Para Çarpanı Nedir?

Para Çarpanı Nedir Tanımı Anlamı ve Kısa Özeti
Para Çarpanı Nedir Tanımı Anlamı ve Kısa Özeti

Para Çarpanı Nedir :  Para çarpanı, bankaların zorunlu karşılıklarındaki bir değişikliğin ekonominin toplam para arzı üzerindeki etkisini ölçer.

Para Çarpanı Nedir?

Para çarpanının tanımı Para çarpanı, merkez bankası teşvikinin  ekonomideki potansiyelinin bir ölçüsüdür.

Hükumet kurumları ve ekonomistleri tarafından yakından izlenen bir ölçüdür. Hükumet, ekonomiyi başlatması gerektiğini düşündüğü her zaman, ne kadar teşvik edici ve ne şekilde uygulanacağına karar vermeye yardımcı olmak için çarpanı arar.

Para Çarpanı için Örnek Görsel
Para Çarpanı için Örnek Görsel

Örneğin, FED para arzını artırmak   ve işletmelerin sermayeye erişimini kolaylaştırmak isteyebilir. FED gerekli rezervleri düşürürse, bankalar bireylere ve işletmelere daha fazla para ödeyebilir, çünkü rezerv olarak tutulan mevduatların oranı olduğundan düşüktür. FED para arzını azaltmak istiyorsa bunun tersi geçerlidir.

Bir örneğe bakalım.

Para Çarpanına Örnek

Örnek olarak ; Taner Bey, Merkez Bankasının başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yıkıcı durgunluklarından birini yaşıyor.

Ekonominin geri dönmeye başlaması gereken para miktarı hakkında araştırma yapmaya karar verir ve ekonomistlerine Merkez Bankasını ne kadar teşvik etmesi gerektiği konusunda karar verir.

Ekonomistler buluşuyor ve nihayetinde ekonominin yatırım ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek için 5.000.000.000 $ ‘a ihtiyacı olduğuna karar veriyor. Fed’in ekonomiyi canlandırmaya yönelik araçları nelerdir?

Öncelikle, bankaların şu anda elinde bulundurduğu rezervlerin yüzdesine bakıyorlar:% 70. Bu, bankaların fonlarının sadece% 30’unu ödünç verdikleri ve gerisini elinde bulundurduğu anlamına geliyor. Bu, yatırım potansiyelini büyük ölçüde azaltır ve ekonomistler, bankaların rezerv gereksinimlerini düşürürlerse daha fazla para ödeyeceklerini bilirler. 


Ayrıca Bakınız : Ekonomi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


Bunun nedeni, para çarpan formülünün Rezerv Gerekliliğine bölünen Mevduat olarak hesaplanmasıdır. Buna göre, ekonominin 5.000.000.000 $ ‘a ihtiyacı varsa ve cari rezerv gereksinimi% 70 ise, para çarpanı yalnızca 1 / .7 = 1.42’dir. Bu, Federal Rezerv’in enjekte edilmesi gerektiği anlamına gelir (5.000.000.000 x 0.7 $) = 3.500.000.000 $.

Tersine, eğer FED rezerv gereksinimini% 10’a düşürürse, para çarpanı 1 / (.1) = 10’dur. Bu, ekonomiyi 5.000.000.000 $ teşvik etmek için Fed’in yalnızca 500.000.000 $ yatırım yapması gerektiği anlamına gelir. Bu, Fed üzerindeki etkiyi büyük ölçüde azaltır ve bankaların ekonomide para dolaşımında ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Kısaca Para Çarpanı Nedir?

Para Çarpanını Kısa Tanımı :  Para çarpanı, zorunlu banka rezerv oranını değiştirerek bir merkez bankasının para arzı üzerindeki etkisini ifade eder.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*