Motosiklet Satış Mağazası Açmak – Zenpara / İş Fikirleri

Yeni Kuşak kazançlı iş fikirleri ve fırsatlarının sunulduğu Zenpara İş Fikirleri kategorisinde bugünkü yazının konusu : Motosiklet Satış Mağazası Açmak – Zenpara

Motosiklet Satışı Yapmak

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmesi için bayilik alması mümkündür. Bu sayede oldukça karlı işler elde edebilirsiniz. Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açmak için araştırma yaparak daha Çok bilgi edinmesi mümkündür. Bayilik veren firmaların araştırılması, mekân seçimi, yer seçimi gibi pek Çok faktöre dikkat ederek kazançlı bir iş kurulabilir. Motosiklet satış mağazası açmak girişimciler için, %50 civarında kar marjı oranını öngörmektedir.

Not: TDK’ya göre doğru kelime kullanımı motosiklet’tir, motorsiklet değildir.

Motosiklet Mağazası Nasıl Açılır?

Motosiklet mağazası açabilmek için izlenmesi gereken adımlar vardır. Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açarken dikkat etmesi ederek ve uygulaması gereken noktalar şu şekildedir:

 • Sermayenin Tespit Edilmesi

Bayilik alınarak motosiklet satış mağazası açmak veya her markanın bulunduğu bir mağaza açmak mümkündür. Girişimcilerin ilk Evvel karar vermesi gereken nokta Kapital miktarına göre bayilik mi yoksa kendi mağazasını mı açacağıdır. Bayilik almanın ve kendi mağazanın açılmasının ayrı avantajları bulunmaktadır. Girişimciler Kapital miktarlarına göre iki seçenek arasında tercihte bulunabilir. İşletmelerin sermayesini etkileyecek Başka faktörler ise işyerinin büyüklüğü, türü gibi faktörlerdir. Özellikle markaların bayiliklerinin alınması halinde başlangıç sermayesinin daha Çok olması gerekir.

Sermayesi yeterli olmayan girişimcilerin kendilerine kaynak sağlaması gerekir. Kaynak sağlamak isteyen kişiler ise bankalara veya Hususi yatırımcılara başvuruda bulunabilir. Girişimcilerin kaynak bularak başlayacakları motosiklet satışı işinde gelirinin bir kısmını borcunu geri ödemek için ayırması gerekir. Ancak motosiklet satış mağazası açma iş fikri oldukça karlı bir iş olduğu kısa süre içinde kaynaklar geri ödenebilecektir.

 • Mekânın Tespit Edilmesi

Motosiklet satış mağazası açmak için mekân yerinin tespit edilmesi gerekir. Girişimcilerin kar elde etmesi doğrudan olarak etkilemektedir. Müşterilerinin ziyaret edeceği, ilgi çekilecek aynı zamanda maliyetini Çok Çok etkilemeyecek bir mekân yeri tespit edilmelidir. Mağazanın açılması için gereken maliyetler ve konum tespit edilmelidir.

 • Vergi Levhasının Alınması

Motosiklet satış mağazası açabilmek için vergi levhası alınmalıdır. Vergi levhası motosiklet satış mağazalarının Etkinlik gösterilmesi için oldukça önemlidir. Kanunlar çerçevesinde belirtilen özellikleri taşıyan motosiklet satış mağazası açan girişimcilerin gerekli işlemleri tamamlayarak vergi levhası almalıdır.

İşyeri açma ruhsatı girişimcilerin mağaza açarak Etkinlik gösterebilmeleri için en Mühim olan adımdır. İşletmenin cinsine göre girişimciler işyeri ruhsatı alarak Etkinlik göstermeye başlayacaktır. Ruhsat için gerekli olan belgelerin sağlanması ve gerekli kurumlara gidilmesi halinde işyeri açma ruhsatı kısa süre içinde alınabilecektir. Alınan ruhsat ile girişimciler Etkinlik göstermeye başlayacaktır.

