OYAK Grubu SANSET Gıdayı Aldı | OYAK Besin Sektörüne GirdiBugünün Mühim haberleri konusunda OYAK Grubu SANSET Gıdayı Aldı | OYAK Besin Sektörüne Girdi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Sanset Besin ile satın alma anlaşması imzalayan OYAK 1936 yılında Ordu’da kurulan Sagra ile birlikte Tadelle, Saralle ve Gol markalarını OYAK Grup Şirketleri bünyesine kattı. 

OYAK Grubundan yapılan açıklamaya göre, salgınla dünyada önemi daha da artan, Türkiye’de 120 milyar lirayı aşan, 2023 yılında 40 milyar lira ihracat hedefi olan Besin sektöründe Mühim bir hamle atıldı.

OYAK, sürdürülebilir büyüme planlarına Besin sektörünü de Dahil etti. OYAK, Sanset Besin ile satın alma anlaşması imzalayarak, 1936 yılında Ordu’da kurulan ve fındığı çuvaldan çıkararak Endüstri ürünü haline getiren Sagra ile birlikte Tadelle, Saralle ve Gol markalarını OYAK Grup Şirketleri bünyesine kattı.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Harp Erdem, salgın ile Tarım ve Besin sektörünün öneminin daha da arttığını vurgulayarak,

“Tarım sektöründe zaten Etkinlik gösteriyoruz. Besin sektöründe de büyüyeceğiz. 85 yıllık köklü bir Kıymet olan Sagra’yı daha da ileriye taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Erdem, gıdanın salgından en az etkilenen pazar olduğunu da belirtti.

“Kovid-19 ile dünyada Tarım ve Besin sektörünün önemi daha da arttı. Döngüsel olmayan bu sektörlerin kriz dönemlerinde etkilenmediğini görmüş olduk. Tarım sektöründe Ağırbaşlı yatırımlarımız bulunuyor. Bu hamlemizle stratejik öneme sahip Besin sektöründe de OYAK’ın kararlılığını ve yenilikçi Nazar açısını gösterme fırsatına kavuştuk. 2018’de Dünya Besin Örgütü’nün (FAO) verilerine göre, dünya fındık üretim alanlarının yüzde 75’i Türkiye’de bulunurken, Tekrar aynı raporda fındık üretiminin ancak yüzde 60’ını Türkiye’nin karşılamakta olduğunu görüyoruz. Bu alanda Ar-Ge gücümüzü kullanarak verimliliği artırmayı ve bu sektörü büyütmeyi hedefliyoruz. OYAK’ın gücü ile Sagra’nın 85 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesini bir araya getirerek markayı daha da ileriye taşımayı, pazardaki fırsatları değerlendirerek Mahsul çeşitliliğini artırmayı ve özellikle Besin ihracatında Mühim bir hacme ulaşmayı hedefliyoruz.”

Erdem, Sagra ile kısa zamanda kategorileri, Mahsul gamını ve marka sayısını artırarak Varlıklı bir portföye ulaşarak, Vatan içiyle birlikte Vatan dışı katma değeri yüksek ürünlerle ihracat pazarlarında söz sahibi olmayı hedeflediklerini aktardı.

OYAK’ın Sagra ile girdiği Besin sektörünün dünyada ve Türkiye’de stratejik sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Erdem, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünya Besin devleri, Besin sektörünün potansiyelinin gelecekte şu anda telaffuz edilen rakamların birkaç Sert olacağını tahmin ediyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerinde de Tarım ve Besin ihracatı 40 milyar lira olarak hedefleniyor. Tarım ve Besin sektörü iç içe geçmiş, birbirinin tamamlayıcısı olsa da Türkiye’de sadece Besin sektörü, 2020’de yüzde 25 büyüyerek 122,7 milyar liraya ulaştı. Besin sektöründe de içecekler en Çok payı alırken, onu atıştırmalıklar izliyor. OYAK grubu da Sagra’daki Mahsul gamını Bütün atıştırmalık pazarına genişletmeyi planlıyor. Türkiye’de şu anda 27,5 milyar lira büyüklüğü olan atıştırmalık pazarının, hem ihracat hem de iç pazarda büyüme potansiyelinin yüksek olduğu belirtiliyor.”

Süleyman Harp Erdem, Sagra’nın çuvaldan çıkararak işlediği fındıkta Türkiye’nin, dünyada pazar lideri olduğuna işaret ederek, FAO’nun 2018 yılı verilerine göre, dünyada fındık üretiminin 1 milyon tona ulaşırken, bu üretimin yüzde 60’ını karşılayan ve ilk sırada yer alan Türkiye’yi, yüzde 15 ile İtalya ve yüzde 6 ile Azerbaycan’ın izlediğini bildirdi.

Türkiye’nin, üretimde olduğu gibi ihracatta da dünya lideri olduğunu vurgulayan Erdem, “FAO verilerine göre, 2019’da dünya fındık ihracatının yüzde 68’ini Türkiye gerçekleştirdi. 2020’’de de pandemiye Karşın Türkiye’nin fındık ihracatı 1,9 milyar dolar oldu. Öte yandan, Türkiye’de fındık üretimi yapılan 39 il arasında 217 bin ton ile Sagra’nın da fabrikasının bulunduğu Ordu ilk sırada yer alıyor. Sagra’nın OYAK Grup Şirketleri bünyesine katılmasıyla katma değeri yüksek ürünlere yeni ürünlerin eklenmesi, kabuklu ve çiğ fındık ihracatının da artırılması hedeflenmektedir. Bu hedef, sadece sektör adına değil, Türkiye adına da Mühim bir atılım olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak Ekonomist

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*