Norveç Somonu Hakkında Bilmeniz Ihtiyaç duyulan 10 Şey!

Norveç’in soğuk ve temiz sularında yetişen Norveç somonu Bütün dünyada büyük talep görüyor. Japonya’da suşi, İtalya’da makarna hızla büyürken, Türkiye’de tüketilen 14 milyon öğünde Norveç somonuna ilgi. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından haftada en az iki öğün tüketilmesi gereken balıklar arasında Norveç somonu hakkında daha az bilinen gerçekleri listeledi. Norveç somonu daha yavaştır çünkü Şimal Avrupa’da Norveç’in buz gibi sularında yetişir.

Büyüyen. Okyanus sularının ideal koşulları, balıkların gelişimi ve tadı için ideal koşullardır. Norveç’in deniz mirası binlerce Sene öncesine dayanıyor. Norveç, modern somon yetiştiriciliğinde, bu kaynakları nasıl yöneteceğiniz ve yıllarca deniz ürünleri bilgisi ile mümkün olan en yüksek kalitede balık elde edebileceği konusunda eşsiz bir bilgi birikimine sahip dünyanın öncülerinden biridir.

En kaliteli balıkları uygulayarak her seferinde balık tüketiliyor. Somon, tatlı sudan Norveç deniz fiyortlarının tuzlu sularına geçebilecekleri bir yaşına gelir. Tüketim için en uygun ağırlık olan 3 ila 6 kg’a ulaşmak 12 ila 18 ay sürer. Dünyada günlük 14 milyon öğün Norveç somonu tüketiliyor. Norveç’in soğuk ve Berrak sularından yetişen somon balığı, birkaç saat içinde 100’den Çok ülkeye ihraç edilmeye hazır. Norveç somonu Baytar denetiminde yetişiyor ve yetiştirildikleri çiftlikler sıkı düzenlemelere ve denetimlere tabi tutuluyor.

Her Sene, ihracata hazır yaklaşık 14.000 Norveç somon balığı, bağımsız Ulusal Beslenme ve Deniz Ürünleri Enstitüsü (NIFES) tarafından denetlenmektedir. Bugüne kadar, bu denetimlerden hiçbiri yasaklanmış uyuşturucu veya yasadışı yabancı madde kalıntısı bulamadı. Norveç somonunda antibiyotik yok. Norveç somon yetiştiriciliğinde antibiyotik kullanımı 1990’lı yıllardan bu yana yüzde 99 oranında azalırken, aynı dönemde somon üretimi 50.000 tondan bir milyon tonun üzerine çıktı. 2017 yılında, Norveç somonunun yüzde 1’inden azı antibiyotik ile Baytar tedavisi altına alındı.

Bu balıklar, Bütün ilaçlar alınana kadar kesilip satılmadı. Norveç Denetim organları, Nihayet on yılda Norveç somonunda antibiyotik bulamadılar. Somon çiftlikleri, dünyadaki en karbon dostu hayvan çiftlikleridir. 1 kg Norveç somonu yetiştirmek için 1,2 kg yem gerekir, aynı ağırlıktaki sığır eti için 8 kg yem kullanılır. Bir somon tarafından ömrü boyunca tüketilen yem miktarı, Başka hayvanlarınkiyle karşılaştırılabilir olan 6-7 kg’dır. Yemin yüzde 30’u insan tüketimine uygun değildir, balık unu ve balık yağından yapılan balık yağı izlenebilirliği ve sürdürülebilirliği sağlanır. Gerisi soya, ayçiçeği, kolza tohumu, bakla, mısır ve buğday gibi sürdürülebilir kaynaklı hammaddeler içerir.

Türk tüketiciler Norveç somonuna ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin araştırmasına göre, somon balığı; levrek ve balık gelmeden Evvel restoranlarda en Çok tercih edilen balıktı. Türk tüketicilerin yüzde 70’i somon balıklarını Norveç somonuna tercih ederken, seçimlerini etkileyen kriterler Sağlık, lezzet, Besin güvenliği ve sürdürülebilirlik.

Parlak derileri ve gümüş rengi renkleri olan somon ve alabalık bazen tüketiciler tarafından karıştırılıyor. Ancak, dikkatli bir şekilde bakıldığında, somonun sırtında gümüş ve alabalık yeşilimsi tonlarda olduğu görülmektedir.

Ek olarak, somonun kafası daha büyük ve sivri uçlu, kuyruk çatalı daha belirgin, dar ve dik. Alabalık genellikle somondan daha küçüktür ve eti, lifli yapısı nedeniyle daha zordur.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 740 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*