Nakit Bütçesi Nedir?

Nakit bütçesi Nedir
Nakit bütçesi Nedir

Nakit Bütçesi Nedir : Bir nakit bütçesi, dönem içindeki beklenen nakit alıntı ve ödemelerin bir bütçesi yada planıdır. Bu nakit girişleri ve çıkışları toplanan gelirleri, ödenen giderleri ve kredi makbuzlarını ve ödemelerini ihtiva eder. Başka bir deyişle, bir nakit bütçesi, gelecekteki firmanın nakit pozisyonunun tahmini bir tahminidir.

Nakit Bütçesi Nedir?

Yönetim çoğu zaman satışlar, alımlar ve ana para harcamaları bütçeleri yapıldıktan sonrasında nakit bütçeyi geliştirir. Bu bütçelerin, nakitin dönem süresince iyi mi etkileneceğini doğru olarak tahmin edebilmek için nakit bütçesinden ilkin yapılması gerekmektedir. Mesela, yönetim, dönem süresince ne kadar nakit toplanacağını tahmin etmeden ilkin bir satış tahmini bilmelidir.

Yönetim, bir firmanın nakit akışını yönetmek için nakit bütçesini kullanır. Başka bir deyişle, yönetim firmanın geldiği süre faturalarını ödemek için kafi paraya haiz olduğundan güvenli olmalıdır. Mesela, bordro iki haftada bir ödenmeli ve kamu hizmetleri her ay ödenmelidir. Nakit bütçesi, yönetimin firmanın nakit dengesindeki kısa düşüşleri tahmin etmesine ve ödemelerden ilkin oluşabilecek sorunları düzeltmesine olanak tanır.

Örnek

Aynı şekilde, nakit bütçesi de yönetimin büyük oranda nakit tahminde bulunmasını sağlar. Banka hesaplarında büyük oranda nakit para çekme, firmalar için ideal değildir. En azından, bu para makul oranda faiz kazanmak için yatırılmalıdır. 

Bir çok durumda, fazla para, şirket işlemlerinde boşta kalmak yerine yeni işlemleri genişletmek ve geliştirmek için kullanılır. Nakit bütçesi, yönetimin nakit seviyelerini tahmin etmesine ve gerektiğinde düzeltmesine olanak tanır.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*