Nicel Araştırma Nedir?

Nicel Araştırma Nedir Ekonomi ve Muhasebede Nicel Araştırma Tanımı
Nicel Araştırma Nedir Ekonomi ve Muhasebede Nicel Araştırma Tanımı

Nicrl Araştırma Tanımı : Nicel araştırma, ölçülebilir verilerin toplanmasını ve analizini gerektiren unsurların bir çalışmasıdır. 

Nitel araştırmalardan farklıdır çünkü sayısal veriler bir numuneden elde edilir ve daha sonra daha büyük bir grupla ilgili sonuçları genelleştirmek için kullanılır.

Nicel Araştırma Anlamı Nedir?

Nicel araştırma, özellikle sosyoloji ve pazarlama alanlarında, çeşitli bilgi alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. İşletmelerde, bu tür bir çalışma genellikle bir popülasyon grubu hakkında faydalı bilgiler edinmek ve böylece buna ulaşmak için daha iyi stratejiler tasarlamak amacıyla yapılır. 

Amaç genel olarak, bir grup değişkenler arasındaki ilişkiyi belirleyerek bir grupta mevcut olan tutum, kalıp veya görüşlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Veriler matematiksel olarak analiz edilebilir ve değiştirilebilir.

Anket ve anketler en yaygın olmasına rağmen, araştırma farklı yöntemlerle yapılabilir. Şirket, yapılandırılmış bir şekilde numuneye farklı konular hakkında sorular sorar. 

Numunenin sayısı ve özellikleri, tüm popülasyona ekstrapoze edilebilecek nümerik sonuçları elde etmek için istatistiksel olarak temsili olmalıdır.

Nicel Araştırmaya Örnek

Zen Çikolataları, meyvelerle karıştırılmış çikolata kategorisine girmek isteyen bir çikolata üreticisidir. Ürün Yöneticilerinden biri, firmanın hedef grubu olan orta sınıf kadınlar tarafından hangi meyve tatlarının tercih edildiğini bilmek için nicel bir araştırma yapmaya karar verdi.

Araştırma projesi üzerinde kısa fakat özlü bir anket tasarlayan uzman bir danışman da görev aldı. Akşamları kentte alışveriş merkezlerini ziyaret eden 30-50 yaş arası kadınlara kişisel anketler yaptı.

Anket sadece beş soruydu, ancak bulgular yeni ürün stratejisini tanımlamak için oldukça faydalıydı. 

Nicel araştırmanın sonuçları sayesinde, firma elma, çilek ve şeftali ile doldurulmuş üç lezzetli çikolata tasarladı. Ananas çeşidi çalışmadan sonra atılmıştır. Ürünler çok başarılıydı ve şirket kategoride beklendiği gibi başarı elde etti.

Zenpara hakkında 1009 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*