Özel İşletme Nedir?

Özel İşletme Nedir Çeşitleri Nelerdir
Özel İşletme Nedir Çeşitleri Nelerdir

Özel İşletme Nedir : Özel İşletme, belirli bir iş fikrini geliştirmeye özgürce karar veren kişilerin mülkiyeti ve yönetimi altında faaliyet gösteren bir kuruluştur. 

Devlet müdahalesinden özgürlüğü onu bir devlet kurumundan farklı kılan şeydir.

Özel İşletme Ne Anlama Gelir?

Bu varlıklar, serbest piyasaların köşe taşıdır, çünkü bireylerin servet yaratma yoluyla olumlu finansal sonuçlar üretmek için birlikte çalışan fikir, kavram ve varlıklara sahip olmalarına izin verirler. 

Piyasa ekonomisi altında, sistemin gelişmesini ve büyümesini teşvik etmek için özel girişimler uygulanmalıdır. Bireyler, tam sahiplik yoluyla kendileri için biriktirilebilecek servet yaratma teşviki ile, ticari girişimler yoluyla kişisel çıkarlarını sürdürmeye teşvik edilir ve motive edilirler. 

Ayrıca, tamamen özel şahıslar tarafından da yönetilmektedirler, bu nedenle hükümetleri şirketin kararlarında ve aksiyonlarında oy kullanmaktan alıkoymaktadırlar.

Bu işletmeler ortak mülkiyet yoluyla bir veya daha fazla kişiye ait olabilir. Çoğu ülkede, bu kuruluşlar ülkenin düzgün işleyişini sürdürmek için federal vergilere tabidir ve ayrıca iş yasaları ve etik iş uygulamaları gibi şeyleri zorlayan dış düzenleyici kurumlara tabidirler. 

Yasal olarak izin verilen herhangi bir ticari faaliyette bulunmak ve işletmenin hedeflerine ulaşmak için uygun gördükleri projeler geliştirmek için serbesttirler.

Özel İşletmelere Örnek

Can ve Cemil ticari girişimcilerdir. Türkiye’de yaşıyorlar ve serbest piyasa ekonomisi altında birlikte çeşitli iş fikirleri geliştirdiler. Geçmişte başarısız olan bazı işletmeler yaratmış olsalar bile, yasa ile her şeyi yaptıklarından beri yenilerini kurma özgürlüğüne sahipler.

Ülke aslında faaliyetlerini, istihdam oranlarını artırmayı amaçlayan devlet kurumları tarafından desteklenen birçok girişimci destek programlarıyla teşvik ediyor.

Şu anda sahip oldukları işletmelerin toplam değeri 2 milyon ABD Dolarıdır ve 100’den fazla doğrudan iş ve 300’den fazla dolaylı iş yaratmışlardır. 

Ayrıca, yıllık olarak en az 150.000 $ ‘lık vergiye katkıda bulunurlar ve olumsuz mali durumlardan geçen insanlar için sosyal yardım programlarını teşvik ederler. Bunların hepsi özel teşebbüs aracılığıyla mümkündür.

Zenpara hakkında 1678 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*