Niğde’de üretildi. Bu patateslere bakan dönüp dönüp bir daha bakıyor. Doğal ve vitamin deposu 

Bugünün Mühim haberleri konusunda Niğde’de üretildi. Bu patateslere bakan dönüp dönüp bir daha bakıyor. Doğal ve vitamin deposu  başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Patates üretimiyle Türkiye’de ilk sırada yer alan Niğde’de,  yerli ve Ulusal 10 renkte cipslik patates üretildi. Patateslerin antioksidan deposu olduğu belirtildi. Beta karoten, E ve C vitamini açısından Çok Varlıklı olan patateslerin 178 santigrat derecede 3 dakika boyunca kızartma yapıldığında bile yanmadığı ifade edildi.

DHA’nın haberine göre, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nün ıslah çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destekleriyle 10 Adet yerli ve Ulusal patates çeşidinin Memleket tarımına kazandırıldığını belirtti.

Bakanlığın destekleriyle yapılan ıslah çalışmaları neticesinde gerek yemeklik gerek sanayilik gerekse de hastalık ve zararlılara dayanıklı patates çeşitlerini geliştirmeye devam ettiklerini aktaran Pırlak, bunların yanında renkli patates çeşitlerinin de çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Doğu ANADOLU VE KARADENİZ’DEN TALEP VAR

Renkli patatesleri Başka patateslerden ayıran en Mühim özelliğinin her birinin cipslik kalitede olması ve parmak patatese de uygunluğu oluğunu vurgulayan Pırlak, “Öte yandan enstitü olarak geliştirdiğimiz renkli patates çeşitlerimiz antioksidan olarak oldukça yüksek. Şu an itibariyle geliştirdiğimiz çeşitlere özellikle Doğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nden talepler var” diye konuştu.

Pırlak “Al kabuklu içerisi sarı renkli olan veya dış kabuğu mor et rengi mor, dış kabuğu mor et rengi parçalı mor, dış kabuğu Al et rengi Al gibi renkli patates çeşitlerimiz Var. Şu an itibariyle bunların adaptasyon denemelerini gerçekleştirdikten sonra talepler doğrultusunda önümüzdeki Sene içerisinde bu çeşitlerimizi tescile sunarak Memleket tarımına kazandıracağız. Renkli patates çeşitlerimiz üzerinde hali hazırda ıslah çalışmalarımız devam ediyor ve bu renkli çeşitlerimizi artıracağız” dedi.

HEPSİ CİPS KALİTESİNDE

Geliştirilen renkli patateslerin cips kalitesinde olduğunu belirten Pırlak, şöyle konuştu:
“Enstitümüz tarafından geliştirilen yerli ve Ulusal renkli patates çeşitlerimiz cips kalitesindeler. Bir çeşidin cipslik kalitesinde olup olmadığı 178 santigrat derecede 3 dakika boyunca kızartma yapıldığında yanmıyorsa patatesin cips kalitesinde olduğu enstitümüz tarafından belirleniyor. Bu geliştirdiğimiz yerli ve Ulusal renkli patates çeşitlerimizde yanma olmuyor, hepsi cips kalitesine uygun kalitededir.”

RENKLERİ Doğal VE KATKISIZ

Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nce geliştirilen renkli patates çeşitlerinin renklerinin tamamen Doğal olduğunu anlatan Pırlak, “Enstitümüzce geliştirilen yerli ve Ulusal renkli patates çeşitlerimizin renkleri tamamen doğaldır, içerisinde herhangi bir katkı maddesi yoktur. Bu renkli çeşitlerimiz renkli patates çeşitlerinin melezlenmesiyle elde edilmiştir. Tamamen Doğal ve güvenilirdir” diye konuştu.

patates-2.jpgpatates-3.jpgpatates-4.jpgpatates.jpgpatates-6.jpgpatates7.jpgpatates-1.jpgpatates-8.jpg

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1698 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*