“Patlama, bilgilendirme ‘ihmal’i olarak yansıtılamaz” haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda “Patlama, bilgilendirme ‘ihmal’i olarak yansıtılamaz” haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip korona virüs (Kovid-19) hastası takip edilen Bütün Sağlık kuruluşlarına gönderilen ventilatör cihazlarının kullanımında alınacak güvenlik tedbirlerini içeren Genel yazının, Gaziantep’teki hastanenin yoğun bakım servisindeki yangınla ilişkilendirilmesini eleştirerek, “Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin, zorlama bir yorumla ‘ihmal’ olarak yansıtılması kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bakanlıkça hastanelere gönderilen bir bilgilendirme yazısının, bazı basın yayın organları tarafından Gaziantep’te Kovid-19 yoğun bakım servisinde meydana gelen yangınla ilişkilendirilerek verilmesi ve buradan ihmal senaryoları üretilmesi üzerine açıklama ihtiyacı doğduğunu” belirtti.

Kovid-19 tedavisinde, uygun hastalarda yüksek akış oksijen kullanılmasının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen bir Metot olduğuna işaret eden Koca, yüksek akış nazal oksijen terapi cihazlarının, DSÖ tarafından hazırlanan “pandemide kullanılacak öncelikli cihazlar” listesinde yer aldığını anımsattı.

Koca, Kovid-19 tedavisinde Mühim yeri olan bu cihazların kullanımına ilişkin detayların Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “Tanı ve Tedavi Rehberi”nde de yer aldığına dikkati çekerek, “Halk hastanelerimizde çoğunlukla bu Aygıt yerine yerli mekanik ventilatör kullanılmaktadır. Yerli ventilatör cihazlarımızda aynı zamanda yüksek akış oksijen tedavisi yapma özelliği bulunmaktadır.” bilgisini verdi.

“Hastalarımız bu tür tedaviye daha Çok ihtiyaç göstermekte”

Halk hastanelerinde, özellikle pandemi döneminde yerli ventilatör cihazının daha yaygın olarak kullanılmaya başlandığını aktaran Koca, bu yüzden Halk hastanelerinin çoğunda ayrı bir Aygıt kullanımına ihtiyaç duyulmaksızın bu tür tedavilerin yapılabildiğini kaydetti.

Bakan Koca, dünyada ve Türkiye’de yüksek akış oksijen terapi cihazlarının pandemi döneminde Çok yoğun olarak kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Hastanelerimizde hasta yükünün arttığı Nihayet haftalarda hastalarımız bu tür tedaviye daha Çok ihtiyaç göstermektedir. Bu itibarla Kovid-19 hastası takip eden Bütün Sağlık kuruluşlarına hitaben bu cihazların kullanımında alınacak güvenlik tedbirleri açısından Genel bir Ova yazılmıştır. İllere gönderilen Genel yazımızda, cihazların kullanımında yoğunluk nedeniyle eklenen personeli de kapsayacak şekilde alternatif metotlar kullanılarak eğitimin garanti edilmesi, kullanımına ilişkin talimatların ve güvenli kullanım kartlarının cihaza yakın bir yerde bulundurulması hatırlatılmıştır. Ayrıca karşılaşılan Menfi durumla ilgili Bakanlığımıza yapılacak bildirim prosedürleri Tanım edilmiştir. Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin, zorlama bir yorumla ‘ihmal’ olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep’teki yangınla ilgili Bakanlık ve Savcılık tarafından soruşturma başlatıldığını anımsatarak, “Bu Olay ile Bakanlığımızın yetki ve sorumlulukları arasında gerçek dışı ilişkiler kurmanın kimseye faydası yoktur.” ifadelerini kullandı.

Koca, korona virüste Nihayet tabloyu açıkladı, Umut verdi


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1700 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*