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmek için dikkat etmesi gereken en Mühim noktalardan biri uygun tasarımdır. Satılan motosiklet türüne göre girişimcilerin uygun tasarımlı mağazalarını sunması müşterilerin daha Çok dikkatini çekecektir. Bayilik alınması halinde bazı markalar kendi konsept ve tasarım seçeneklerini girişimciler için sunmaktadır.

 • Tedarik Ağının Belirlenmesi

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açmak için gerekli olan tedarik ağını belirlemesi gerekir. Girişimcilerin hangi motor türünü hangi tedarikçiden alınacağı belirlemesi gerekir. Bu nedenle mağaza açılmadan Evvel tedarik ağı belirlenmelidir.

 • Uygun ve Eğitimli Personel

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmesi için en Mühim adımı uygun personel bulmak oluşturur. Satışları doğrudan etkileyen satış personelleri ile girişimciler oldukça iyi gelir elde edebilir. Bayilik alınması halinde bazı markalar yetiştirilmiş personelleri girişimciler için sunmaktadır.

Motosiklet Satış Mağazası Açmak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Motosiklet satış mağazasının açılması için bazı belgelerin ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekir. Bayilikler haricine yeni bir mağaza açmak isteyen girişimcilerin sağlaması gereken belgeler şu şekildedir:

 • Girişimcilerin kimlik belgesi ve ikametgâh bilgilerini içeren Belge
 • Girişimcilerin adli sicil kaydını gösteren Belge
 • İşletici Kimlik Belgesi
 • Vergi levhası
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İşyerinin krokisi
 • İşyeri açma ruhsatı
 • Açılacak olan mağaza kira ise kiralama kontratı, satın alınmış ise tapu belgesi

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası açabilmesi için sağlaması gereken belgelerin kısa süre içinde tamamlanması mümkündür. Eksiksiz şekilde belgelerini sağlayan girişimcilerin işlerini kolaylıkla halledebilecektir.

Motosiklet Satış Mağazası Açma Sermayesi Ne Kadardır?

Motosiklet satış mağazalarının açmak için gerekli olan Kapital miktarı pek Çok koşula göre değişim göstermektedir. Bayilik almak isteyen kişilerin motosiklet marka tercihlerine göre gerekli olan Kapital miktarı değişim göstermektedir. Büyük markalardan alınacak bayiliklerin için ortalama olarak gereken Kapital miktarı 100.000 ve 1.000.000 TL arasında değişmektedir. Daha küçük markalardan alınacak bayilikler için ortalama Kapital 150.000 TL be 250.000 TL arasında değişiyor. Ancak bu rakamlar girişimcilerin kaç Adet motor alacağına ve markalara bağlı olarak değişmektedir.

Kendi mağazasını açarak hizmet vermek isteyen girişimcilerin Kapital miktarı ise ortalama olarak 300.000-600.000 TL arasında olmalıdır. Belirtilen Kapital miktarı her marka motosikletin satışa sunulduğu mağazalar için geçerlidir. Tek bir markaya yönelik ve elektrikli motor gibi alanlara yönelen girişimciler için Kapital miktarı değişim gösterecektir.

Motosiklet Satış Mağazası Kazançları Ne Kadar?

Motosiklet satış mağazalarının kazançları bulunan konuma, müşterilerin tercihlerine göre değişim göstermektedir. Uygun personelleri çalıştıran girişimcilerin satış personelleri kazançları doğrudan etkilemektedir. Müşterilerin taleplerinin yoğun olduğu durumlarda motosiklet satış mağazasının kazançları 30.000 TL-50.000 TL arasında değişim gösterebilir.

İkinci El Motor Satış Mağazası Açmak

Girişimcilerin motosiklet satış mağazası olarak ikinci el alım ve satım yapan bir mağaza açması mümkündür. Son yıllarda en Çok gelişmiş olan sektörler arasında ikinci el motor satışları gelmektedir. İkinci el motor alım ve satımı yaparak girişimcilerin belirli bir kar oranına sahip olarak kazanç elde etmesi mümkündür. Acil olarak satış yapan motor kullanıcıları bulunmaktadır. Girişimcilerin acil satış taleplerine Cevap vererek alımını yapması ve sonra mağazasında satışa sunması mümkündür.

