Narayana Kocherlakota: Dönüm noktasına kadar beslendi

Minneapolis Fed eski başkanı Narayana Kocherlakota, Temmuz ayı toplantısının sonunda Fed'in Nema oranı kararını değerlendirdi.

Kocherlakota'nın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle yapıldı: yeni ve aşağı yönlü bir yola ilgi duymaya hazırlanıyor. Bu hamle oldukça gecikmeli bir adımdır, ancak yetkililerin ve halkın risklerin farkında olması önemlidir.

Fed yetkilileri para politikasını değerlendirmek için yılda sekiz kez toplansalar da Nema oranlarını daha az değiştiriyorlar. Nihayet 15 Sene üç aşamaya ayrılabilir (birkaç kısa, bekle ve gör ile bekle): Haziran 2004 ile Ağustos 2006 arasında sıkılaştırma, Eylül 2007 ile Aralık 2012 arasında gevşeme ve Tekrar Haziran arasında sıkma 2013 ve Aralık 2018. Fed, bu dönemlerde yaptığı her toplantıda harekete geçmedi, ancak Genel Politika eğilimi açıktı.

Şimdi merkez bankası başka bir dönüm noktasına ulaştı. Yetkili makamlar, 31 Temmuz'daki bir sonraki toplantıda büyük olasılıkla şaşırtıcı bir düşük enflasyon ve küresel ticaret riskleriyle 10 yıldan uzun bir süredir ilk kez yapılan müdahaleye tepki verecekler. Tek başına, bu Devinim Ekonomi için Çok az öneme sahiptir. Ancak, geçmişi bir rehber olarak kabul edersek, Devinim, Fed'in İstikbal 20 ila 25 toplantıda Nema oranlarını yükseltmeye istekli olmayacağı anlamına geliyor. Bu Çok Mühim bir konudur.

Eğer Fed yönünü gevşetmeye çevirirse, enflasyonun önümüzdeki birkaç Sene veya daha uzun süre baskı altında kalacağına dair Kuvvetli bir güvence gösterecektir. Şahsen ben bunun doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak, bu görüşün büyük ölçüde İstikbal'in yaklaşımına dayandığının farkına varmak önemlidir; İstikbal birkaç Sene birkaç Sene Evvel yapark gibi gözükecektir. Bu yaklaşım genellikle doğrudur, ancak her Vakit değil.

Başka bir soru Fed'in nereye gideceği. İstikbal haftaki toplantıda çeyrek puanlık indirimden daha dramatik bir adım beklemiyorum. Bahsettiğim gibi, merkez bankasının yön değiştirmesi daha az Mümkün: eğer Ani Nema oranına zam yapacağı bir yere düşmekten kaçınmak istiyorsa, aşağı doğru atılan adımlar daha küçük olacaktır. Bu yılın ilerleyen saatlerinde ikinci çeyrek puanlık düşüşün Aralık ayında gerçekleşeceğini düşünüyorum. Politika yapan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Reis Jerome Powell'ın öncülüğünde 11 kez toplandı, ancak yalnızca bir kez muhalefet üyesi kaldı. Böyle bir Düşünce birliği bazen sıkıntı vericidir: Fed, oldukça karmaşık bir ekonomik durumla ilgili Mümkün Bütün Nazar açılarını gerçekten duyuyor mu? Komite Nema oranlarını düşürmeye karar verirse, bir veya iki üyenin muhalefetde kalmasını bekliyorum. Bu Devinim açıkça enflasyon risklerine işaret edecek ve halk bunları bilmeli.

Fed'in sonunda gevşettiğini görmekten mutlu olacağım. 2015 yılında, hala Mieenapolis'in Fed Başkanı olduğumda, Nema indiriminin uygun olacağını önerdim. Umarım Çok geç değildir ve Fed yetkilileri neyin yanlış gidebileceği konusunda gözlerini tutarlar.

Narayana Kocherlakota

Narayana Kocherlakota, Zenpara Görüşünde bir köşe yazarı. Rochester Üniversitesi Ekonomi Profesörü Kocherlakota, 2009'dan 2015'e kadar Minneapolis Fed'in başkanlığını yaptı.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1709 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*