Muhasebe Faaliyeti Nedir?

Muhasebe Faaliyeti Nedir?
Muhasebe Faaliyeti Nedir?

Muhasebe Faaliyeti Tanımı : “Etkinlik” kelimesinin hakkaten bir muhasebe terimi olmadığını düşünebilirsiniz, fakat öyledir. Etkinlik, çoğu zaman meydana getirilen bir iş türünü ifade eden bir maliyet muhasebesi terimidir.

Maliyet Muhasebesi Faaliyeti Nedir?

Bir etkinlik ve iş çoğu zaman birbirinin yerine kullanılır, sadece bu daima doğru değildir. Bir aktivite çoğu zaman bir işin yalnız bir kısmıdır. Bir çok iş çeşitli aktiviteler ihtiva eder. Yönetim muhasebecileri, meydana gelen faaliyetlerle toplam iş maliyetini yada bir işi tamamlamak için ne kadar para harcadığını izler. Bir etkinlik aslına bakarsak faaliyete dayalı maliyetlemede oldukça mühim bir parçadır.

Muhasebe Faaliyetine Örnek

Bir yönetici muhasebeci, üretim sürecindeki her bir faaliyete bakacaktır. Mesela bir gitar üreticisi alın. Bir gitar yapma işi birçok değişik faaliyete bölünebilir. Ilk olarak gitar gövdesi ve boynunun kesilmesi, işlenmesi ve yapıştırılması gerekir. İkincisi, gitar birbirine zımparalanmalı ve yerleştirilmelidir. 

Üçüncüsü, gitar bitti ve donanım kurulur. Bir yönetici yada maliyet muhasebecisi bu faaliyetlerin her birine bakar ve maliyetlerini çözümleme eder. Maliyet yapısını daha da ayırmak için faaliyetleri alt faaliyetlere bile ayırabilirler. Tüm üretim faaliyetleri çözümleme edildikten sonrasında, toplam üretim maliyeti hesaplanabilir.

Bir üretim sürecini faaliyetlere ayırmak ve maliyetlerini çözümleme etmek, faaliyete dayalı bütçeleme isminde olan kurumsal bir bütçeleme sürecinin başlangıcıdır. Yönetim bu detayları firmanın üretim verimliliğini ve ürün hattını geliştirmek için kullanabilir. Bu sürece etkinlik tabanlı yönetim denir.

Zenpara hakkında 1668 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*