İkinci El Motor Satış Mağazasının Açılma Koşulları Nelerdir?

Girişimcilerin ikinci el motor satış mağazası açabilmesi için gerekli olan koşulları sağlaması gerekir. Girişimcilerin gerekli koşulları yerine getirerek satış mağazasını açması mümkündür. İkinci el motor satış mağazasının açılma koşulları ise şu şekildedir:

 • Girişimcilerin yetki belgesi alması gerekir. Yetki belgesi ise Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıt olunması gerekir.
 • Gelir vergisi veya kurumlar vergisi mükellefi olunması gerekir.
 • Girişimcilerin mağazada çalıştırdığı personeller için mesleki yeterlilik belgesini sunması gerekir.
 • Ekspertiz raporunun alınmış olması gerekir. Alınan rapor satış esnasında bir kopya halinde alıcılara sunulmaktadır.
 • Garanti belgesi düzenlenmesi gerekir. Kanunlarda belirtilen koşullara göre ikinci el motor satış mağazası açmak için girişimcilerin garanti belgesi düzenleyerek satış esnasında tüketicilere belirli süreli garanti belgelerini sunmalıdır.
 • İkinci el motor satış mağazasının ticaret alanlarına, çevreye Zarar getirmeyecek alanlarda açılması gerekir.
 • Açılmak istenen mağazanın en az dört motosiklet alanını kaplayabilecek büyüklükte olması gerekir.
 • Girişimcilerin satış mağazasını açabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Motosiklet Satışında Motor Türleri Nelerdir?

Motosiklet satış mağazası açmak isteyen girişimcilerin hangi tür motor satacağına karar vermesi gerekir. Pek Çok motosiklet türü ve hitap ettiği hedef kitle bulunmaktadır. Girişimcilerin motosiklet satış mağazalarında satabileceği Esas motor türleri ise şu şekildedir:

Touring motorlar şehirler arası ulaşımda en Çok tercih edilen motor türüdür. Daha Çok motorun özgürlüğüne kullanmak isteyen kişilerin tercih ettiği motorlardır. Girişimcilerin hedef kitlesini analiz ederek touring motorları satış mağazasında sunması mümkündür.

Scooter motor türleri son yıllarda oldukça Çok tercih edilmeye başlandı. Girişimcilerin satış mağazalarında scooter motor türünü sunması halinde kazanç sağlaması mümkündür.

Cub model motorlarda arazi kullanımı ön plandadır. Müşteriler motoru rahat olması nedeniyle tercih etmektedir. Girişimcilerin mağazasında sunabileceği motor türleri arasında bulunmaktadır.

Özellikle son yıllarda oldukça rağbet gören elektrikli motosikletler hem ehliyetsiz kullanılabilmesi hem de yakıtlı motosikletlere göre daha uygun fiyata sahip olmaları nedeniyle satış aşamasında işletmelere katkı sağlamaktadırlar.

Ayrıca bu modellerin dışında; Moped, Commuter, Sport Touring, Chopper, Enduro, Super Sport, Naked, Cross, Trial ve ATV tipi motosikletler de müşterilerin en Çok tercih ettiği modeller arasındadır.

Motosiklet Aksesuarları Satmak

Bu sektörde ana Mahsul grubu olan motosikletler kadar, motosiklet aksesuarları ve ekipmanları da satmak oldukça kazançlı bir iş modelidir. Özellikle nüfusun yoğun olduğu büyükşehirlerde, sadece aksesuar satışı yapan birçok mağaza mevcuttur.

Motosiklet aksesuar ve ekipmanlarının genellikle yurtdışında üretiliyor olması sebebiyle, birçok Mahsul dövize endeksli olarak çalışmaktadır. Bu nedenle genellikle birim fiyatı ve karlılığı yüksek olan ürünlerdir. Yatırım gücünüze bağlı olarak imkanlarınız dahilinde, motosiklet satış mağazanızın yanında bu iş modelini de kurmanızı öneriyoruz.
Zenpara Ekonomi Portalı

Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Motosiklet Satış Mağazası Açmak – Zenpara Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*