi Durum raporu

Borsa İstanbul’da küresel satış dalgası

Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1668 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*