Parti Düzeyinde Maliyet Nedir?

Parti Düzeyinde Maliyet Nedir
Parti Düzeyinde Maliyet Nedir

Parti Düzeyinde Maliyet Nedir : Parti düzeyindeki maliyetler, tek bir öğeye kolayca geri izlenemeyen bir ürün grubuyla ilgili giderlerdir. Başka bir deyişle, bu üretim maliyetleri bir takım ürün yada parti üretmek için yapılır ve ayrı bir birime tahsis edilemez.

Örnek

Parti seviyesi maliyetine iyi bir örnek, makine kurulum süresidir. Firmalar seri halinde üretim yapar, zira kurulum ve lojistikte süre kazandırır. 

A İşlemini çalıştırmak için bir makine ayarlamak, arkasından B İşlemini çalıştırmak ve bir kez de C İşlemi için yine çalıştırmak için, üreticiler makineyi değiştirmeden ilkin A İşlemini yüzlerce yada binlerce birimde çalıştırmak suretiyle ayarladılar. makinenin B İşlemini çalıştırma ayarları

Bu, makine kurulum süresinde yüzlerce saat tasarrufu sağlar ve ürünlerin işlem süresince daha tutarlı olmasını sağlar. Bu makineyi kurmanın maliyeti şimdi yüzlerce yada binlerce birime yayılmıştır ve üretilen her bir birime tahsis edilmelidir.

Öteki bir örnek, tedarik maliyetleri olabilir. Bu harcamalar direkt araç-gereç sipariş etmek, mal almak ve hatta tedarikçilere ödeme yapmakla ilişkilendirilir. Bu giderler, verilen siparişlerin sayısıyla ilişkili olduğundan, bireysel bir ürün değil, birimler grubuna tahsis edilmelidir.

Parti Seviyesi Maliyeti Nedir?

Kalite denetim ve denetim bununla beraber parti maliyet olarak kabul edilir, zira belirli bir ürün grubuyla ilişkili değildir. Birçok durumda, bir kalite denetim çalışanı, bir gruptan kalite güvencesi için kontrol etmek suretiyle rastgele bir grup yüzdesini seçer. 

Çalışan gruptaki her parçayı kontrol etmese de, grubu hala bir tüm olarak kontrol ediyor.

Bundan dolayı, kalite kontrolüyle ilgili maliyetler tüm partiye atfedilmelidir.

Zenpara hakkında 916 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*