Mevduat ve Ticari Kredi Faizleri Hafif Geriledi…

9 Ekim haftasında bankaların TL mevduata uyguladıkları faiz bir önceki haftaya göre 3 baz puan azalarak% 10,84 olurken, dolar mevduat faizi 6 baz puan azalarak% 1,26 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan azalarak% 0,54’e geriledi.

TL bazlı ticari kredi faiz oranı aynı hafta bir önceki haftaya göre 11 baz puan azalarak% 15,26 oldu. TL bazlı Ev kredisi faiz oranları 7 baz puan artarak% 15,04’e yükseldi; Taşıt kredisi faizleri 120 baz puan artarak% 17,95’e, tüketici kredisi faizleri 4 baz puan artarak% 19,34’e yükseldi. Nispet 77 baz puan artarak% 3,95 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat farkı TL için% 4,42, Dolar ve Euro için% 1,82 oldu. TL ticari kredilerde mevduat marjı dolar ve Euro kredilere uygulanan marjın üzerindedir.

Ağustos 2018’den sonra hızla yükselen kredi ve mevduat faizleri, Temmuz 2019’dan itibaren TCMB’nin faiz indirimleri ile düşüş eğilimine girdi. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişletici politikalar, normale dönmüş ve TL faiz oranlarında yukarı yönlü Devinim olmuştur. Başka bir deyişle, faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde kredi / mevduat farkı artmaktadır. Bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan Evvel kredilere yansıtmaları şeklinde yorumlayabiliriz.

Mesuliyet REDDİ

Burada yer alan yatırım bilgileri, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile Alıcı arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyelerde bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir.

Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans

Zenpara hakkında 1686 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*