MSCI Endeksinde Değişiklik. Hangi Hisseler Girdi – Çıktı ?

Bugünün Mühim haberleri konusunda MSCI Endeksinde Değişiklik. Hangi Hisseler Girdi – Çıktı ? başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

MSCI Global Small Cap Endeksine Giren Hisseler

11/11/2020

Kaynak: Foreks

MSCI söz konusu gün yayınladığı Kasım 2020 Yenı Sene Endeks Gözden Geçirmesi’nde MSCI Pay Senedi Endeskleri’nde yer alan Türk Pay senetlerinde değişiklik yaptı.

MSCI Global Standard Endeksleri içinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’nden Anadolu Efes’i AEFES çıkaran MSCI, bu Şirket’i MSCI Global Small Cap içindeki Türkiye Endeksi’ne Dahil etti.

MSCI Global Small Cap Endeksleri içindeki Türkiye Endeksi’ne Anadolu Efes’in yanı sıra Anadolu Sigorta, Bera Holding, Fenerbahçe Futbol, Gübre Fabrikaları, İş Yatırım Taşınır Değerler, İzmir Demir Çelik,Nuh Çimento, Oyak Çimento Fabrikaları, Tofaş, Türk Traktör ve Halkbank’ı Dahil etti. ANSGR BERA FENER GUBRF ISYAT IZMDC NUHCM OYAKC TOASO TTRAk HALKB

MSCI Global Standard Endeksleri geneline bakıldığında büyük ve orta seviyede sermayeleri Pay senetlerinden oluşan MSCI ACWI’dan 135 Pay çıkarıldı, yerlerine 141 Pay danil edildi. MSCI Düny aEndeksi’nden de 57 Pay çıkarken 47 Pay listeye girdi. MSCI Global Small Cap Endeksleri’nden ise 229 Pay çıkarılırken, 489 Pay buraya Dahil edildi.

Yapılan Bütün değişiklikler 30 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek.

MSCI Endeksi Güncelleniyor

13/05/2020

Peki hangi şirketler MSCI Endeksinden çıkıyor, hangileri giriyor.

Dünyanın önde gelen endeks yapıcılarından MSCI, endekslerinde 29 Mayıs 2020 gece yarısından itibaren geçerli olacak değişikliklerini açıkladı.

Buna göre;

MSCI Global Standart Endeksi altında yer alan MSCI Türkiye Endeksi’nden Arçelik’i  ARCLK hissesini çıkardı.

Yapı Kredi Bankası’nı YKBNK hissesini ise ekledi.

Tekrar MSCI Global Small Cap Endeksi’nin Türkiye bölümünden Kordsa KORDS Pay senedi çıkarken, Gübre Fabrikaları GUBRF eklendi.


Morgan Stanley Capital International  endeksleri, küresel piyasalarda Mühim endekslerden biridir.

ilk olarak ABD dışındaki piyasalar için küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla 1968 yılında capital international endeksleri (uluslararası Kapital endeksleri) olarak kuruldu. Daha sonra 1986 yılında uluslararası Kapital endekslerinin Morgan Stanley tarafından lisansları devralınmış ve popüler olmuştur.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*